Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan ve Avusturya’ya ve Macaristan’a sınırları olan bir şehirdir.

Bratislava 500 binlik bir nüfusa sahip olan, Avusturya’nın başkenti Viyana’ya sadece 50km kadar uzaklıkta olan, Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan ve Avusturya’ya ve Macaristan’a sınırları olan bir şehirdir. Bratislava’nın tarihinde Slovaklardan tutun da Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler olmak üzere, birçok medeniyet büyük roller oynamıştır. Buradaki müzeler, tiyatrolar, devlet binaları ve mimarileri, üniversite ve parlamento binaları, ayrıca festivaller ve sergilerle, dop dolu bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca Bratislava’nın doğası gezilmeye ve görülmeye değer, dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Bratislava’yı ziyaret ettiğinizde, Ana meydan ve Old City arasında konaklama yerinizi bulduğunuz sürece, her yeri rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu şekilde birçok kişi için önemli olan gece hayatı da oldukça yakın olacaktır. Toplu taşımalarda maalesef hala ikinci dünya savaşından kalan tramvaylar ve otobüsler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin çok küçük bir havaalanı bulunur ve burada büyük hava yolları şirketleri çalışmıyor olsa da, şehrin doğasını ve mimarisini taşıyan bir yer olarak kabul edilmiştir. Bir sonraki tatil yeriniz Slovakya olacaksa, mutlaka Bratislava’yı ziyaret etmeniz gerekir. Slovakya’ya gidip Bratislava’ya gitmemek büyük bir kayıp olacaktır. Ülkemizden çok farklı olarak, Slovakya’da şunu fark edeceksiniz ki, sokaklarda hiç hayvan yoktur. Bütün hayvanlar evcilleştirilmiş, dolayısıyla hepsinin bir sahibi vardır. Bratislava gerçekten insanların âşık olabilecekleri şehirlerden bir tanesidir.

En İyi Zaman

Slovakya, Orta Avrupa iklimine sahip bir ülkedir ve dolayısıyla Bratislava’da da aynı havayı hissedeceksiniz. Yaz ayları genel anlamda sıcak ve nemli geçmektedir ve kış ayları ise soğuk ve bol yağış görebiliyorsunuz. Slovakya’daki yaz ayları neredeyse 20 derece ve civarında oynarken, kış ayları ise 0 derece ve altına da inebilmektedir. Yaz aylarında sıcaklığın derecesi maksimum olarak 35 dereceye kadar çıkabiliyor. Bratislava’nın en soğuk olduğu aylar Ocak ve Şubat ayları olduğundan, Bratislava’yı ziyaret etmek isteyenler, genellikle bahar ve sonbahar ayları arasında gitmektedir. Bratislava’nın bahar ve sonbahar ayları arasında o kadar güzel bir şehir ile karşı karşıya kalacaksınız ki gerçekten büyüleneceksiniz.

Ulaşım

Bratislava’da bulunan en büyük havaalanı ve Slovak Cumhuriyetine bağlı olan havaalanı, Bratislava Uluslararası Havaalanı olarak geçmektedir. Burası şehir merkezine sadece 9 km uzaklıkta yer almaktadır ve ayrıca Viyana’ya yalnızca 1 saatlik bir mesafede yer alır. Havaalanının 3 tane terminali bulunuyor. Bratislava’nın bir tane ana tren istasyonu vardır ve ona da Hlavna Stanica istasyonu denilmektedir. Bu istasyondan, Kuzey Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Güney Slovakya olmak üzere aslında Avrupa’nın birçok yerine gidebiliyorsunuz. Şehirde bulunan ikinci bir ana tren istasyonu ise Petrzalka olmaktadır. Bu istasyon sadece Viyana ve Bratislava arasında çalışmaktadır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bratislava’da alışveriş yapmak isterseniz, ilk olarak bilmeniz gereken, buradaki alışveriş mekânlarının ikiye ayrıldığıdır. Peki, bu nasıl mümkün olur? Şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri ile şehir merkezinden uzak olan alışveriş merkezleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Obchodna, Aupark Mall ve Avion alışveriş merkezleri şehir merkezine oldukça yakın olanlardır ve bu alışveriş merkezleri, şehrin en büyükleridir. Bunların dışında şehir merkezine uzak olan alışveriş merkezleri ve mağazaları ise; IKEA, Hypernova Hipermarket, Gigasport, Sephora, Data Art, All Toys ve Mc Donald’s olmaktadır. Dolayısıyla ne almak istediğinize göre, gideceğiniz yeri doğru seçmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden uzak olan alışveriş merkezleri için, Bratislava’nın ikinci ana tren istasyonundan servisler kaldırılmaktadır. Bu sebeple servislerin saatlerine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Yeme İçme

Slovakya veya Bratislava’daki mutfak kültürünün temeline bakacak olursak, öncelikle çeşitli çorbalar, haşlanmış veya kavrulmuş sebzeler, rosto ve ızgara etler bulunmaktadır. Slovakya’nın tek ve özel ulusal yemeği ise Bryndove Haluisky olarak bilinmektedir. Bu tamamen koyun peyniri ile yapılan bir patates köftesidir, fakat mutlak denemeniz gerekir. Slovakya’ya gittiğinizde bu yemeği evlerde yapılmadığı sürece, sadece Ochona Sokağı’nda bulunan Birinci Slovak Pub’da ve Hviezdoslavo Meydanı’ndaki Slovak Restaurant’ta yiyebilirsiniz. Bratislava’da en çok sevilen yemekse mutton olmaktadır. Lahana yapraklarına kıymalı bir iş sarılır ve daha sonra ise sütlü bir sos dökülerek servis edilir. Aslında bunu bizdeki lahana sarması gibi görebilirsiniz. Tatlı olarak ise Sulance yenilmektedir.

Konaklama

Bratislava’da birçok konaklama yerleri vardır. Hotel Tatra, Botel Gracia, Hotel Junior Bratislava, Hotel Saffron, Vysokoskolske Mesto L’udovita Stura ve Summer Youth Hotel Mlada Garda, şehir merkezi ve civarında bulunan, oldukça şık ve birçok kişi tarafından tercih edilen oteller arasında yer almaktadır. Burada sıraladığımız oteller, genellikle bütün turistlerin kullandığı ve konforlu, gelenlerin her zaman memnun ayrıldığı otellerdir. Bratislava’da bir tatil yapmak isterseniz, öncelikle otel planınızı yaptıktan sonra, geri kalan planlarınızı yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca otelin konumu, gezmek istediğiniz yerlere yakın mı ve ulaşım açısından herhangi bir sıkıntınız olur mu, bunlara bakmanız gerekmektedir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bratislava’yı, bir nevi Türkiye’nin Eskişehir’i olarak düşünebilirsiniz, yani tam bir öğrenci kentidir. Dolayısıyla kentte özellikle öğrenciler ve gençler için birçok aktiviteler bulunmaktadır. Küçük ve bir öğrenci kenti olmasına rağmen, çok ilginçtir ki striptiz kulüpleri ve +18 olarak tanımladığımız kulüpler bile bulunmaktadır. Bratislava’da gidebileceğiniz mekânlar arasında; Channles Club Bratislava, Trafo Club Bratislava, Rio Club, Harley Davidson Pub, Kartell Club, Fashion Club ve Charlies Night Club gibi yerler bulunmaktadır. Bratislava öğrenci kenti olmasına rağmen, birçok yetişkinlerin eğlenmeye gidebilecekleri gece mekânlarına sahip bir yerdir. Dolayısıyla burada eğlenememek neredeyse imkânsızdır. Her yaştan herkesin eğlenebileceği yerler mevcuttur.

Bratislava gezisi mi planlıyorsun?

Bratislava hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bratislava gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bratislava gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.