Boracay Filipinler'in bir adası ve oldukça tercih edilen bir tatil cenneti denilebilir.

Boracay Filipinler’in bir adası ve oldukça tercih edilen bir tatil cenneti denilebilir. Buraya ulaşmanız için en mantıklı yol Manila’ya gelmek ve buradan uçakla geçmek olacaktır. Yaklaşık bir saat sonra Boracay Havalimanında olacağınızdan dolayı bu konuda ulaşım zorluğundan bahsetmek doğru olmayacaktır. Ada en belirgin olarak 4 km lik beyaz plaj ile dikkat çekiyor. Bembeyaz kumları ve masmavi denizi ile kesinlikle gidilecek bir yer olan Boracay Adası’nda gezilecek yerler hemen her yeri plajlar ile çevrili bir adadır. Adada tatil ve eğlence için her türlü ortam ve aktivite mevcut olduğundan burada geçireceğiniz günlerin oldukça dolu geçeceğini tahmin etmeniz hiç de zor olmayacaktır. Hayallerdeki tatil manzaraları veya fotoğraflarda gördüğünüz her şey bu ada için gerçektir ve sıkılmadan yorulmadan bu tatilin keyfini çıkarmanız mümkün olacaktır. Tamamen turizm gelirleri ile yaşayan adaya ulaşım için hava alanlarından geliş için oteliniz ile anlaşırsanız sizi almalarını sağlayabilir ve böylece birçok konu ile uğraşmadan otelinize varabilirsiniz. Manila’dan uçak ile gelindiğinde iki havaalanı tercihi söz konusu olsa da, en mantıklısı Boracay Havalimanı Caticlan’dır. Buradan tekne ile ada 15 dakikadır. Diğer alternatif ise Kalibodor ve buradan bu cennet adaya kara yoluyla gelinir ama 2 saatlik bir yolculuk yapmak durumunda kalırsınız. Giriş ve çıkış vergileri mevcuttur.

En İyi Zaman

Boracay Adası diğer tüm Filipinler Adaları gibi kuru aylar denen yağmurun yağmadığı aylarda gezilmesi gereken bir yerdir. Yoksa bunca güzelliğin hiçbir anlamı kalmaz. Bu nedenle hava durumu çok iyi incelenmelidir. Manila’ya ulaştıktan sonra dahi bu konuya dikkat edilmesi gerekir. İklimin özelliği netice itibari ile şiddetli yağmurlardır. Eğlenceli ve zevkli bir ada deniz tatili konseptini keyifle yaşamak için en ideal dönem Aralık ayından sonraki dönemdir. Bu dönemin de sonu Haziran ile biter. Hazirandan önce Boracay Adası sahilleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Ulaşım

Boracay Adası ulaşım için en kestirme ve mantıklı yol Manila üzerinden uçak ile gelmek olacaktır. Ada içinde ulaşım kabinli bisikletler ile sağlanır. Karayolu ulaşımı da mevcut olan adaya tekneler ile Boracay Havalimanı tarafından gelmek mümkündür. Etrafındaki adalardan feribot seferleri düzenlenmektedir. Ada içinde trisikletle de, yürüyerek de dolaşabilirsiniz. Üç bölüme ayrılmış adada helikopter ile adayı gezme imkanı bile var. Ada içinde eğlence ve deniz keyfinden dolaşacak pek fırsatınız olmasa da ulaşım için otelinizden yardım alabilirsiniz yine de. Yürüyüş yaparak dolaşmak ise adayı keşfedebileceğiniz en zevkli ulaşım şekli olacaktır.

Alışveriş

Alışveriş yapmak için pek çok ihtiyacınızı gidermek için adanın ayrılmış 2. bölgesi yani istasyon 2 en önemli alternatifiniz olacaktır. Buradaki tüm arayışlarınızın da ortak noktası D Mall olacaktır. Burada istediklerinizi bulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Seyyar satıcıları uzak tutmak isteseler de yine onlar ile karşılaşmanız olasıdır. Hatta su sporlarının malzemeleriyle size yaklaşmaları oldukça sıradan bir satış şeklidir. D mall ise size pek çok alternatifi sunan böylesi bir yerde keyifle dolaşabileceğiniz bir mekan. Özellikle hediyelik eşya dükkanları hanımların epey ilgisini çekebilecek türde bir yer D Mall!

Yeme İçme

Denizin cömert ikramları ile süslenen Boracay adası mutfağı içinde deniz ürünleri oldukça çeşitli ve hemen hemen tamamı taze ürünler. Burada deniz ürünlerini çok sevenler için bir ziyafet söz konusu. D mall bölgesindeki restoranlarda farklı lezzetler de bulabilirsiniz. Ancak öneriler ve Filipinler’e özgü lezzetler yine de deniz ürünlerinden gelecektir. Lapu lapu balığı ve Pancit Canton adlı yemekler adaya özgü lezzetler ve hemen her yerde karşınıza çıkabilir. Buraya özgü bir içecek arıyorsanız alkollü içki türleri ya da kokteyller mevcut ama çok fazla bilginiz yoksa bunları pek denemeniz önerilmez.

Konaklama

Üç White Beach istasyonuna ayrılan adada konaklama alternatifleri bakımından oldukça pahalı yerler mevcuttur. Bunlar genelde beyaz kumsala yakın yerlerdir. Bu arada bir hatırlatma bu adadan kum ya da mercan çıkarmak kesinlikle yasak ve havalimanı girişinde çantalar kontrol ediliyor. Buna mutlaka dikkat ediniz. Onun dışında daha uzak veya kumsalın gerisindeki yerlerde makul fiyatlı yerler mümkün. 3. bölge en sakin bölge ve burada konaklama daha mantıklı ancak hareket ve eğlence derseniz 2. bölgede kalmalısınız. Sörf düşkünü iseniz Bulabog plajı çevresini tercih etmelisiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Boracay Adası Gece Hayatı özellikle 2. bölgede oldukça yoğun yaşanır. Eğlenceler burada dur durak bilmeden sürmektedir. Adada yürürken bile oldukça farklı müzikleri iç içe duymak size zaten başlı başına eğlenceli dakikalar yaşatacaktır. Tarzınız olan bir mekanda eğlenceye katılabilirsiniz. Gündüz en büyük eğlenceniz bembeyaz plajda deniz keyfi olurken gece ise birbirinden tarz müziklerin yapıldığı mekanlarda eğlenmek, çok çeşitli dans gösterilerini izlemek olacaktır. Ada aralıksız bir eğlence anlayışıyla bezenmiş haldedir ve bu durumu daha adaya ilk geldiğiniz anda hissedebilirsiniz.

Boracay Adası gezisi mi planlıyorsun?

Boracay Adası hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Boracay Adası gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Boracay Adası gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.