Cibuti şehri, Cibuti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

Cibuti şehri Cibuti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Son sayımlara göre Cibuti’de 623.000 kişi yaşıyor. Cibuti şehri Aden Körfezi’ni Tadjoura Körfezi’nden ayıran yarım ada üzerine kurulmuştur. Cibuti şehri iki ayrı semte ayrılmıştır. Bu semtler Avrupa ve Afrika semtleridir. Cibuti şehrinin güzelliklerinden biri de tren yoludur. Cibuti-Addis Ababa Demiryolu Hattı, Cibuti’den başlayarak Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya kadar devam etmektedir. Cibuti şehrinde Cibuti-Ambouli Uluslararası Havaalanı’da bulunmaktadır. Cibuti şehrinin kuzeybatısında liman bulunmaktadır. En önemli geçim kaynakları balıkçılıktır. Ayrıca Cibuti şehrinde feribot seferleri yapılmaktadır. Cibuti hep sıcak bir iklime sahiptir. En düşük sıcaklık 28 derece en yüksek sıcaklık ise 39 derecedir. Cibuti şehrine en uygun Ekim ve Nisan arası dönemlerde gitmek gerekir. Çünkü o zamanlarda hava sıcaklıkları ılımandır. Daha rahat bir şekilde gezinizi yapabilirsiniz. Cibuti şehrinde birçok yeri de ziyaret edebilirsiniz. Sarayları, gölü, çevre köyleri ve plajları. Cibuti her yönden zengin bir şehirdir. Turistlerin en çok uğradığı şehirlerden biridir Cibuti. Turistik plajları herkesin dikkatini çekmektedir. Cibuti’de bu kadar güzellik olmasına rağmen en büyük sıkıntıları kuraklıktır. Bu kuraklıktan dolayı da şehirde bazı hastalıklar oluşmuştur. Ayrıca Cibuti şehrini korkutan diğer bir olay ise doğal afetlerdir. Onun için Cibuti şehrini ziyaret ederken bütün önlemlerinizi almalı ve kendinizi korumalısınız.

En İyi Zaman

Cibuti’de en iyi zamanı plajlarda geçirebilirsiniz. Cibuti’deki plajlar turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında gelmekte. Bunun dışında Cibuti’de sarayları, göl ve çevre köylerini de gezerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Cibuti’nin limanlarından feribotlarla turlara katılabilirsiniz. Cibuti’de bulunan yerel pazarları gezerek güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Canlı müzik dinleyebileceğiniz kafelere giderek ruhunuzu dinlendirebilir ve eğlenebilirsiniz. Taksi kiralayarak komşu şehirlere gidebilir ve oralarda su sporları yapabilirsiniz. Cibuti’de turlar düzenlenmekte bunlara katılarak ülkenin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Cibuti şehrinde az sayıda müze ve galeri bulunmakta. Dilerseniz bu müze ve galerileri de gezebilirsiniz.

Ulaşım

Cibuti’de ulaşım taksilerle yapılmaktadır. Taksiler hava karardığında iki katı fiyat almaktadır. Cibuti’den körfezin diğer ucunda ki yer alan Tadjoura’ya gitmek için feribotu kullanabilirsiniz. Feribotla Tadjoura’ya yaklaşık üç saat içinde ulaşabilirsiniz. Toplu taşımacılıkta kullanılmasına rağmen rağbet taksilere olmuştur. Ulaşımı ayrıca trenle de yapmak mümkün. Feribotla yolculuklar uzun olduğundan taksi ile ulaşım tercih edilmekte. Fakat hava karardığında fiyatların artmasından dolayı da uzun yolculukları mecburen tercih etmek zorunda kalıyorsunuz. Havaalanına giderken de aynı şekilde taksiler tercih edilmekte. Bunun dışında havaalanına servisler de gitmekte. Cibuti’de ulaşım kolay olsa da biraz pahalıdır.

Alışveriş

Cibuti şehrinde öyle beklenen alışveriş merkezleri bulunmamakta. Bunun yerine Cibuti şehrinde düzenli olarak halk pazarları kurulmaktadır. Halk pazarların da her türlü ürünü bulabilirsiniz. Bunların dışında ülke geleneklerini yansıtan ahşap oyma hediyelik eşyalar ve yörenin geleneklerine uygun olan hazır giyim eşyaları ve tekstil ürünlerini alabilirsiniz. Cibuti şehrinde alacağınız eşyalar Cibuti’yi size her zaman hatırlatacak eşyalardır. Cibuti şehrine özgü eşyalar el yapımıdır. Ahşap oyma hediyelik eşyaları alarak sevdiklerinizi de hem mutlu etmiş olursunuz hem de Cibuti’yi hatırlatmış ve anlatmış olursunuz. Cibuti’de alışverişi hem rahat hem de uygun fiyatlar da yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Cibuti’de yemek çok önemlidir. Zengin mutfakları ile herkesin gönlünü fethetmiştir. Cibuti mutfağının en önemli yiyeceği ettir. Özellikle de keçi, koyun ve deve etleri en çok tercih edilen etler arasındadır. Sahil kentinde olduğu için balık tüketimi de fazlaca olmaktadır. Özellikle Kızıldeniz balıkları tüketilmektedir. Ayrıca Afrika mutfağından seçenekler ve bazı dünya mutfağından da seçenekler sunan birçok restoran bulunmaktadır. Damak zevkinize uygun olarak birçok yiyecek bulabilirsiniz. Cibuti’de bulunan yerel restoranlar batılı restoranlara göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Turistlerin tercih ettiği restoranlar arasında Melting Pot restoranı Japon mutfağından Afrika mutfağına kadar birçok çeşit sunmaktadır.

Konaklama

Cibuti’de birçok otel bulunmakta. Konaklamanızı dilerseniz lüks otellerde dilerseniz de daha uygun fiyatlı otellerde yapabilirsiniz. Cibuti’de bulunan otellerden bazıları ise; Djibouti Palace Kempinski, Acacias, Les Acacias Djibouti, Sheraton Djibouti, Royal D Plaza vs. daha pek çok otel bulunmakta. Cibuti’deki oteller genelde sahile yakın yerlerde kurulmuştur. Bunun sebebi de plajların güzelliği ve gezilecek yerlere yakınlığıdır. Cibuti’de bulunan otellerin mutfağında da birçok çeşit bulunmaktadır. Lüks otellerde bu imkanlar daha fazla bulunmakta. Cibuti’de konaklamalarınızı gezeceğiniz yerlere göre ayarlamanız daha avantajlı olacaktır. Konakladığınız otellerde dilerseniz havuzunu dilerseniz de plajları kullanabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cibuti’de gece hayatı pek fazla aktif değildir. Şehirde çok fazla bar ve disko bulunmamaktadır. Bu bar ve diskoları bazı otellerin içerisinde bulabilirsiniz. Şehir halkı genelde geceleri sahil kenarında bulunan kafelerde canlı müzik eşliğinde ve güzel bir içecekle geceyi geçirmeyi tercih etmekte. Böylelikle hem yorgunluklarını atmakta hem de manzaranın o doyulmaz tadını çıkarmaktalar. Cibuti’de gidebileceğiniz bazı mekanlar ise; Club Hermes, La Galette, Golden Club ve Club Menelik. Sizde tatiliniz de sessizlik ve güzel bir manzara istiyorsanız sahil kenarına inerek bu kafelerden birinde eğlenebilirsiniz.

Cibuti gezisi mi planlıyorsun?

Cibuti hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cibuti gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cibuti gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.