Cambridge, İngiltere’nin Cambridgeshire eyaleti şehirleri arasında en büyüğüdür.

Cambridge, İngiltere’nin Cambridgeshire eyaleti şehirleri arasında en büyüğüdür. Ülkenin başkent şehri olan Londra’ya 105 km mesafededir. Buraya gitmişken Londra’ya da girmenizi öneririz. Şehir, dünya çapındaki en önemli üniversitelerden biri olan Cambridge Üniversitesine ev sahipliği yapar. Aslında burası bir öğrenci şehridir. Bu nedenle Cambridge’de yaşam, öğrenci kültürü üzerine kuruludur denebilir. Bu yüzden eğlencenin doyası olduğu ve gece hayatının çok hareketli bir şekilde faal olduğu yerler arasında bulunur. Burası aynı zamanda Silicon Fen adlı teknoloji bölgesine de merkezlik yapar. Burada pek çok tarihi kalıntılar vardır. Tun Devri’ne ait olan kalıntıları görmeden gelmeyin. Yani oldukça köklü bir tarihi vardır. Sürekli turist alan bu şehir, mimarisi ile göz kamaştırır. Birçok yer ve yapıya hayran kalmamak elde değil. Küçük ve güçlü mimariye sahip köprüler dikkat çeker. Cambridge’de gezilecek yerler, Museum of Cambridge, The Backs, ADC Theatre, Ely Kathedrali, Fitzwilliam Müzesi ve Cambridge University of Botanic Garden olarak sıralanabilir. Nüfus bu şehirde yaklaşık olarak 123 bini buluyor. Şehrin farklı ve merak uyandırıcı bir dokusu var. Bunu gerek sokaklarından gerekse mekanlarından hemen anlarsınız. Bu yüzden şehrin havasına katılmanız ve kendinizi bu büyüye kaptırmanız zaman almaz. Burası Londra’ya göre daha sakin ve durgun bir yerdir. Karmaşıklıktan uzak bir İngiltere şehri arayanlar buraya mutlaka gelmeli.

En İyi Zaman

Bu şehirde Golf Stream akıntıları oldukça etki yapar. Bu yüzden Cambridge’de iklim ılıman etkiler taşır. Bunun yanı sıra İngiltere şehirlerinin çoğunda olduğu gibi yağışlı havalar sık yaşanır. Yaz aylarında giderseniz sıcak olur. Kış aylarında ise tam tersi soğuktan memnun olmazsınız. Bu yüzden ideal bir gezi olsun istiyorsanız ilkbahar ve sonbahar aylarında gidin. Hatta tam nokta atışı istiyorsanız, Mayıs ya da Eylül ayarını tercih edin. Böylece tadına vararak bir gezi yapmış olursunuz. Doğru mevsimde gitmek, gezinin verimliliğini yüksek oranda artırır.

Ulaşım

Cambridge ulaşım şartları, kentin büyüklük oranına göre iyi seviyededir. Bu yüzden sıkıntı yaşamanız zordur. Kentte şehir içi ulaşım otobüsler ile sağlanır. Otobüsler şehrin yaklaşık olarak her yerini gezer. Haliyle uygun fiyatlı ve kullanışlı bir ulaşım şekli olur. Şehrin sık kullanılan ulaşım seçenekleri arasında bisikletler bulunur. Maceraperestler için şehrin sokaklarını, gezilip görülmesi gereken mekanları bisiklet ile dolaşmak çok keyifli olur. C1, C3 ve C7 diye bölgeler ulaşım için ayrılmıştır. Gezi rotanız doğrultusunda otobüs güzergahınızı belirleyin. Tek kullanımlık otobüs ücreti, 3.90 sterlin olarak fiyatlandırılıyor.

Alışveriş

Bu şehirde alışveriş yapmak için devasa yerler beklemeyin. Fakat oldukça keyifli ve dolu alışverişler yapılacak yerler bulunur. Şehrin ana caddelerinde yer alan mağazalar alışveriş ihtiyacınızı gidermeye yeter. Buralarda butik mağazalar, moda, kozmetik, giyim ve aksesuar gibi ürünler bulunur. Buralardan zevkiniz doğrultusunda doyasıya alışveriş yapın. Öğrenci şehri olması nedeniyle, bu şehirde kitap adına oldukça çeşit bulunur. Aklınıza gelebilecek çok çeşitli olarak kitap satın almanız mümkün olur. Yerel alışveriş dükkanları genel olarak Trinity Caddesi ve Rose Crescent civarında bulunur. Bununla birlikte ucuz ve keyifli ürünler satın almak için Arnavut Kaldırımlı Pazar Meydanına gidin. Burada hem çok çeşitli eşyalar hem de hediyelik ürünler satın alın.

Yeme İçme

Tipik olarak İngiliz mutfağı etkisinde kalan bir şehir olduğunu bilin. Fakat bu şehrin çeşitli restoranları, size İngiliz mutfağının yanı sıra dünyanın çeşitli mutfak kültürlerini sunar. Öğrencilerin bol olması nedeniyle, kentte çok sayıda kafeye rastlamanız mümkündür. Buralarda uygun fiyatlı bir şekilde yeme içme ihtiyacınızı karşılayın. Modern ve lüks yemekler yemek için ise restoranları tercih edin. Buralarda yemek yemek için Cotto, Tradizioni, Midsummer House ve Ristorance ıl Piccolo Mondo yerlerinden birini tercih edin. Çünkü buralar en meşhur olanlarındandır. Blue Fish, beef, karides, skon ve boiled yemeklerinden birini mutlaka deneyin.

Konaklama

Cambridge’de konaklama konusu oldukça önemlidir. Bu şehirde konaklanılacak mekanın gezilmek istenen bölgelere göre seçilmesi yararlı olur. Böylece zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Bu şehrin her köşesinde uygun fiyatlı konaklama yerleri bulunur. Ulaşım şartlarının iyi olması nedeniyle, gezmek istediğiniz mekanlara uzak bir yerde konaklarsanız da sorun değildir. West Cambridge, Whitehill Estate ve Arbury şehrin ideal konaklama bölgeleridir. Otel önerisi isterseniz Holiday Inn Express Cambridge, Autumn Hause, Leverton House, 1 Selby Cottage, The Varsty Hotel Spa, Trinatas Cambridge ve Anstey Hall gibi yerlerden birini seçin. Böylece rahat etmiş olunur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cambridge eğlence yerleri, gençlerin bol olması sebebiyle çeşitlidir. Siz de burada gençler ile birlikte doyasıya eğlenin. Öğrencilerin çoğunluğu, her daim gece hayatını aktif yapar. Burada gece geç saatlere kadar doyasıya eğlenmek mümkün olur. Bar, kafe ve gece kulüplerinin sayısının oldukça fazla olduğuna yakından şahit olun ve bunların tadını çıkarın. Arbruy, West Cambrdge ve Whitehill Estate gece hayatının en aktif olduğu bölgelerdir. 12A, The Bank Micropub ve Hidden Rooms ise en popüler gece mekanlarındandır.

Cambridge gezisi mi planlıyorsun?

Cambridge hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cambridge gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cambridge gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.