Macaristan’ın en büyük şehri olmasından dolayı hem ticaretin hem de sanayinin merkezi olmuştur.

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti olması ve Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olmasından dolayı bir hayli turist yoğunluğu yaşanmaktadır. Macaristan’ın en büyük şehri olmasından dolayı hem ticaretin hem de sanayinin merkezi olmuştur. Dünyadan bir çok insanın görmek istediği tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan Budapeşte Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesinden oluşan şehir Chain köprüsü ile birbirine bağlanmış Tuna’nın İncisi olarak bilinmektedir. Avrupa’nın kalbi konumunda olan şehir her yönüyle gelişmiştir. Slovakya, Avusturya ve Romanya’ya komşu olması ticari ilişkilerin gelişmesini sağlamıştır. 2 milyona yakın nüfusu bulunan bu şehir Orta Avrupa’nın ikinci büyük şehir olma özelliğini kazanmıştır. Bir buçuk asırlık Türk hakimiyetinin yaşandığı bu şehirde bir çok Osmanlı dönemi eserlerine rastlamakta mümkündür. Mustafa Paşa Cami ve Türbesinin Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Erzebet Köprüsü tarihi dokularını günümüze taşıyan muhakkak görmeniz gereken bir mekandır. Tuna nehrinin içerisinden geçtiği bu şehir kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. 2 ila 5 arasında her yeri gezip görebilir, farklı mekanlarda farklı havaları yaşayabilirsiniz. Budapeşte’de gezilecek yerler bir çok farklı, tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekanlar olarak yer almaktadır. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken mekanlar Buda kalesi, Parlamento Binası ve Kahramanlar Meydanı’dır.

En İyi Zaman

Budapeşte sert karasal iklime sahip bir şehirdir. Özellikle kış aylarında çok soğuk olmasından dolayı bu aylarda çok fazla turlar düzenlenmez ama yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık 20 derecenin üstünde olduğu için seyahat etmek çok daha rahat olacaktır. Yaz aylarının hem çok sıcak olması hem de Sziget Müzik Festivali’ne denk gelmesi gezinizin eğlenceyi ve farklılıkları bir arada yaşayabileceğiniz harika bir atmosfere dönüşüyor.

Ulaşım

İstanbul’dan Budapeşte’ye sefer düzenleyen tek firma Türk Hava yollarıdır. Türk hava yollarının her gün Macaristan’a seferi bulunması turlar için büyük avantajdır. Ortalama uçak ile seyahatiniz ise 2 saat sürmektedir. Eğer Türk hava yolları haricinde bir firma ile Budapeşte’ye gitmek isterseniz Amsterdam, Münih veya Roma’dan aktarma yapmanız gerekmektedir. Şehir içi ulaşım ise metro, tramvay ve otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir içinde ki ulaşımın gelişmesinden dolayı şehir içinde görülmesi gereken yerlere bu vasıtalarla gidebilir çoğu zaman ise yürüyüş mesafesinde bulunan tarihi mekanlara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Büyüklü küçüklü alışveriş noktalarının bulunduğu bu şehirde her türlü mağazaya ulaşabilirsiniz. Özellikle Budapeşte’de alışveriş için Vaci Utca ve Andrassy caddesi mutlaka görülmelidir. Hediyelik ürünler ise kilitli kutular, Tokia şarabı, geleneksel mavi gömlek ve etektir.

Yeme İçme

Macar mutfağı ağır ve yağlı yemekleri ile ünlüdür. Et ve domuz yağının fazla olarak kullanılmasından dolayı farklı bir yemek kültürüne sahiptir. Et yanında hindi, lahana, patates, salam, balık, soğan ve sarımsak Macar mutfağında en çok kullanılan ürünlerdir. Yiyebileceğiniz yemekler arasında çorbalar ön plana çıkmaktadır. Gulaş çorbası, lahana çorbası, mantar çorbası gibi bir çok çorba çeşidi bulunmaktadır. En ünlü tatlıları ise Dobos torta’nın tadına bakabilirsiniz. Diğer tatmanız gereken tatlı ise Kürtoskalacs’dır. Şehir ara sokaklarında bile çok rahat bulabileceğiniz tatlıyı kesinlikle denemeniz gerekmektedir. Macar restoranlarının yanında Török Etterem yani Türk restoranlarına rahatça ulaşabilirsiniz. Gidebileceğiniz restoran isimleri ise New York Cafe, El Rapido ve Zelle Bristo gibi mekanlarda farklı lezzetleri çok rahat bulabilirsiniz.

Konaklama

Oteller şehrin Peşte kısmında yoğunluk kazanmaktadır. Lüks ve bakımlı oteller bulabileceğiniz oteller en az 3 yıldızlıdır. Tuna nehri civarında da bir çok otel bulunmaktadır. Eğer bu bölgede ki otellerden birini seçerseniz konaklama için gece Tuna nehrinin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Budapeşte’de konaklama için All–Central Hostel, Colors Budapest Hostel, Oleander Hostel, Urban Life Guesthouse, New Desing Apartment ve Marco Polo Top Hostel gibi bir çok lüks otel yer almaktadır. Lüks otellerin yanında şehir merkezine daha yakın otellerde de daha uygun fiyatlara kalabileceğiniz otelleri seçebilirsiniz. Ulaşım konusunda da sıkıntı yaşamamak için yine otobüs, metro ve tramvaya yakın otellerde mevcuttur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Budapeşte eğlence konusunda sınırsız bir hizmet sunmaktadır. Bu şehir de bir çok bar, disko ve gece kulübü bulunmaktadır. Eğlence de sınır tanınmayan bu şehir de istediğiniz gibi eğlence mekanı bulabilirsiniz. Ama daha sakin gece geçirmek isteyenler içinde farklı kültürel etkinliklerin olduğu mekanlarda harika zaman geçirebilirsiniz. Şehir de içki fiyatlarının uygun olmasından dolayı kendiniz de doyasıya eğlenebilirsiniz. Akşamın ilk saatlerinde başlayan eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Szimpla Kert ve Buddha bar eğlencenin sınırsız yaşandığı mekanlar olduğu için muhteşem bir gece yaşayabilirsiniz. Gece Tuna nehrinin civarında harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Gecenin tüm ışıltılı güzelliğini Tuna nehrinde geçirebilirsiniz.

Budapeşte gezisi mi planlıyorsun?

Budapeşte hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Budapeşte gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Budapeşte gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.