Bohol, başkent Manila’ya uçakla yaklaşık 80 dakikalık mesafede bir Filipinler adasıdır.

Bohol, başkent Manila’ya uçakla yaklaşık 80 dakikalık mesafede bir Filipinler adasıdır. Bohol tarihte birçok direnişe ve savaşa sahne olduktan sonra en son şimdiki halini almış bir yerdir. Bugünkü sakin ve muhteşem yapısı ile gözde tatil destinasyonlarından biridir. En büyük hareketliliğini ev sahipliği yaptığı Bohol Harry Potter filmleri sonrası yaşamıştır. Buraya kurulan set ile çekilen filmlerin gösterimi ile birlikte ada turizmi daha da hareketlenmiştir. Bohol, Filipinler’e bağlı olup kendi başkenti Tagbilaran City’dir. 1,3 milyona yaklaşan nüfusu ile epey kalabalık bir adadır. Bohol içinde barındırdığı özel ve güzel değerler ile UNESCO koruması altında bir yerdir. Bohol gezilecek yerler arasında özellikle Çikolata Tepeleri bu konuda UNESCO programına tabidir. Bu tepelerin bu adı almasının tarihi bir hikayesi olsa da, yağmursuz dönemde kahverengi bir renk almaları yağmurla birlikte yeşile dönmeleri bu adı almasında etkendir. 1600 tane civarında tepe vardır. Bilimsel olarak yapılan açıklama, adanın deniz altındayken bu tepelerin akıntı aşındırmaları ile oluştuğu yönündedir. Yine de mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yeşil ve mavi burada adeta dostane sessiz sakin bir ilişki sürer. Bu sebeple de oldukça tercih edilen bir adadır. Loboc nehri oldukça ünlü bir nehirdir. Bu nehirde bir diğer sürpriz dünyanın en küçük memeli hayvanlarından maymun benzeri Tarsier türünü görebilecek olmanızdır.

En İyi Zaman

Bohol seyahati zamanlamanızı genel olarak Filipinler hava şartlarına uydurmanız yerinde olacaktır. Manila’dan uçak ile veya yakın adalardan feribot ile gideceğinizi düşünerek bir seyahat planı yapmalısınız. Bohol için en uygun zaman yağmurların az olduğu ve kuru dönem olarak tabir edilen aylardır. Bu bölge için bu konuda dikkate almanız gereken aylar Aralık ile Mayıs arasında kalan dönemi kapsayan aylardır. Bu dönemde planlayacağınız bir Bohol Seyahati sizin için oldukça verimli geçecektir. Hava sıcaklıklarının 27 derece civarında ortalama değer aldığını düşünerek kıyafet seçimi yapınız.

Ulaşım

Bohol ulaşımı için en mantıklı yol önce Manila’ya gelmek olacaktır. Direkt veya aktarmalı Manila uçuşunuzdan sonra bir Bohol Seyahati planlayacaksanız Manila üzerinden yaklaşık bir saati biraz aşkın bir zamanda Bohol havalimanı görünecektir. Bunun dışında eğer geniş kapsamlı bir Filipinler Seyahati planladıysanız ve Cebu’ya geldiyseniz buradan Bohol’a feribot ile geçebilirsiniz. Bizdeki deniz otobüsü tarzındaki bu yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürer. Bohol içinde havalimanından taksilerle varacağınız başkent Tagbilaran City ulaşım bakımından en yaygın olarak 3 tekerlekli motosikletlerle gezilmektedir. En mantıklı çözüm kiralamaktır.

Alışveriş

Bohol ada olması nedeniyle oldukça değişik bir yapıya sahip. Alışveriş Manila gibi oldukça yaygın ve profesyonel bir olay değil burada. Adanın en hareketli bölgesi, Dumaguete kentidir. Burada bulunan 1901 kuruluş tarihli Silliman Üniversitesi kente canlılık adına verilmesi gereken her şeyi vermiş. Gençler oldukça yoğun bu şehirde ve haliyle alışveriş ve diğer imkanlar biraz daha kolaylıkla ulaşılır durumda. Bu nedenle burayı tercih edebilir ve adaya özgü bir şeyler satın alabilirsiniz. Egzotik meyveler bu tip yerler için oldukça lezzetli olabiliyor bu yüzden mutlaka deneyin.

Yeme İçme

Bohol mutfağı neredeyse tamamen deniz ürünleri üzerine kurulmuş durumda. Loboc nehrinde düzenlenen tekne turlarında servis edilen nefis deniz ürünleri yemeklerini mutlaka değerlendirin. Hatta bu tur esnasında etrafınızda küçük maymunları rahatlıkla görebileceksiniz. Yine üniversite şehri Dumaguete de oldukça fazla restoran ve bar tarzı işletme mevcut. Sahil kenarında bulunan bu mekanlar yine balık yemeniz için oldukça ideal yerler. Kaldığınız otelde de değişik yemekleri deneyebilirsiniz ancak Filipinler mutfağı birçok ülkeden esinlendiği ve hepsi de bize yabancı lezzetler olduğu için seçimlerinizde dikkatli olmalısınız.

Konaklama

Bohol Otelleri oldukça fazla sayıda alternatiflerle dikkati çekiyor. Birçok beş yıldızlı tesis mevcut. Ancak fiyat dengesi bakımından yine de ortalama bir yer seçmeniz daha mantıklı. Bütçenizin durumuna göre ve adayı gezebileceğiniz noktalar bakımından iyi bir yer seçebilirsiniz. Ocean Suites, Metro Centre ve Kasagpan alternatiflerini başkent Tagbilaran City için değerlendirebilirsiniz. Farklı bir Bohol bölgesi planınız olacaksa inceleyerek karar vermelisiniz. Tesisler içinde oldukça bakımlı ve bu işi profesyonelce yapanlar olduğu kadar bu coğrafya ve kültüre yabancı olacağınızdan dolayı size sıkıntı çıkaracak yerler de olabilir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bohol Adası içinde en yaygın eğlence türü karaoke barlar. Başkalarına çok ilginç gelmesine rağmen Filipinliler bunu çok seviyor. Bazı kıyı şeridi boyunca dans ve müzik gösterileri yapıldığı da oluyor. Bunun dışında restoran ve barlar geceleri açık ve aradığınız bir çok eğlenceye ulaşmanız mümkün. Yine de en yaygın olan şey karaoke barlar ve bu durum aslında Filipinliler için bir alışkanlık. Televizyon yayınları içinde dahi karaoke kanalları bulunan bu ülkede, Bohol Adası bu konuda da sizi fazlası ile memnun edecektir.

Bohol gezisi mi planlıyorsun?

Bohol hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bohol gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bohol gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.