Endonezya’nın başkenti ve 10 milyona yaklaşan nüfusu ile en kalabalık kenti olan Cakarta tam anlamı ile bir büyük şehir ve aynı zamanda başkenttir.

Endonezya’nın başkenti ve 10 milyona yaklaşan nüfusu ile en kalabalık kenti olan Jakarta tam anlamı ile bir büyük şehir ve aynı zamanda başkenttir. Aklınıza gelebilecek her konu için Endonezya’da Jakarta lider konumdadır. Jakarta gezilecek yerler arasında sayılmalıdır ve şehir, ekvatora yakın konumu ve tropikal muson iklimi ile oldukça ilginç bir özellik taşır. Hava durumu bile gün içinde farklı bölgeler de oldukça değişkenlik gösterir. Şehrin yaşam kaynağı neredeyse turizm gelirleri diyebiliriz. Bu nedenle dünyanın, bu manada gözü bu şehir üzerindedir. Komşu ve bağlı coğrafyalar için de benzer durumlar geçerli olsa da Jakarta birçok sıralama ve izleme programında ön sıradadır. Java adasının kuzey batı kısmında yer alan şehrin tarihi kısmı Kota birçok tarihi mekanı barındırmaktadır. Yine Manas Parkı ve buradaki 132 metre uzunluğundaki Manas Anıtı görmeniz gereken yerlerdendir. Hollanda kolonileri döneminden geçen şehir bu dönemden kalma yapıları ya da etkileri hala barındırmaktadır. Bunun dışında merkeze 80 km uzaklıkta bir safari parkında gecelemek isterseniz Taman Safari Indonesia sizi bekliyor. Birçok bilinen noktaya ulaşabileceğiniz Jakarta bu konuda ulaşım köprüsü gibidir. Özellikle ülke içindeki seyahatleriniz için oldukça ekonomik olan uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Uygun uçuş fiyatları sayesinde uzun ve yorucu tren veya karayolu seçeneklerinden çok daha rahat seyahat etmiş olursunuz.

En İyi Zaman

Seyahat planlarınızın belirleyicisi buranın kendine has iklim yapısı olacaktır. Yıl içinde herhangi bir anda bile Jakarta içindeki 5 bölgede farklı iklimsel olaylarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle genel olarak yağışların az olduğu dönemleri seçmelisiniz. Ekvatora yakın konumunun getirdiği tropikal muson iklimi yağış bakımından Kasım–Haziran döneminde oldukça yoğundur. Ocak ayında doruğa ulaşan yağış miktarı ancak Haziran dan sonra azalır. Haziran dan sonraki dönemde yağış nadiren görülmektedir. Bu sebeple Jakarta’da en iyi zaman Haziran sonrası olmaktadır. Kasım ayına kadar yapacağınız seyahatlerde Muson Yağmurları ihtimali oldukça az olacaktır.

Ulaşım

Jakarta’ya hava ulaşımı dünyanın pek çok yerinden mümkün olduğu gibi ülkemizden de aktarmalı uçuşlarla mümkündür. THY veya Emirates ile uçabilirsiniz. Yakın lokasyonlardan feribot, tren, karayolu ulaşımı mümkündür. Java, Sumatra, Bali için otobüs seferleri yapılır. Şehir içi trafiği maalesef yoğundur. 35 km’lik havaalanı şehir merkezi için bile 2 saati bulan ve aşan süreler söz konusudur. Havaalanında taksimetreli taksiler vardır ancak çok uzun sıra beklenir. Alternatifi özel taksi pahalı bir seçenektir. Geriye kalan seçenek otobüstür. Şehir içinde kısa mesafede Bajaj adlı üç tekerlekli motosikletler kullanılır.

Alışveriş

Jakarta alışveriş için size oldukça farklı ve çok sayıda mekan sunmaktadır. Açık, kapalı veya pazar şeklinde ya da bireysel tezgahlar şeklinde bir dolu seçenek sizi bekliyor şehirde. Pasific Place, Pasar Baru gibi alışveriş yerlerinden hediyelik eşya ve birçok şey satın alabilirsiniz. Yerel halkın daha çok rağbet ettiği mekanlara gitmek isterseniz yönünüzü Menteng Bölgesi mekanlarına çevirin. Burada yer alan Jalan Surabaya isimli pazardan alışveriş yapabilirsiniz. Hemen hepsinde birçok ürün satılır fakat genelde ağırlık hediyelik eşya ürünleri üzerindedir. Büyük ve lüks alışveriş merkezlerindeyse her şeyi bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Endonezya mutfağı tüm görkemiyle Jakarta’da kendini hissettirmektedir. Gado Dado isimli yemekleri, kendilerine has baharatlarıyla oldukça geniş bir yemek seçeneği sunan bu mutfağın haricinde, şehirde birçok dünya mutfağının örnekleri de mevcuttur. Turistik bir şehir olması, her daim kalabalık olması nedeniyle gelişen yemek alternatifleri sizleri bu konuda rahat ettireceğinden Jakarta seyahatinizde en azından yemek sorunu yaşamazsınız. Biftek, karedok, yumurtalı noodle çorbası gibi alternatif geleneksel tatları, Hindistan cevizi, mısır, karanfil, tarçın ve baharatlar gibi yemeklerinden eksik olmayan lezzetleriyle Endonezya mutfağı denemeye değer.

Konaklama

Oldukça kalabalık nüfusu ve yüksek orandaki ziyaretçi sayısı ile fazla miktarda otel seçeneği sunan Jakarta için, otel seçimlerinizi yoğunlaştırmanız gereken bölge Thamrin Bölgesi olmalıdır. Bu bölgede kalmak sizin için daha rahat ve kolay olacaktır. Diğer bölgeler de yaşayan halk ile gelen turistler arasındaki ciddi farklar her iki taraf için de rahatsız edici olabilir. Thamrin hem merkezi bir noktadır hem de birçok Jakarta lokasyonundan güvenlik açısından daha üst seviyededir. Swiss, The Sultan Hotel, Ibis Jakarta gibi alternatifleri bütçe kriteri bakımından değerlendirerek seçmelisiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Jakarta eğlence açısından, özellikle geceleri size oldukça farklı ve hareketli mekanları ile hizmet veriyor. Canlı ve renkli bir gece hayatı tatiliniz içinde değerlendirilecek ise Jakarta geceleri ve özel mekanları sizi bu konuda yanıltmayacak alternatifler ile dolu olacaktır. Birçok müzik türünü barındıran eğlence mekanları, hem müzik dinlemek için hem de bir şeyler içmek isteyenler için ideal. Daha da renkli bir ortam arıyorsanız gideceğiniz mekanı, Bloc M bölgesindeki mekanlardan birinden seçmeniz gerekir. Mekanların tamamında oldukça kaliteli müzikler çalınmakta ve servis vb. konulara özen gösterilmektedir.

Jakarta gezisi mi planlıyorsun?

Jakarta hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Jakarta gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Jakarta gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.