İspanyolca da (Güzel Havalar) anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en büyük kenti olma özelliğini taşıyor.

İspanyolca da (Güzel Havalar) anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en büyük kenti olma özelliğini taşıyor. Atlantik Okyanusu kıyısında Río Paraná ve Río Uruguay nehirlerinin oluşturduğu huni biçimindeki Río de la Plata adı verilen bölgede bulunan Buenos Aires’te balıkçılık yoğun olarak yapılmasının yanında, verimli topraklara da sahiptir. Buenos Aires’te yaşayanların çoğu, İspanyol ve İtalyan kökenlidir. Farklı etnik kimliklere de ev sahipliği yapan Kentte Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenliler de vardır. Resmi dili İspanyolca olan kentte yaygın din Katolik Hıristiyanlık. Buenos Aires gezilecek yerler arasında ilk sırada 9 Temmuz Bulvarı bulunuyor. Dünyanın en geniş bulvarı olarak bilinen ve 16 şeritli bir cadde olan bulvarda yolların arasında parklar var. Karşıdan karşıya geçerken dinlenmek gerekebilir. Bulvarın ortasında yer alan Obelisk Buenos Aires’in 400. Kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş. Plaza de Mayo da  Buenos Aires’de gezilecek yerler listesinde. Bu meydanda Madonna’nın Evita rolünde oynayıp halka konuşma yaptığı Casa Rosada olarak bilinen ünlü Pembe Ev bulunuyor. Burayı görmeden dönmek istemezsiniz diye düşünüyoruz. Ayrıca bu meydanın başka bir özelliği de Cumhuriyet rejimine geçen Arjantin’in Hükümet Binası, Cabildo binası ve Kongre binası, hepsi bu meydanda toplanıyor olması. Meydanda yerde beyaz başörtüsü desenleri bulunuyor.  Plaza de Mayo anneleri kaybolan çocukları için 30 yıldır her Perşembe günü burada toplanıyorlar. Puerto Madero, kentin en modern bölgesi. Burası gerçekten çok modern olarak inşa edilmiş. Küçük bir yat limanı, restoranlar, uzun yürüyüş yolları bulunuyor. Buenos Aires’in açık denizle en yakın olduğu bölge ise, Reserva Ecologica (doğayı koruma alanı). Doğa ve huzur arıyorsanız burası aradığınız yer olmalı.

En İyi Zaman

Arjantin Güney Yarım Kürede yer aldığından ülkenin ve Buenos Aires’in mevsimleri ülkemizinkinden farklıdır. En sıcak ayı Ocak ayı iken en soğuk ayı ise Hazirandır. Ancak en soğuk zamanlarında bile sıcaklık sıfırın altına düşmez. Bahar ayları ise yağışlı geçmektedir. En çok yağış, mart ayında görülürken en soğuk ay olan Haziranda hava sıcaklığı sıfırın altına düşmez. Aralık ve Ocak aylarında aşırı sıcak olduğundan Buenos Aires’ın en iyi zamanları Nisan ve Ekim aylarıdır. Ekim ayı bahar aylarının başlangıcı olduğundan bu ayda gittiğiniz de Buenos Aires’in muhteşem doğasına hayran kalacaksınız. Jakaranta ağaçlarının güzel görüntüsü sizi bölgeye esir edebilir.

Ulaşım

Arjantin ülkemize vize uygulamadığından rahatlıkla tercih edeceğiniz bir ülke. Havalimani sehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunuyor. Taksi ile havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Buenos Aires’te en ucuz ulaşım aracı metro. Ancak taksileri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Taksi de metro kadar ucuzdur.

Alışveriş

Latin Amerika’nın alışveriş başkenti olarak nitelendirilen Buenos Aires’te istediğiniz tüm markalara ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgeye özgü yerel bir şeyler bakıyorsanız bu konuda da hiç zorlanmayacaksınız. Perakende sektörü kentte en üst düzeyde hizmet veriyor. Aradığınız her şeyi alışveriş marketlerinde bulabilirsiniz. Tarihi binalar Old City olarak adlandırılan, San Telmo semtinde pazar günleri Plaza Dorrego bölgesinde antika eşya pazarı bulunuyor. Antikaya karşı merakınız var ise burası da sizin için bir alternatif olabilir. Ayrıca, Florida Caddesi şehrin alışveriş ile ilgili en ünlü caddesidir.

Yeme İçme

Arjantin dünyaya et ihracatı yapan bir ülke olduğundan Buenos Aires’te et yemekleri bir hayli meşhurdur. Eğer bir et severseniz burada doya doya et yiyebilirsiniz. Hem çok leziz hem de çok ucuz. Özellikle Lavalle caddesinin doğusunda bulunan restoranları tercih edebilirsiniz Buenos Aires’te aksam 22:00 den önce yemek yenilmiyor. Bütün restoranlar da boş oluyor. Aklınızda olsun. Madero’dan Reserva Ecologica’ya giderken yol üzerinde belli aralıklarla büfeler bulunuyor. Buradan en lezzetli biftekli sandviçler yapılıyor. 30 cm uzunlugunda kalın biftekli sandeviçler gerçekten enfes. Her tür sandeviç var ama en lezzetlisi biftekli mutlaka yemelisiniz.

Konaklama

Buenos Aires’te uygun konaklama seçenekleri bulunuyor. Şehrin turistik bölgelerinde, apart oteller, lüks oteller, konaklama evleri gibi geniş bir hizmet sunuyor misafirlerine. Turistik bölgelerde konaklama yaptığınızda gezilecek bölgelere ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Turistik bölgelerde de ekonomik çözümler bulunuyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Buenos Aires’te gece hayatı baştan çıkarıcı ve heyecan dolu bir enerjiyle sizi içerisine alacak. Romantik restoranlar ve gümbür gümbür gece hayatı ile eğlenceye ve romantizme burada doyabilirsiniz. Latin danslar eşliğinde gece kulüpleri ve barlarda doyasıya dans edip eğlenebilirsiniz. Caminito sokağında dans gösterileri izlemenizi tavsiye ederiz. Latin dansları gerçekten ilginizi çekecek. Ne de olsa Buenos Aires Tangonun başkenti. Canlı tango performansı bulunan Tango kulüplerini de tavsiye ederiz. Etkin olarak, tiyatrodan hoşlanıyorsanız, Buenos Aires’te birçok ihtişamlı tiyatro binaları bulunuyor. Theatro Colon yakın tarihte restore edilen en ihtişamlı yapılardan biri. Kültür sanat hayatı da gece hayatı kadar gelişmiştir.

Buenos Aires gezisi mi planlıyorsun?

Buenos Aires hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Buenos Aires gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Buenos Aires gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.