Cork, Dublin’den sonra İrlanda’daki ikinci büyük şehirdir.

Cork, Dublin’den sonra İrlanda’daki ikinci büyük şehirdir. Cork şehrinin aslında 6. yüzyılda Aziz Finbarr tarafından kurulan bir manastır yerleşimi olduğu söylenir. Lee Nehrinin iki yakasında yer alan Cork’ta üzerinden geçtiğiniz köprülerin sayısını aklınızda tutmakta zorlanacaksınız. Şehrin batı ucunda, Lee Nehri iki kanala ayrılır ve şehir bu iki kanalın arasında bir ada oluşturur. Hatta İrlanda’da gezilecek yerler arasında bulunan şehirdeki ilk yerleşimin, bu adada başladığı da söylenir. Şehrin doğu ucunda ise dünyanın en büyük doğal limanlarından olan Mahon Körfezi ve Cork Limanı’nı görebilirsiniz. “Asi Şehir” olarak da bilinen Cork şehrinin bu isimle anılmasının nedeni, İngiliz Güller Savaşı (Çift Gül Savaşı) sırasında York Hanedanına verdiği destekten kaynaklanır. Corklular, şehirlerinin İrlanda Bağımsızlık Savaşında oynadığı rolden dolayı İrlanda’nın gerçek başkenti olduğunu düşünürler. Cork, tipik İrlanda kültürüne sahip olan, sakin, tarihle dolu, doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen ve mimari açıdan da tipik özellikler gösteren bir liman şehridir. Dublin’den sonraki ikinci büyük şehir olan Cork, festival dönemlerinde ve yaz aylarında çok sayıda turisti ağırlar. İrlanda tarihinde önemli yer tutan bu liman şehri, tarihi sokaklarında gezinenlere etkileyici ve otantik duygular yaşatır. Cork’a gittiğiniz zaman İrlanda’nın yerel ürünlerinin satıldığı ve mimarisinin de çok ilginizi çekeceği İngiliz Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Şehirdeki köprüleri, kanalları, manastırları, Lough parkını ve Cork Üniversitesini görünce fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacaksınız. En rahat yürüyerek gezebileceğiniz bu ilginç şehri, renkli manzaraları ve dağlarıyla mutlaka gezilmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

En İyi Zaman

Hava sıcaklığının 0 santigrat derecenin altına inmediği ya da 25 santigrat derecenin üzerine pek sık çıkmadığı İrlanda gezilecek yerler arasında bulunan Cork’ta, seyahat için en uygun mevsimin hangisi olduğunu soracak olursanız, sis ve kar yağışı olmayan bahar aylarını tercih etmenizi öneririz. Ayrıca Cork, İrlanda’nın en çok güneş alan şehirlerinden biri olma özelliği taşır. Bu sayede de ayarlayacağınız gezide fotoğraf çekme şansınız daha fazladır. Yaz aylarında güneşin geç batması ve hava sıcaklıklarının yılın en yüksek değerlerini göstermesi nedeniyle haziran ayı şehrin en kalabalık zamanıdır. Bu nedenle Temmuz–Ağustos ve Nisan–Mayıs ayları en rahat, gezilebilir ve konaklama açısından uygun olan dönemlerdir.

Ulaşım

Eğer İrlanda turları ile seyahat etmediyseniz ve Cork’a uçak ile giderseniz, havalimanı şehir merkezinden sadece 8 km mesafededir. Uçağınız gece bile inmiş olsa sizi şehrin güneyinde bulunan havalimanından şehir merkezine ulaştıracak havalimanına özel iki otobüs hattını kullanabilirsiniz. Havalimanı hatlarının dışında kalan diğer otobüs seferleri ise sabah 5’de başlar ve gece 00:15’de son bulur. Cork’ta mesafeler birbirine çok uzak olmadığı için otobüs ile yolculuk yapmak oldukça rahat ve hızlıdır. Kırmızı ve yeşil bölge olarak otobüslerin hizmet verdiği iki bölge bulunur ve bu bölgeler için yetişkin ya da çocuk olmak üzere ister tek kullanımlık, ister günlük, isterseniz de bir haftalık biletler alabilirsiniz. Otobüs ile ulaşımın yanı sıra taksi ve raylı sistem de kullanma şansına sahipsiniz. Raylı sistemde 5 farklı hat ile karşılaşırsınız ve otobüslere göre biraz daha farklı bir tarifeden bilet alabilirsiniz. Otobüsler her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da bazı banliyölere hizmet vermezler ve bu bölgeler için de raylı sistem ya da taksi kullanmaktan başka bir seçenek bulma şansınız maalesef yoktur.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Cork’a gittiğiniz zaman alışveriş yapacak çok fazla çeşit bulma şansınız yoktur. Gezinizi anımsatacak hatıralar istiyorsanız, en uygunu çektiğiniz fotoğraflar olacaktır. Eğer genel ortamı görmek ve neler var neler yok diye bir bakmak isterseniz de Maylar Caddesi üzerindeki Merchants Quay Alışveriş Merkezine uğramanızı tavsiye edebiliriz. Buradan giyim, teknoloji ve hediyelik eşya alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Hem yöresel, hem de Cork’a özel bir hatıra almak isterseniz de İngiliz Pazarı’na uğrayıp yerel üretim şarapları ve peynirleri alabilirsiniz. Ara sokaklardaki hatıralık eşya dükkanlarında da ilginizi çekebilecek daha uygun fiyatlı hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ama genel olarak bakacak olursak Cork’ta alışveriş yapmak çok da ekonomik olmayacaktır.

Yeme İçme

Cork, yemek kültürü çok büyük zenginlik gösteren bir şehir değildir ancak bir liman şehri olduğu için yemeklerde deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Hem ürünlerin tazeliği hem de çeşitliliği et ürünlerine oranla daha fazladır. Özellikle midye, ıstakoz ve karidesi çoğu restoranda ve taze olarak bulma şansınız var. Bir de geleneksel kahvaltılarını mutlaka denemelisiniz. Çok çeşit olmasa da lezzetli ve değişik bir tecrübe olacaktır. Cork’ta yemek kültürü çok zengin olmasa da bira ya da şarap derseniz, çeşitlilik sizi bile şaşırtabilir. Özellikle şarap üretiminde ülkedeki yeri de büyük olan Cork’ta şarap tatmadan dönmemelisiniz.

Konaklama

Konaklama için Lee Nehri’nin yakınlarında bulunan otelleri ya da hostelleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak pahalı bir şehir olan Cork’ta çeşitli kalitelerde ve çeşitli fiyatlarda konaklama şansına sahip olursunuz. Şehir merkezinde bulunan oteller biraz daha pahalı olacaktır, ulaşımın kolay olması sayesinde ise biraz daha uzakta ancak daha uygun fiyatlara konaklama imkanına da sahipsiniz. Ulaşımınızın rahat olması ve gezeceğiniz yerlerin genellikle şehir merkezinde olmasını göz önünde bulundurursak, otel tercihinizi otobüs ya da raylı sisteme yakın olan bölgelerde seçmenizde fayda olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cork’ta gece hayatı özellikle güneşin geç battığı dönemlerde oldukça uzundur. Bira ve şarap konusunda meşhur olan Cork’ta bu içeceklerin tüketiminin de fazla olması, gece hayatının renkli ve eğlenceli olmasına neden olur. Havanın erken karardığı kış aylarında bile Cork’ta yaşayanlar için mutlaka açık publar ya da lounge barlara rastlayabilirsiniz. Eğer Cork’a gidecek olursanız, nefis ve çok farklı çeşitlere sahip olan şaraplardan ve biralardan mutlaka tatmalısınız. Gece hayatının yanı sıra Ekim ayında Cork Jazz Festivali ve Kasım ayında da Cork Film Festivali meraklıları için ziyaret edilmeye değer, renkli ve eğlenceli festivallerdir.

Cork gezisi mi planlıyorsun?

Cork hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Cork gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Cork gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.