Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz’in en büyük üçüncü şehridir.

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz’in en büyük üçüncü şehri olan Braga kentidir ki kendisi eski adıyla “Bracara Augusta” olarak bilinmektedir. Braga kenti Portekiz’in kuzeyinde yer almaktadır, şehirde çok sayıda kilise bulunması sebebiyle Portekiz’in dinsel merkezi olarak kabul edilen Braga’da yaşam, Avrupa’nın en çok kilisesine sahip olması ile özetlenebilir. Şehrin nüfusu 175,000 kişi olmakla beraber ülkenin üçüncü büyük şehri olma unvanını da bu şekilde elde etmiştir. Milattan önce yirminci yüzyılda kurulmuş olan şehrin İberya Yarımadasının Hristiyanlaşmasında oynadığı büyük rol ile bilinmektedir. Portekiz’in Braga kenti yaz aylarında aşırı sıcak yaşamaktadır. Sıcaklık değişimi ise 25-37 santigrat derece arasında değişmektedir. Kış mevsimleri ise ılık ve yağışlı geçmekte ve hava sıcaklığı 10-15 santigrat derece arasında değişmektedir. Portekiz’in Braga kenti neolitik çağdan ve Roma döneminden günümüze kadar kalan tarihi yapılarıyla bilinmektedir. Braga’da gezilecek yerler konusuna gelince, tarih ve din konularına meraklı olan gezginler için mükemmel bir şehir olan Braga kentine sonbahar kış aylarında giderseniz eğer, tarihi ve dini yapıları sisler arasında çok daha gizemli bir şekilde görmeniz mümkün, ilkbahar ve yaz aylarında turist sayısı oldukça fazla olduğu için sonbahar kış tercihiniz sizi sessiz sakin huzurlu bir mistik yolculuğa sürükleyebilir. Tarihi dokusunu günümüze kadar koruyan Braga şehri, İberya Yarımadası’nın en köklü şehridir.

En İyi Zaman

Portekiz Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan Braga kentini ziyaret etmek için seçeceğiniz zaman dilimi kesinlikle sizin keyfinize kalmış bir durumdur çünkü yazları sıcak geçen Braga 25-37 santigrat derece civarlarında kışları ise ılık, yağmurlu geçmekte ve 10-15 santigrat derece civarında seyretmektedir. Tarihi ve dini yapısı göz önünde bulundurulursa sonbahar kış aylarında hafif yağmurlu sisli bir havada şehrin mimarisi siz gezginleri kesinlikle büyüleyecektir. Elbette ilkbahar yaz aylarındaki gezi de en az sonbahar kış kadar tat verecektir ama mistisizm biraz daha az dozda olacaktır.

Ulaşım

Braga’da ulaşım aracı olarak tren ve otobüs kullanımı oldukça yaygındır. Şehre ait üç farklı tren seçeneği bulunur, ‘Alfa Pendulas’ hızlı ve konforlu olan fakat diğer ulaşım araçlarına kıyasla çok daha pahalı olandır. ‘The Rápido Inter-Cidades (IC) konforlu ancak yavaş olandır ve belli şehir ve kasabalara gider. ‘Regional’ ve ‘Inter Regional’ şeklinde geçen hatlar ise küçük köy ve kasabalara ulaşım sağlamaktadır. ‘Regional’ ve ‘Inter Regional’ hatlarını tercih ederseniz yavaş fakat konforlu ve ucuz bir yolculuk yapmış olursunuz. Son olarak eklemeliyiz ki trenler garlarda çok kısa süre durakladığı için biletleriniz için görevliden yardım istemeniz en sağlıklısı olacaktır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Minho Center, Bragashopping, Administração Centro Comercial Mouraria, Galerias Lafayette, Francisco Barbosa ve Lda en iyi beş alışveriş merkezidir. Portekiz’in üçüncü büyük şehri olmasına rağmen Braga’da alışveriş merkezlerinden daha otantik, pazar tarzı alışveriş yerleri bulunmakta ve tercihlerde o yönde olmaktadır. Büyük şehirlerde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır fakat küçük bölgelerde nakit daha çok kullanılmaktadır ve Portekiz’in para birimi Euro’dur. Hediyelik eşya almak isterseniz de Azulejo karo ve panolar, danteller, likörler, yöresel dekoratif seramik objeler, ayrıca Porto ve Madeira şarapları tercih etmeniz gereken hediyeliklerdir.

Yeme İçme

Şarap imalathaneleri ve üzüm bağları, şarap turları ve tatma etkinlikleri, yemek turları, şarap barları, köylü pazarları, bira tatma etkinlikleri ve turları oldukça yaygın bulunan bir bölgedir Braga, Portekiz. Geniş yer kaplayan üzüm bağları ve şarap imalathaneleri sayesinde büyük bir üne kavuşmuş olan Braga içki kültürü, dolayısıyla bu şöhreti turizme faydalı kılmak için şarap turları ve tatma etkinlikleri ile perçinlemişlerdir. Yemeklerde yoğun bir şekilde domuz eti kullanılmaktadır, fakat her damağa uygun restoran ya da fast food dükkânı bulunmaktadır. Eğer vejetaryen iseniz sıkıntı yaşayabileceğiniz bir bölge olsa da domuz eti yemek istemeyenler için biraz kısıtlı bir menüsü olan şehirdir.

Konaklama

Portekiz’in Braga şehrinde bulunan konaklama imkânları kalitelerine, lokasyonlarına ve fiyatlarına göre değişiyor. Eğer tam şehir merkezinde bir konaklama planlıyorsanız alışveriş merkezleri ile tek parça halinde olan çok daha lüks ve şehir manzaralı olan konaklama yerleri 100 TL-250 TL arasında değişmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere kalite ve şehir merkezine olan yakınlık azaldıkça konaklama fiyatlarında bir düşüş gözlenmekte ve bu düşüşü de kalitede zayıflık takip etmekte. İlkbahar ve yaz ayları turizmde patlama yaşanan zaman dilimi olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olması kuvvetle muhtemeldir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Portekiz’in üçüncü büyük şehri Braga olmasına rağmen gece ve eğlence hayatı pek gelişmemiştir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında hava kararır kararmaz şehrin sakinleri evlerine çekilirler. Fakat tahmin edeceğiniz üzere gece hayatı ve eğlence hayatı hiç yok desek de Braga’ya haksızlık etmiş oluruz. Convívio Bar Associativo, Estúdio 22 Cafe, Bar Cara & Coroa, What Else, Conclave, Secos Bar, Autocar Bar, Marau’s Bar, Iva9bar ve Poncha’s Madeira Bar Braga şehrinin en meşhur on mekânıdır ve şehrin nabzını tutmak için vazgeçilmez eğlence yerleridir.

Braga gezisi mi planlıyorsun?

Braga hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Braga gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Braga gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.