Cenevre, İsviçre’nin güneybatısında yer alan Zürih’ten sonraki ikinci büyük şehridir.

Cenevre, İsviçre’nin güneybatısında yer alan Zürih’ten sonraki ikinci büyük şehridir. Cenevre Gölü’nün kıyısındaki bu şehir, İsviçre’nin en önemli şehirlerinden birisi olma özelliğini de taşır. Tarihte de önemli bir yeri olan Cenevre, reformların yapıldığı şehirdir. Bu özelliği nedeniyle Cenevre’de gezmeniz gereken yerler listenize, Reform anıtı ve Reform Müzesi de otomatik olarak eklenmiş oluyor. Cenevre, küresel finans merkezi olarak da çok sayıda ziyaretçi çeken bir şehirdir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezleri bu hareketli şehirdedir. Küresel olarak büyük önem taşıyan bu şehir, turistik açıdan da çok ilgi çekici ve görülmesi gereken bir yerdir. Cenevre’ye gittiğiniz zaman, şehrin neredeyse sembolü haline gelmiş olan Jet d’Eau fıskiyesini mutlaka görmelisiniz. 140 metre yüksekliğe su püskürten bu fıskiye şehirde en çok turist çeken yerlerden birisidir. Cenevre seyahatinizde uğramanız gereken duraklardan birisi de St. Pierre Katedrali’dir. Çok eski bir yapı olan bu katedralin kulelerinden, Cenevre şehrini panoramik olarak seyredebilme şansına sahipsiniz. Ayrıca Macchabés Şapeli, Notre-Dame Kilisesi, Rus Kilisesi, St-Germain Kilisesi de ilginizi çekebilir. Cenevre saat düşkünleri için de hayalleri süsleyen bir şehirdir. İlk saatin yapıldığı yer olan Cenevre gezilecek yerler dışında, saat severleri çok mutlu edecek olan Petek & Philippe Saat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Müzede ziyaretçileri kendine hayran bırakacak çok sayıda saate rastlamak mümkündür. Son olarak, CERN yüksek enerji fiziği laboratuvarının da Cenevre’de olduğunu hatırlatmakta fayda var.

En İyi Zaman

Cenevre ılıman iklimi olan bir şehirdir. Genellikle Avrupa’da görülen tipik karasal iklimi ortaya koyar. Hava sıcaklıkları hiçbir zaman çok yüksek ya da çok düşük olmaz. Özellikle kış ayları hava kapalı ve yağışlı olurken, yaz aylarında 20–25 santigrat derece arasında seyreden sıcaklıklara güneş de eşlik eder. Kışın çok soğuk geçtiği bazı dönemlerde Cenevre Gölü donabilir, eğer seyahatiniz kışa denk gelen şanslı azınlıktansanız donduğu zaman harika görüntüler ortaya çıkartan Cenevre Gölü’nü görebilirsiniz. Ancak Cenevre seyahatinizi bahar ve yaz aylarına denk getirmeniz sizin açınızdan daha keyifli olacaktır. Her ne kadar ılıman bir havaya sahip olmanın avantajıyla bütün mevsimlerde gezebilme şansınız olsa da bahar ve yaz ayları daha verimli olacaktır.

Ulaşım

Cenevre de İsviçre’nin genelinde olduğu gibi küçük bir şehirdir. Ulaşımın rahat ve yaygın olarak sağlandığı toplu taşıma araçları sizin için de en uygun seçenek olacaktır. Taksi fiyatlarının biraz yüksek olması ve zaten mesafelerin de yakın olması nedeniyle otobüs ya da tren hatlarını kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Toplu taşıma için süreli kartlar edinirseniz, Cenevre’de ulaşım konusunda rahatlıkla toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Ayrıca şehir içindeki ulaşımınızı sağlamak için yürümek de eğlenceli olabilir. Bu sayede şehri daha iyi gözlemleyebilir ve tanıyabilirsiniz. Eğer Cenevre’ye uçakla giderseniz, havalimanından şehre ulaşımınız için en uygun araç yine toplu taşıma araçları olacaktır.

Alışveriş

Cenevre’de alışveriş yapmak istiyorsanız alternatiflerinizin sayısı oldukça fazladır. Kaliteli ürünler bulabileceğiniz Cenevre’de alışveriş yapmak biraz yüksek maliyetli olabilir. Ancak farklı yelpazede ürünlere ulaşma şansınız çok yüksek. Saat yapımının başladığı şehir olma özelliğinden dolayı, hediyelik eşya olarak saat çeşitlerinden alabilirsiniz. Ayrıca İsviçre çakıları, çikolataları ya da peynirleri de alınabilecek güzel hediyelerden bazılarıdır. Cenevre, alışveriş yapmak için çok büyük alışveriş merkezlerine ya da mağazalara sahip olmasa da hoşunuza gidecek ve kaliteli ürünler almanızı sağlayacak mağazalara sahip bir şehirdir.

Yeme İçme

İsviçre mutfağı, Fransız ve Alman mutfağının da etkilerini taşıyan bir mutfaktır. Şarküteri ve mandıra ürünlerinin yoğun olarak tüketildiği İsviçre’de özellikle peynir yemekleri, fondü en çok rastlayacağınız peynir yemeği, sosis ve et yemekleri ise yaygın olarak göreceğiniz lezzetlerden olacaktır. Genel olarak Avrupa mutfağı ile benzer olan İsviçre mutfağında, size çok da yabancı gelmeyecek tanıdık tatlara rastlayabilirsiniz. Yemek yemek için yerel tatların yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler de deneyebilirsiniz. Restoranlarda farklı mutfaklardan yemekler bulabilir ve keyifle yemek yiyebilirsiniz. İsviçre mutfağının belki de en önemli parçalarından birisinin çikolata olduğunu unutmamak lazım. 18. yüzyıldan beri çikolata üretimi yapan bir ülkede mutlaka çikolata da yemelisiniz.

Konaklama

Cenevre’de konaklama için birçok alternatife sahipsiniz. Oteller, hosteller ya da pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Eğer şehir merkezinde bir otel seçecek olursanız, ücretlerin diğer şehirlere oranla daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. İsviçre’nin genel olarak pahalı bir ülke olmasından dolayı, kalacağınız otellerin fiyatları da biraz yüksek olacaktır. Yıl içinde çok sayıda turist ağırlayan Cenevre’de yer bulabilmek için mutlaka önceden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Eğer fiyat açısından biraz daha uygun seçenekler isterseniz tren garı yakınlarını ya da şehrin dışındaki kırsal bölgeleri araştırabilirsiniz. Önceden konaklamanızı ayarlamanız, hem bütçeniz için hem de rahatınız için önemli bir eylem olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cenevre yoğun iş temposu olan ve gündüzleri çok hareketliliği ile bilinen bir şehirdir. Bu hareketlilik gece hayatına da yansır ve gündüz yaşanan iş yorgunluğu gece atılır. Genel olarak pahalı bir şehir olan Cenevre’de alkol fiyatları bu durumdan çok fazla etkilenmemiştir. Ayrıca şehrin şarap üretiminde önemli bir yere sahip olması da fiyatların çok yükselmemesinde etkili olmuştur. Gündüz gezmek ve geceleri de eğlenmek için çok ideal bir şehir olan Cenevre’ye gittiğiniz zaman mutlaka, en azından bir iki gece, dışarı çıkmalısınız. Hareketli, eğlenceli ve keyifli bir gece sizi bekliyor olacak.

Cenevre gezisi mi planlıyorsun?

Cenevre hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cenevre gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cenevre gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.