Bingazi, Libya’nın ikinci büyük şehridir.

Bingazi Libya’nın ikinci büyük şehridir. Ayrıca Ulusal Geçiş Konseyinin de eski geçici başkentidir. Son sayımlara göre Bingazi şehrinde toplam 670.797 kişi yaşıyor. Bingazi şehri Akdeniz’de konumlanmaktadır. Bu şehrin bilinen iki tane eski ismi vardır. Bunlar Eusperides ve Berenice’dir. Bingazi küçük bir yer olduğundan dolaşmanız fazla zaman almayacaktır. Konaklamanızı yapabileceğiniz çok fazla bir mekan bulunmuyor. Bingazi şehri ılıman bir iklime sahiptir. Bingazi şehrinin kendine özgü bir mimari yapısı bulunuyor. Burası parklar, hayvanat bahçeleri, arkeolojik alanlar ve sahil kenarları ile çok şirin bir kenttir. Bingazi’ye direk uçuş bulunuyor. Dilediğiniz zaman Bingazi’yi ziyarete gidebilirsiniz. Bingazi alışveriş yönünden oldukça renklidir. Burada bulunan otellerin bile aynı şekilde mimarisi değişiktir. Evler, hükümet konağı daha pek çok yer Bingazi şehrinde mimarisi yönünden dikkat çekmekte. Bu şehirde gezilecek ve görülecek birçok şey var. Bu şehrin kendine özgü mimarisi turistlerin en çok ilgisini çeken yönüdür. Bingazi bir dönem Osmanlı’nın da himayesinde kalmış bir yerdir. Ama Trablusgarp savaşı sonrasında yapılan Uşi Antlaşması ile İtalya’ya bırakılmıştır. Bingazi şehrine giderek Osmanlı’dan kalma birçok yapıda görebilirsiniz. Bingazi her yönüyle görülmeye değer bir yerdir. Sahil kenti olması da ayrı bir güzellik ve şirinlik katmakta kente.

En İyi Zaman

Bingazi şehrinde en iyi zamanı sahilde dolaşarak geçirebilirsiniz. Bunun dışında parklarına gidebilir, hayvanat bahçesinde hayvanların güzelliklerine bakabilir yada arkeolojik alanları gezebilirsiniz. Bingazi küçük bir yer olduğu için sınırlı sayıda yapılacak aktivite bulunuyor. Ama buna rağmen bu şehirde çok güzel eğlenebilirsiniz. Parklara ve sahil kenarına gittiğinizde tertemiz bir hava soluyarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Parklarda yemyeşil ağaçlar arasında sahilde masmavi bir denizin karşısında huzur bulabilirsiniz. Burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Küçük de olsa enteresan birçok yönü bulunmakta.

Ulaşım

Bingazi şehrine direct uçuş bulunmakta. Böylelikle daha rahat bir şekilde ulaşımı sağlayabileceksiniz. Bingazi’ye ayrıca ucuz uçak bileti bulma şansınızda var. Havaalanından Bingazi şehrine dilerseniz taksi ile dilerseniz de otobüsler eşliğinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde de taksi ve toplu taşıma araçları kullanılıyor. Bingazi’de her yerde olduğu gibi biraz pahalı. Bingazi şehri küçük bir şehir olduğundan yürüyerek de dolaşabilirsiniz. Böylelikle şehirde bulunan birçok yeri daha rahat görme şansınız olacaktır. Toplu taşıma araçları ile de dilediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bingazi’de ulaşım trafik yönünden rahattır.

Alışveriş

Bingazi şehrinde alışveriş yapabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Burada dubai caddesi olarak bilinen meydandan alışveriş yapabilirsiniz. Dubai caddesinde sıralı bir şekilde her çeşit ürünü bulabileceğiniz birçok dükkan bulabilirsiniz. Bu dükkanlarda birçok ünlü markayı da bulma şansınız var. Ayrıca Bingazi’de yerel pazarlarda kurulmakta. Bu pazarlardan da el yapımı birçok ürünü satın alabilir hediye götürebilirsiniz. Bingazi’de antika eşya bulma şansınız daha yüksektir. Çünkü bu şehirde arkeolojik kazılar yapılmakta böylece antika eşyalara daha çok rastlanmakta. Yerel dükkanlarda da çok değişik ve güzel ürünler bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Bingazi mutfağı Akdeniz ve Arap mutfağının karışımıdır. Burada portakal, kayısı ve zeytin önemli yiyecekler arasındadır. Bingazi’de akşam yemeklerinde çorba, salata, sebze ile birlikte servis edilen et veya balıktan yemekler vardır. Bingazi şehrinde çay ve kahvenin önemi çok büyük. Bu yüzden yemeklerden sonra çay veya kahve tüketiliyor. Shorba Libiya adında baharatlı kuzu ve domates çorbası Bingazi yöresel yemeği olarak lezzetli menüler arasında. Ayrıca Ruuz adında baharatlı pilav, et ve sebze yemeği bir başka denenmesi gereken yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Konaklama

Bingazi şehrinde konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor. İster uygun fiyatlı isterse lüks olsun her türlü rahat ve maddi duruma uygun olarak birçok otel bulabilirsiniz. Bingazi bir sahil kenti olduğu için çoğu otelde deniz kenarına yakın yerlerde kurulmuştur. Bingazi şehrinde konaklayabileceğiniz otellerden bazıları ise; El Fadeel, Cb Hotel 100, Homan Hotel, Uzu Hotel, Tibesti, Alnoran Hotel, Al-Wahat hotel vs. daha pek çok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Oteller dışında burada pansiyonda, apartlarda veya butik otellerde kalma şansınız var. Bingazi’de hem ruhunuza uygun hem de kesenize uygun pek çok otel bulabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bingazi şehrinde fazla gece hayatı bulunmamakta. Burada barlar veya gece kulüpleri de sınırlı sayıdadır. Bu şehirde bulunan otellerin içerisinde ki barlarda veya diskolarda eğlenebilirsiniz. Bingazi’nin en önemli özelliklerinden biride alkolün yasak olmasıdır. Bu yasaktan dolayı gece hayatı pek renkli değildir. Fakat bunların dışında gece eğlenebileceğiniz tiyatrolar ve canlı müzik yapan kafelere gidebilirsiniz. Güzel bir içecekle kendinizi dinlendirebilirsiniz. Sahil kenarında bulunan kafelere veya dubai caddesinde ki kafelere giderek canlı müziğin tadını çıkartabilirsiniz. Bingazi gece hayatı yönünden pek gelişmiş bir şehir değildir ama tamamen de gece hayatı olmayan bir yerde değildir.

Bingazi gezisi mi planlıyorsun?

Bingazi hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bingazi gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bingazi gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.