Kuzey Tayland bölgesinin en büyük şehri olan Chiang Mai, en önemli kültür merkezlerinden biri aynı zamanda.

Kuzey Tayland bölgesinin en büyük şehri olan Chiang Mai, en önemli kültür merkezlerinden biri aynı zamanda. Ülkedeki en yüksek dağların yer aldığı bu şehri ilginç kılan özelliklerden biri de dağları tabi ki. Tayland’ın en popüler turizm kentleri arasında yer alan Chiang Mai, kendine özgü gelenek ve görenekleri olan etnik kabilelerin yaşadığı bir yer. Bundan dolayı yıl içinde ülkeye binlerce hatta milyonlarca turist geliyor. Son yıllarda modernleşme eğilimi gösteren Chiang Mai’nin en önemli yerleri arasında Wat Phra Doi Suthep tapınağı, Doi Inthanon Milli Parkı, Mae Ya, Mae Klang, Wachiratan, Huay Sia Luang, Mae Pan ve Sririphum şelaleleri bulunuyor. Tropik iklim özelliklerinin görüldüğü Chiang Mai kentinde, gezilip görülmeye değer birçok yer, tapınak ve tarihi kalıntı bulunuyor. Oldukça köklü olan bu şehirde yaşayan etnik kabileler de görülmeye değer. 2012 yılında Dünyanın En güzel 25 Yeri adlı listeye giren tek Tayland şehri de Chiang Mai olarak karşınıza çıkıyor. Son zamanlarda geçirdiği modernleşme ile yaratıcı şehir olmaya da aday bir şehir Chiang Mai. Doğal güzellikleri ve yeşil alanları oldukça geniş yer kaplayan bu kentte, hem doğanın tadını çıkarabilir, hem de Chiang Mai tarihi eserlerini ve de müzeleri ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

En İyi Zaman

Tayland’da mevsim genellikle üç bölüme ayrılmış durumda. Sıcak mevsim, ılık mevsim ve yağışlı mevsim Chiang Mai kentinde görülür. Tropikal iklim özelliklerinin görüldüğü Chiang Mai kentinde, bazı dönemlerde muson rüzgarları ve yağışlar görülüyor. Kente gitmeniz için en uygun zaman ılıman mevsimin yaşandığı Ocak ve Haziran arası dönem. Yazları hava sıcaklıkları fazla yükseliyor ve bunaltıcı bir hal alabiliyor. Bundan dolayı ılık geçen ayları tercih etmeniz en mantıklı seçenek oluyor. Eğer güneşli günleri tercih etmek istiyorsanız, haziran ve Ağustos ayları en ideali.

Ulaşım

Chiang Mai şehrine direkt uçuş yapan firma bulmanız mümkün değil. Aktarmalı uçuşlar ile çevre yerlere gidebilir, buradan da otobüs ve benzeri toplu taşıma araçlarını kullanarak Chiang Mai’ye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte bir yerden başka bir yere gitmek istediğinizde otobüs, minibüs ve taksi imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Ayrıca araç kiralayarak daha rahat ve konforlu bir gezi imkanı da yakalayabilirsiniz. Chiang Mai şehrinde ulaşım araçları yeterli gelse de daha konforlu seçenekler her zaman vardır. Bunlar içinden kendi tarzınıza uygun olanları seçmeniz ve kaldığınız süre boyunca kullanmanız da mümkün.

Alışveriş

Hem küçük dükkanlar hem de büyük alışveriş merkezlerini bir arada bulma imkanı yakalayacağınız Chiang Mai şehrinde alışveriş konusunda çok farklı imkanlar bulabiliyorsunuz. Gündüz pazarlarının yanı sıra kentte gece pazarları da kuruluyor ve turistler tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Alışverişte en önemli parçalar arasında yerel halkın yaptığı el sanatı ürünler yer alıyor. Kad Suan Kaew Shopping Centre, JJ Market, Nova, Kesorn ve Siam Celadon alışveriş için tercih edebileceğiniz bazı alışveriş merkezleri. Ancak bunların yanında daha birçok alışveriş merkezi ve yerel mağaza da Chiang Mai kentinde bulunuyor.

Yeme İçme

Yemek yelpazesi oldukça geniş olan Chiang Mai şehrinde, her tarz ve her kültürden yiyecek ve içecek bulmanız mümkün. Bu şehirdeki en meşhur yemek Khao Soi ve yemek hazırlanırken içinde tavuk veya sığır eti ile sarı buğday ve el yapımı köri sosu kullanılıyor. Kişinin isteğine göre deniz mahsulleri de eklenebilen bu yiyeceği mutlaka tatmalısınız. Chiang Mai’de çok sayıda restoran ve yemek bölümü yer alıyor. Muan Baan, Ratana’s Kitchen, Huen Phen, Od Luang, Sila Aat ve benzeri mekanlarda yemek yemeyi tercih edebilir, değişik lezzetler tadabilirsiniz.

Konaklama

Chiang Mai kentinde konaklamanız için birbirinden güzel oteller bulunuyor. Pepper House, Roseate Chiang Mai ve Sa- Nguan Malee Mansion tercih edebileceğiniz otellerden bazıları. Şehir merkezine yakın yerlerde konaklamak istiyorsanız da Le Viengping ve Log Home Boutigue gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Uygun otel seçenekleri içinden seçim yapmak istiyorsanız, Kamala’s Guest House, Royal Paneria Hotel Chiangmai ve Louis Cat Home adlı otelleri tercih edebilirsiniz. Chiang Mai, konaklama anlamında birbirinden güzel otellerle kaplı bir turizm şehri. Bundan dolayı kalacak yer bulamamak gibi bir sıkıntı ile karşılaşmasanız da rezervasyon yaptırmanızda yarar var.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı oldukça renkli olan Chiang Mai kentinde oldukça eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Şehirde gece hayatının nabzının attığı bölgeler Loi Kroh Road ile Moon Muang Road bölgeleri. Bu bölgelerde birçok bar, gece kulübü ve disko bulmanız mümkün. Hot Shots, Discovery, Spicy, Mandalay, The Pub, Kat Bar, Crank Tavern, Number One ve Sportsbar Chiang Mai kentinde tercih edebileceğiniz bazı bar ve gece kulüplerinin isimleri. Daha birçok seçenek olan şehirde kendi zevkinize hitap eden eğlence mekanlarını bulup buralarda eğlencenin tadını çıkarmanız da oldukça kolay.

Chiang Mai gezisi mi planlıyorsun?

Chiang Mai hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Chiang Mai gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Chiang Mai gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.