Cezayir, Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir.

Cezayir Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir. Ayrıca Cezayir ilinin de başkentidir. Cezayir’in en büyük limanı da bu şehirde bulunmaktadır. Cezayir şehri Akdeniz kıyısına da yakındır. Cezayir şehrinde saraylar, camiler ve ticarethaneler çok fazla bulunmakta. Cezayir resmi dil olarak Arapça ve Fransızca dillerini kullanmaktadır. Cezayir’e ulaşım da çok kolaydır. Pasaportunuzla birlikte her hangi bir vize almadan üç aylık süre ile ziyarette bulunabilirsiniz. Cezayir’de Akdeniz iklimi hakim sürmektedir. Bu yüzden kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak olarak geçer. Cezayir’e gidilecek en güzel zamanlar ise; ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Böylelikle hava çok sıcak olmayacak ve bunaltıcı havadan da korunmuş olacaksınız. Cezayir’de birçok otel, restoran, pansiyon, motel ve apart daireler bulunmaktadır. Turistler sahil bölgesinde bulunan konaklama yerlerini genelde tercih etmektedirler. Bunun sebebi ise gezilecek yerlere yakın olmasından kaynaklanıyor. Cezayir şehri en büyük illerden birisi olması ile de içinde birçok şeyi bir arada barındırmaktadır. Cezayir’de ulaşım kolay ama lüks değil. Fakat temiz ulaşım araçlarına sahiptir. Cezayir şehrinde gezilecek birçok yer bulunmakta. Cezayir şehrinde ayrıca festivaller de çok meşhurdur. Mayıs, Temmuz, Ağustos ve Ekim aylarında düzenlenmektedir bu festivaller. Bu festivallere katılarak çok eğlenebilirsiniz.

En İyi Zaman

Cezayir’de zamanınızı çok değişik şekiller de değerlendirebilirsiniz. Mesela Osmanlı ve Fransız koloni dönemlerinden kalma tarihi eserleri gezerek, burada bulunan camileri ve sarayları gezerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Cezayir şehrinde ayrıca deniz kenarına giderek sahilde gezebilirsiniz. Canlı müzik eşliğinde eğlenebilir güzel bir içecekle eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Eğlence ve alışveriş merkezlerine giderek de zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Cezayir şehrinde limandan tekneler ile turlara katılabilir veya kendiniz tekne ile açılabilirsiniz. Bu tekne turları ile Akdeniz kıyılarında çok güzel yerleri görme şansınız olacaktır.

Ulaşım

Cezayir şehri ulaşım yönünden çok gelişmiş değildir. Fakat ulaşım araçlarını her zaman temiz tutmaktalar. Ayrıca ulaşım araçları modern araçlardan oluşturmaktadır. Şehir içi ulaşımınızı otobüs, metro ve tramvay ile sağlayabilirsiniz. Cezayir şehri büyük bir il olmasına rağmen ulaşımda kendini fazla geliştirememiştir. Tramvay ve metro Cezayir halkının genelinde tercih ettiği ulaşım araçlarıdır. Cezayir halkı toplu taşıma araçlarını kullanarak hem zamandan tasarruf etmiş hem de çevre kirliliğini önlemiş oluyorlar. Cezayir halkı taksileri genelde uzak yerlere giderken örneğin havaalanına giderken kullanmaktalar. Cezayir’de ulaşım çok kolay ve rahattır.

Alışveriş

Cezayir’de alışveriş yapabileceğiniz pek çok yer bulunmakta. Bu alışveriş yerlerin de her türlü ürünü bulma şansınız var. Çoğu yerde pazar günü yapılan tatil Cezayir’de cuma günü yapılmaktadır. Cuma günleri bütün alışveriş merkezleri ve butikler kapalıdır. Onun için alışverişe gittiğinizde cuma gününe denk gelmemesine özen göstermelisiniz. Turistler için bu biraz daha zor olacaktır. Cezayir’de Didouche Mourad Caddesi, Khalidj Center ve Bazard alışveriş yapabileceğiniz ideal yerlerdir. Alınabilecek en güzel hediyelik eşyalar ise; bakır eşyalar, yerel kıyafetler ve el dokuması otantik kilimlerdir. Alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın. Pazarlık Cezayir’in yaşam biçimidir.

Yeme İçme

Cezayir mutfağı çok renkli bir mutfaktır. Akdeniz bölgesine yakınlığından dolayı Akdeniz mutfağı Cezayir mutfağına da girmiştir. Deniz kıyısında olmasından dolayı balık ve balık ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Cezayir mutfağında buğdaydan yapılan et veya sebze ile servis edilen kuskus, mergez, biber, soğan ve sarımsakla yapılan şakşuka yemekleri en meşhurlarıdır. Bu yemekler ülke genelinde pişirilse de çoğu yerel ve kültürel çeşitliliğe sahiptir. Cezayir mutfağında yabancılık çekmeden rahatça yemeğinizi yiyebilirsiniz. Birçok yemekte et kullanıldığından zengin bir menüye sahiptir. Cezayir’de birçok restoran bulunmakta. Gittiğiniz restoran da aynı şekilde Akdeniz mutfağını görebilirsiniz.

Konaklama

Cezayir konaklama yönünden çok zengin bir şehirdir. İçerisinde birçok iki, üç ve dört yıldızlı oteller, motel, pansiyon ve apart daireler bulunmakta. Üç, dört ve beş yıldızlı lüks oteller genelde hep sahil kıyılarında bulunmakta. Bunun sebebi ise gezilecek yerlere yakınlığının olmasıdır. Sahil kenarında ki bu lüks oteller Cezayir şehrinin en prestijli otelleridir. Cezayir’de bulunan birkaç otel ise; Grand Hotel Mercure Alger Aeroport, İbis Alger Aeroport, Hotel El Aurassi, Oasis Hotel vs. daha pek çok otel, motel, pansiyon ve apart daireler bulunmakta. Cezayir’de hem lüks hem de uygun fiyatlı konaklama imkanınız var.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cezayir şehri gece hayatı yönünden biraz gelişmemiştir. Biraz daha mütevazi bir yaşam sürmekte olan Cezayir halkı gece hayatını genelde evlerinde geçirmektedir. Cezayir şehrinde disko, bar veya eğlence yerleri neredeyse az denecek kadar yoktur. Cezayir’de en hareketli eğlence yeri ise El Djazair Otel’inin içerisinde ki Pasha Club’tır. Her ne kadar gelişmiş ve ülkenin en büyük şehirlerinden olsa da gece hayatı ve eğlence konusunda kendini fazla geliştirememiştir. Bu da demek oluyor ki Cezayir halkı için gece hayatı ve eğlence önemsiz olmuştur. Şehir halkı kendini başka yönlerde geliştirerek öne çıkmıştır.

Cezayir gezisi mi planlıyorsun?

Cezayir hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cezayir gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cezayir gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

3 YORUM YAZILMIŞ

  1. Cezayir Bejaia şehrini ziyaret etmek istiyorum. 10 gün kalmayı düşünüyorum. Yanımda kaç Euro götürmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Merhaba Turgay,

      Cezayir şehrinden Fas’a karayolu ile gidebilirsin ancak malumun çok çok uzun bir yol katetmen gerekecek. Bölgenin sıcak iklimi de karayolu seyahati için bir dezavantaj olabilir senin için. Zouj Bghal Sınır Kapısını Fas’a geçmek için kullanabilirsin. Her iki ülke için giriş-çıkış işlemleri kapsamında verilen formları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğundan emin ol. Bunun için Dışişleri Bakanlığımızın yayınladığı bildiriye de göz atmanı tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.