Brugge, Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan oldukça güzel bir şehirdir.

Brugge, Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan oldukça güzel bir şehir. Şehre ilk geldiğinizde Venedik esintisini hissedebilirsiniz. Kanallar, tarihi yapılar ve daha birçok görülmesi gereken yer, şehirde sizi masumca karşılar. Şehirde genel olarak uyum hâkim ve bu uyum geçmişle öyle güzel birleşiyor ki, şehre gelen herkesi kendine hayran bırakıyor. Brugge’a geldiğinizde kendinize ayıracağınız 1-2 günlük sürede şehirde çok sayıda şey yapabilirsiniz. Brugge’da gezilecek yerler oldukça fazla. Sokaklar, kiliseler, köprüler ve sahilleri ile kusursuz uyumu hissedebilirsiniz. Şehir kültür mirası olma özelliğini adeta size kendi gösteriyor. 15. yüzyılın tüm özellikleri duruyor ve yapılarda modernleşmenin etkisi yok denecek kadar az. Buna ek olarak şehrin en güzel yerlerinde uygun fiyatlara akşam yemeği yiyerek tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihi dokusu taze olan şehirde gündüz bu dokuyu içinize çekin. Restoranlarda ülkenin ve şehrin kendine özgü lezzetlerini mutlaka deneyin. Çikolata, patates ve biranın tadını çıkarın. Meydanda yeni birileriyle sohbet edin. Kanal turu yapın, Markt ve Burg Meydanları’nda vakit geçirin, fayton gezisi yapın, Brugge’da bisiklet kiralayın. Şehirde iki günlük sürede, otobüs ya da taksi kullanarak merak ettiğiniz tüm yerleri bitirebilirsiniz. Üstelik molalar vererek, şehrin tadını çıkararak bunu yapabilirsiniz. 130 bin civarında nüfusa sahip Brugge para birimi Euro ve fiyatlar biraz standartları zorlayabiliyor.

En İyi Zaman

Brugge‘a gitmek için en iyi zaman yaz dönemidir. İlkbahar sonu ve kış başlangıcı arasındaki dönemde şehirde bulunmayı tercih edin. Çünkü Brugge’da kışın çok fazla yağış görülüyor. Ilıman okyanus iklimi hâkim olan şehirde bahar dönemleri sıcak ve ılık devam eder, kışın yağış çok fazladır. Kışın seyahat yapmak istiyorsanız da biraz soğuk ve yağışlı havaya hazırlıklı olacak şekilde gidin. Brugge‘da kış mevsimi 0-3 derece arasında değişiyor. Yağışlı havalar yaklaşık 6-7 ay boyunca devam ediyor. Bu nedenle şemsiyeniz hazır şekilde seyahatinize hazırlanın. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ve eylül ayları seyahat için en ideal zamandır. Ortalama 18-19 derecede devam eden sıcaklıklarda şehrin tadını istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Ulaşım

Brugge Havalimanı’na ulaşım için Brüksel’e tren, havayolu, karayolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Şehir içinde otobüs, taksi ya da bisiklet alternatif ulaşım şekilleridir. Brugge’da toplu taşıma gelişmiş durumdadır. Araçlar sayesinde şehrin hemen her yerine kolay ve hızlı şekilde ulaşmak mümkün. Brugge şehir sakinleri bisikleti oldukça sık kullanıyor. Şehrin havasını daha da yakından solumuş olmak için bisiklete binin. Eğer daha uzun mesafelere gidecekseniz araba kiralayabilirsiniz. Ayrıca yakın mesafede birçok Belçika şehrini de 1-2 saatlik yolculuklarla ziyaret edebilirsiniz.

Alışveriş

Brugge alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya yerleri epeyce fazla. Çikolata etkisi bu şehirde de etkisini sürdürüyor. Kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden farklı şekerlemeleri almayı unutmayın. Brugge’dan hediye almak ve ülkenize götürmek istiyorsanız alternatif olarak tekstil malzemeleri, plaklar, işeyen çocuk heykelleri, şehirden alınabilecek diğer hediyelerden. Ülkeye özel süs eşyalarından alabilirsiniz. Son olarak büyük ve detaylı alışveriş merkezlerini görmek için Brüksel ve Anvers’e gidebilirsiniz. Tarihi ve geleneksel çarşılar şehir merkezinde yer alır. Buradan geleneksel özelliklerini kaybetmeyen şehre özel alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Brugge’a geldiğinizde Belçika mutfağının etkilerini hissedersiniz. Belçika mutfağı ağırlıklı patates, waffle ve biradan oluşur. Kâsede patatesi kente gelince mutlaka tadın. Ayrıca birçok restoranda sadece Belçika yemekleri değil farklı kültürlere ait özelliklere de rastlamak mümkündür. Bunları deneyin. Birbirinden farklı bira çeşitlerinin hepsinin tadına bakmak için tatili uzatmanız gerekebilir. Biralar şehrin en popüler içecekleridir. Şehre geldiğinizde mutlaka bu lezzetleri tadın. Bazı Brugge restoranları şu şekilde; Park Restaurant, The Olive Tree, Pro Deo, Pomperlut ve Ribs’n Beer başlıca yerlerden.

Konaklama

Brugge’da otel, hostel, apart otel gibi çok sayıda konaklama imkânı vardır. Geceliği 60-300 Euro civarı, çok sayıda otele önceden rezervasyon yaptırarak gidebilirsiniz. Fiyatları şehre gelmeden önce takip etmenizde fayda var. Oteller genelde şehir merkezine yakın ve oldukça rahat. Sizin için uygun olan istediğiniz bir tanesini seçip şehre gelince rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Daha ekonomik konaklama şekli istiyorsanız guest house tarzı ev ya da oda kiralamak size uygun bir seçenektir. Ama şehre genelde çok uzun süre konaklamak için gelen turist sayısı azdır. Brüksel’e yakın olduğundan daha çok oradan buraya günübirlik geziler yapılır. Brugge’un tam olarak tadını çıkarmak isteyenlerdenseniz, şehir sizi tüm sıcaklığı ve tarihi dokusuyla kucaklayacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Brugge bar ve diskolar ziyaretçilerine oldukça fazla seçenek sunuyor ve farklı zevklere hitap ediyor. Kentte bar ve pub sayısı oldukça fazla. Ayrıca festivaller, yemekli ya da yemeksiz restoran ve barlar, gece kulüpleri arasından size hitap edenleri seçin ve tatilinizin tadını çıkarın. Cafe Rose Red ve Le Atarappiste başlıca eğlence yerleri arasında. Şehirde yapılan yaz dönemi bira festivallerini kaçırmayın. Yüzlerce çeşit biranın ve eğlencenin tadı çıkarın.

Brugge gezisi mi planlıyorsun?

Brugge hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Brugge gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Brugge gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.