Chiapas Gezi Rehberi

0
Meksika’nın en kalabalık yerleşim yerlerinden bir tanesidir Chiapas.

Meksika’nın en kalabalık yerleşim yerlerinden bir tanesidir Chiapas. Aslında bir bölgenin ismidir. Bölgenin bu kadar ünlü olmasını sağlayan Mayalardan kalma çok sayıda kalıntının bölgenin her yerine yayılmış olmasıdır. Chiapas’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Bölgenin başkenti, konaklama noktası ve eğlence merkezi Tuxtla Gutierrez’dir. Ayrıca Comitan de Dominguez, Sen Cristobal de las Casas ve Osacingo diğer yerleşim yeleri ve gezilecek noktalardır. Ciapas’da tarihi kalıntıların yanı sıra doğal güzellikleri de görebilme şansına sahip olacaksınız. Canon Del Sumidero ve Montebello Ulusal Parkı gidip görülmesi gereken doğal güzelliklerden sadece bir kaçıdır. Chiapas gezilecek yerler arasında ayrıca San Marcos Katedrali, Tuxtla’da – Santo Domingo Kilisesi ise San Cristobal de las Casas’da görülebilecek tarihi mekânlar da bulunmaktadır. Chiapas’da gidilmesi gereken en önemli yer ise Palenque Ruinas’tır. Burası maya döneminden kalma çok sayıda kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu bölge Ulusal Milli park sınırları arasındadır. Doğası ve tarihi ile sizi mest edecek bir bölgedir Chiapas. Büyük bir bölge olduğu için gezintileriniz sırasında trafik sorunu ile karşılaşmayacak, ancak turistik merkezlerdeki kalabalık biraz fazla olacaktır. Bölgede tur atmak için turistler için özel olarak doğa ve tarih turları organize edilmiştir. Dağcıların inmeyi en çok sevdikleri olan Petra mağarası da bu bölge sınırları içindedir.

En İyi Zaman

Chiapas bölgesi tropikal ve ılıman bir iklime sahiptir. Yılın her döneminde beklemediğiniz her an yağış alabiliyor. Chiapas için en iyi zaman yaz dönemidir. Ekim ve Mayıs arası Chiapas’da rahatça gezebilirsiniz. Yazlar sıcak ve kuru geçtiğinden yağış oranı daha düşüktür. Ama bizim Chiapas’a gideceklere en önemli tavsiyemiz yağmurluklarını ve şemsiyelerini yanlarına almaları yönündedir. Tropikal iklim nedeniyle her an yağış ile karşılaşabilirsiniz. Yağışlar benim için sorun değil diyorsanız, yılın her dönemi gidebilirsiniz. Hem kış ayları ortalama sıcaklıklar düştüğünden daha serin bir hava Chiapas bölgesinde hâkimdir.

Ulaşım

Ülkemizden Chiapas’a ulaşım için bölgeye direkt uçuş bulunmuyor. Bölgeye ulaşmak için mutlaka aktarma yapmak zorundasınız. Uzun bir uçak yolculuğundan sonra Mexico City’ye ulaşacaksınız. Oradan Aeromexico Havayolları ile Mexico City’den Tuxtla merkeze uçabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 buçuk saatlik bir seyahat süreniz olacak. Havalimanından şehir içine ulaşmak için ticari taksileri ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Chiapas bölgesin de gezmek için düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Chiapas bölgesinde çok sayıda tarihi ve doğal merkezi kolayca gezme şansına sahip olacaksınız. İsterseniz bireysel olarak seyahat edebilir ve güzel bir tatil geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Alışveriş

Chiapas bölgesinde alışveriş yapmak için birçok hediyelik eşya dükkânı bulabileceksiniz. Meksika ve Chiapas bölgesine özgü birçok hediyelik eşyayı alabileceksiniz. Döndüğünüzde kendiniz için güzel hatıralar edinecek ve sevdiklerinize unutamayacakları hediyeler götürmüş olacaksınız. Taler Lenateros ve Instituto Marca Chiapas alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya satan yerlerdendir. Alabileceğiniz eşyalardan dünyaca ünlü Meksika Şapkası ve Meksika baharatlarını bulabilirsiniz. Baharatlardan mutlaka almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ünlü markaların mağazalarını, sanat galerilerini ziyaret ederek farklı tarzda eşyalar bile alabilirsiniz. Büyük bir bölge olduğu için gideceğiniz birçok yerde hediyelik eşya dükkânları ile mutlaka karşılaşacaksınız.

Yeme İçme

Chiapas, Meksika’nın iç bölgelerinden bulunduğu için genel mutfak kültürü tam olarak Meksika’yı yansıtıyor. Ancak turistlerin uğrak noktası olması dolayısıyla dünya mutfağından çok farklı lezzetleri tatma fırsatınız olacaktır. Chiapas popüler mekanlar listesi ise şöyle; Mole, TierrAdentro, Anabanana, Pizzeria El Punto, L’eden, La Paloma, Emiliano’s Moustache, Cucina Italiano 2 Picalo ve Casas Viejas uğrayabileceğiniz restoranlar arasında sayabiliriz. Bu yerlerde dünya ve Meksika mutfağından çok sayıda farklı lezzeti deneme şansına sahip olacaksınız. Tüm yemeklerde Meksika baharatları kullanılıyor. Dünya mutfağı için de bu geçerlidir. Meksika’ya özgü Tortilla mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

Konaklama

Chiapas’da konaklama konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. 8 farklı merkezi bölgede çok sayıda otel, pansiyon hizmet veriyor. Otel fiyatları bulunduğu bölgeye, verdiği hizmetin kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Geniş bir bölgeye yayılan oteller, bulundukları bölgenin popülerliğine göre 50 TL’den 4500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca yerel halk ile iç içe yaşamak isteyenler için pansiyonları tercih etmelisiniz. Bu sayede hem Meksika mutfağını yerinde tatma şansına sahip olacaksınız hem de Meksikalıların yaşantısını yerinde görebileceksiniz. Chiapas bölgesine gitmeden rezervasyon yapma fırsatına sahipsiniz. Ayrıca eğlence noktaları genelde otellerin çevresinde olduğu için kolayca eğlenme fırsatına sahip olacaksınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı Chiapas’ın her bölgesinde çok aktif değildir. Gece hayatını yaşamak isteyenler, Tuxtla Gutierrez ve San Cristobal de las Casas’ı tercih etmeniz gerekiyor. Tatil bölgesi olmayan bölge gece hayatı konusunda merkezi yerlerde dahi çok gelişmiş değildir. Ufak barlar ve gece kulüpleri eğlenceyi yaşabileceğiniz en aktif noktalardan bir kaçıdır. Catedral de San Cristóbal de Las Casas, Dada Club, Puro Mexico Mezcaleria ve Posheria eğlence merkezlerinden sadece birkaç tanesidir. Ayıca gün için de turistler için yapılan eğlenceli aktivitelere katılarak güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Chiapas gezisi mi planlıyorsun?

Chiapas hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Chiapas gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Chiapas gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.