Özbekistan’ın şehirlerinden biri olan Buhara, oldukça köklü bir tarihe sahip.

Özbekistan’ın şehirlerinden biri olan Buhara, oldukça köklü bir tarihe sahip. Buhara’da halen yapılan kazı çalışmalarında birçok bulguya rastlanıyor. Eski mimari yapılar, çanak çömlekler, madeni paralar ve eşyalar, şehirdeki kazı çalışmalarında bulunan kalıntılardan sadece birkaçı. Bulunduğu bölgenin kültür ve ticaret merkezlerinden olan Buhara, özellikle arkeolojik kazılara merakı olan kişilerin gezip görmesi gereken bir şehir. Buhara’nın bir diğer önemli özelliği de şehirde bulunan tarihi yapılardan dolayı UNESCO tarafından Dünya Tarihi Mirası Listesi’nde yer alıyor olması. Turistik açıdan önemli noktalar arasında yer alan Buhara, gezilip görülmesi gereken birçok yapıyı bünyesinde bulunduruyor. Po-i-Kalan Complex adlı yer, şehirdeki en önemli yerlerden biri. Kalan Cami, Kalyan Minaresi ve Mir-i Arab Medresesi bu bölgede toplanmış durumda. Bu önemli mimari yapıları görmek için bölgeyi ziyaret etmeniz gerekiyor ve bu da Po-i-Kalan bölgesini önemli hale getiriyor. Perslerden kalan bir bölge olan Lyabi-khanuz da oldukça önemli bölgelerden biri. Şehirdeki önemli üç mimari yapı da bu bölgede yer alıyor. Bu mimariler Devanbegi Medresesi, Nadir Devanbegi Khanaka Cami ve Kukeldash Medresesi’dir. Citadel adlı kaleyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Türbe, medrese ve camileri gezdikten sonra, şehirde bulunan hamamları görmenizde ve pazar yerlerine uğramanızda da yarar var.

En İyi Zaman

Şehirde tipik karasal iklim hakim ve yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve az yağışlı geçiyor. Buhara şehrini ziyaret etmek istediğinizde, özellikle kış aylarında bölgeye gitmemenizde yarar var. Kış aylarında hava sıcaklığı -5 derecelere kadar iniyor ve şehri gezmeniz daha zor hale geliyor. Yaz aylarında ise 30 ila 40 dereceye kadar sıcaklıklar yükseliyor. Bu yüzden yaz aylarında da aşırı sıcaklara karşı önlem alarak şehre gitmenizde yarar var. Mart ve Nisan aylarında 15-20 derece olan hava sıcaklığı, şehri ziyaret etmeniz için ideal.

Ulaşım

Özbekistan’ın Buhara kentine gitmek için Türk Hava Yollarının uçuş seferlerinden faydalanabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar ile bu şehre gidebilir, direkt uçuş içinse Taşkent’e inip, oradan karayolu ile Buhara’ya ulaşabilirsiniz. Buhara’da şehir içi ulaşımında otobüsler, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. En uygun seçenekler arasında otobüsler yer alıyor. Bunların yanı sıra şehirde deve ile gezintiye çıkmanız da mümkün. Buhara’da bisiklet gibi araçlar da kullanılıyor. Eğer bir yerden başka bir yere gitmek istiyorsanız, ulaşımda en rahat edeceğiniz araç olan taksileri tercih etmenizde yarar var. Toplu taşıma yerine taksi kullanmanız en ideali olacaktır.

Alışveriş

Buhara kentinde haftanın belirli günlerinde yerel pazarlar kuruluyor. Bu pazarlarda aradığınız yerel ürünlerden birçoğunu bulabiliyorsunuz. Orta Asya ülkelerine özgü birçok ürünü bu pazarlardan temin edebilir, ister hatıra olarak saklayabilir, isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. El sanatları konusunda oldukça kaliteli ve iyi işlenmiş ürünler bulabilirsiniz. Alışverişte en önemli parçalar arasında el sanatları ve halılar bulunuyor. Unesco Carpet Weaving Shop, halı almak için şehirdeki en popüler yer diyebiliriz. El örgüsü tarzında muhteşem halıları bulabileceğiniz bu şehirde, eminiz siz de bir değil birden çok halı ile ayrılmak isteyeceksiniz.

Yeme İçme

Buhara’da tercih edebileceğiniz birbirinden iyi restoranlar bulunuyor. Bunlardan bazıları, Minjifa, Doston House, Caravan ve Guest House of Rustam Saidjanov adlı restoranlar. Bu restoranlarda tadabileceğiniz en güzel yerel yemekler Plov, Shaslyk ve Lipioshka’dır. Plov hazırlanırken pirinçler kavruluyor, kırmızı ve sarı havuç ile koyun eti karıştırılarak yapılıyor. Bu yemeğin birçok versiyonu şehirde sıklıkla yapılıyor. Koyun etinin şişe geçirilip kömür ateşinde pişirildiği yemeğe Shaslyk adı veriliyor. Lipioshka adlı mayasız ekmek de hem restoranlarda hem sokaklarda atıştırmalık olarak satılıyor. Yemekten önce tatlı, yemek sonunda pilav ikram ediliyor.

Konaklama

Buhara şehrinde konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor. Bu otellerden en iyileri, Hotel Bukhara Palace, K. Komil Bukhara Boutique Hotel, Malika Bukhara, Amulet Hotel, Boutiqua Hotel Minzifa ve Hotel ASL konaklayabileceğiniz otellerden yalnızca birkaçı. Bunların yanı sıra kiralık evler ve pansiyonlar da mevcut. Buhara’da konaklama yapmanız için birbirinden güzel ve kaliteli oteller bulmanız mümkün. Şehir merkezine yakın yerlerde konaklama yapmak istiyorsanız, biraz daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir. Şehir merkezinden uzaklaştıkça, otel fiyatlarında da azalma görülüyor. Bundan dolayı ekonomi yapmak istiyorsanız, daha uygun uzaktaki otelleri tercih etmenizde yarar var.

Gece Hayatı ve Eğlence

Buhara’da gece hayatı ve eğlence mekanları çok fazla bulunmuyor. Bundan dolayı eğlence anlamında pek bir beklentiye girmemenizi öneririz. Haftanın belirli günlerinde bazı işletmeler, Özbek danslarının ve müziklerinin hakim olduğu geceler düzenliyor. Batı tarzı disko ve barlar çok fazla olmasa da turistler düşünülmüş ve birkaç tane de olsa bazı mekanlar oluşturulmuş. El Dorado, Silk Road Spices, Nughay Caravanserai Wine Tasting, Oscar ve Bukhara Palace Hotel tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları. Bu mekanlarda batı tarzı eğlence anlayışı ön planda ve gelen turistler buralarda eğlendirilmeye çalışılıyor.

Buhara gezisi mi planlıyorsun?

Buhara hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Buhara gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Buhara gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.