Cebu Adası, tarihiyle ve özellikle de Macellan Keşfi sırasında yaşananlarla oldukça ünlü hale gelmiştir.

Cebu Adası Filipinler adası olarak ülkenin Güney Bölgesinde yer alır. Cebu Adası gezilecek yerler, tarihiyle ve özellikle de Macellan Keşfi sırasında yaşananlarla oldukça ünlü hale gelmiştir. Özellikle bu keşif sırasında Macellan’ın kraliçeye sunduğu hediye ve adanın lideri tarafından öldürülmesi ve ardından gelen İspanyol kolonileşmesi gibi tarihi olaylar bu adanın bugünkü önemini oluşturan konulardır. Yaklaşık 600 km uzaklıkta olmasına karşın Manila’dan uçak ile gelmek mümkün olmaktadır ve 1 saat civarında süren uçuştan sonra adanın en önemli şehri olan ve havaalanını barındıran Mactan şehrine ulaşılabilmektedir. Cebu Adası Visayan Adaları grubunun en büyük ve merkez adası konumundadır. Cebu aynı zamanda bir sanayi kentidir. Madencilik özellikle bakır üretimi, çimento fabrikaları, çelik fabrikaları ve gemi yapımı önemli sanayi faaliyetleridir. Tarım, hayvancılık ve deniz ürünleri de diğer önemli konulardır Cebu Adası için. Cebu yine çok önemli bir eğitim merkezidir ve içerdiği üniversiteler ile hareketli bir hayatı vardır. Ada olması ve en büyüğü olması buradaki limanın da merkez üs konumunu güçlendirmiştir. Ticaret veya yolcu taşımacılığı amaçlı seferlere verdiği liman hizmetleri ile de uluslararası bir taşımacılık lokasyonudur. Macellan’ın 1521 yılında ayak bastığı ve kaderi değişen bu ada tropikal yapısı ve muhteşem doğasıyla yeniden keşfedilmeyi bekliyor adeta!

En İyi Zaman

Cebu Adası diğer tüm Filipinler Adaları gibi iklimi nedeni ile yağan yağmur ile ters orantılı bir turistik yoğunluğa sahiptir. Bölgeye alışkın olanlar veya çevre adalardan gelenler için bu durum normal olsa da böylesi bir yere seyahat etmek isteyenler için mutlaka dikkate alınmalıdır. Güney’in Kraliçesi lakaplı bu adaya gitmek için en uygun zaman haliyle yağışların az olduğu ya da olmadığı kuru dönemdir. Bu ada için önerilen aylar, Aralık ile Mayıs arasında kalan dönemden seçilecek aylardır. Manila’da hava durumunu kontrol etmelisiniz.

Ulaşım

Cebu Adası Ulaşım için en mantıklı yol Manila’ya uçmak ve oradan uçakla Mactan şehrindeki Havaalanına gelmektir. Burada taksilerle şehir merkezine ulaşırsınız. Ancak hemen her Filipinler havaalanında olduğu gibi burada taksi kuyrukları sizi karşılayacaktır. Buradaki taksilerin renginin beyaz olması sizi şaşırtmasın! Şehir içinde trisiklet, jeepney ve taksi gibi ulaşım araçları bulabilirsiniz. Ayrıca eski de olsa otobüslerle çevre yerlere gitmeniz mümkün olacaktır. Deniz ulaşım araçları da çevre adalar için kullanılmaktadır. Ancak Cebu Adası haricinde yerler görmek için, uzak bir rota izleyecekseniz yine iç hat uçak seferlerini değerlendirebilirsiniz.

Alışveriş

Cebu Adası ülkenin ikinci büyük şehrini ve önemli bir ticaret merkezini barındırdığı için alışveriş konusunda zorlanmazsınız. Manila kadar kalabalık olsa da burada sosyo ekonomik durum biraz daha karmaşık. Merkez özellikle liman bölgesi düzensiz ve her türden insanı sokaklarda kötü vaziyette görmek mümkün. Bu nedenle daha merkezi yerlerde alışveriş etmelisiniz. Pazarlarda deniz ürünleri ve meyveler oldukça bol miktarda. Balıklar kilo ile, diğer deniz ürünleri gram fiyatlarıyla satılırken en önemli tüketimleri muz! Cebu Adası Tropikal meyveler de alabileceğiniz bu tip yerlerde, temizliğe dikkat ederek alışveriş yapınız.

Yeme İçme

Cebu Adası balıkların ve her türlü deniz ürünün rahatlıkla bulunduğu ve mutfağının en önemli parçası olduğu bir yer. Restoranlarda balık yemek ya da kabuklu deniz mahsulleri tatmak istiyorsanız merkezi ve daha çok turistlerin olduğu mekanları seçmelisiniz. Bu konuda yeterli bir damak zevkine sahipseniz göreceksiniz ki adanın ürünleri oldukça lezzetli. Menülerde fiyatlandırma balık için kg üzerinden ve kabuklu deniz mahsulleri ise gram üzerinden. Alışık olmadığınız bu sisteme dikkat etmeniz ve yemeğinizin üzerine mutlaka Cebu Adası Tropikal Meyve lezzetlerini tatmanız gerekir. Diğer alternatifiniz, otelde yemek!

Konaklama

Cebu Adası konaklama seçenekleri için merkezi yerler biraz daha her yere ulaşım açısından önemli ve ekonomik olabilir. Yine de, daha donanımlı tesisler bulabilirsiniz. Burada da ayırdığınız bütçe devreye girecektir. Çok daha ekonomik otel arayışlarınız Cebu Adası içinde alternatifler mevcuttur. Cebu Adası Otel alternatifleri arasında Paragon Suites, Alba Uno Hotel, Harolds Hotel ve Cebu R Hotel sayılabilir. Hostel tarzı veya şehrin karmaşık yapısı içinde çıkacak daha ucuz alternatifler yerine en bilinen otellerden iyi bir seçim yapmak için kampanyalı fiyatları takip etmelisiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Ada, yapılacak birçok şey ile dolu. Deniz, kumsal keyfinin en başta geldiği bu aktiviteler arasında en önemli olanı Macellan temalı noktaları ziyaret etmektir. Macellan’ın hediye ettiği haçı temsil eden Macellan Haçı olarak anılan anıt, Lapu Lapu Anıtı ki Macellan’ı öldüren yerlilerin lideri olan bu kişi bu adada oldukça önemlidir. Busay dağına doğru çıkıp şehir manzarasını izlemeniz de yapmanız gereken bir diğer aktivite ki bu esnada alışveriş için seyyar satıcıları boş geçmezsiniz. Ayrıca meşhur gitarlarından almak da sizin için eğlenceli olacaktır.

Cebu Adası gezisi mi planlıyorsun?

Cebu Adası hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cebu Adası gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cebu Adası gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.