Alpler dağlarının en yüksek zirvesinde yer alan Mont Blanc Dağı dağcılık sporuna gönül vermiş kişilerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Dağcılık, Avrupa’da yaklaşık olarak 19. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan bir spor türüdür.  Farklı ve tehlikeli bir spor türü olan dağcılık, kayalara tırmanarak emek verilen ve sabır isteyen zor bir spor dalıdır.

Dağcılık yaparak hayata başka bir pencereden bakan sporcular için farklı ve birbirinden zor dağlara tırmanmak şu hayattaki en özel zevklerden bir tanesidir. Hafta sonu turları düzenleyerek ülkemizin ve yabancı ülkelerin en yüksek zirvelerine heyecanlı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Doğa sporlarının en keyifli branşlarından biri olan dağcılık, gerçek anlamda özgüven ve beceri isteyen bir spor türüdür.

Mont Blanc Dağı

Mont Blanc Dağı, İtalya
Mont Blanc Dağı, İtalya

Alp Dağları’nın en yüksek zirvesinde yer alan Mont Blanc Dağı dağcılık sporuna gönül vermiş kişilerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Tepesinde devamlı kar olması sebebiyle Mont Blanc (Ak Dağ) olarak adlandırılır. Dağcılık sporunun bilinen ilk adımlarından birinin bu dağa tırmanış olduğunu hatırlatalım. Ayrıca 4807 metrelik zirvesine olmasa da 3842 metre yükseklikteki Aiguille du Midi noktasına teleferikle çıkılabilir. Macera ve adrenalin tavan yapsın isteyenlerdenseniz sizler de Mont Blanc dağına tırmanmayı yapılacaklar listesine eklemenizi öneririz. Usta bir dağcı değilseniz üzülmeyin teleferikle ya da patikalarla dağın güzelliklerini görebilirsiniz.

Himalayalar

Himalaya Dağları
Himalaya Dağları

Himalayalar, yüzlerce hatta binlerce dağcıya ev sahipliği yapan, dağcılık sporunun maksimum seviyede yaşandığı bir merkezdir. Asya’nın orta güneyinde, doğudan batıya doğru uzanan Himalayalar, 8848 metre ile dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest’i içine alır. Dağcılık sporuyla yakından ilgilenen İngiliz, Alman, Fransız ve İtalyan sporcular sahip oldukları tüm hünerlerini bir bir sergileyebilmek için deyim yerindeyse Himalayalar’ı mesken tutmuşlardır. Sizler de dünyanın en popüler dağında dağcılık sporunu yerine getirmek için Himalayalar’ı tercih edebilirsiniz.

Cilo Dağı

Hakkari'de bulunan Cilo Dağı, dağcılık sporu ile ilgilenenler için iyi bir tırmanma yeridir.
Cilo Dağı, Hakkari

Ülkemizin 2. en yüksek dağı olan Cilo Dağları ile muhteşem tırmanışlara geçebilirsiniz. Türkiye’nin güneydoğusunda, Hakkari sınırlarında yer alan dağ, 4135 metrelik rakıma sahiptir. Tektonik bir dağ olma özelliğini gösteren bu dağ üzerinde yerli ve yabancı birçok sporcu tüm hünerlerini sergiliyor ve yorucu bir macera sonrasında zirveye çıkarak yaptıkları sporun zevkini doyasıya sürüyorlar.

Ayrıca Okuyun: Macera Severler İçin Sıra Dışı Doğa Sporları

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı, Ağrı
Ağrı Dağı, Ağrı

Ağrı Dağı, 5137 metrelik Büyük Ağrı ve 3898 metrelik Küçük Ağrı olarak iki zirveden oluşur. Ülkemizde Ağrı Dağı dağcılık sporuna ev sahipliği yapan ilk yerel dağımızdır. Yabancı sporcuların ülkemizdeki Ağrı Dağı’na olan ilgisi, yerli sporcuları da harekete geçirmiş durumdadır. Marco Polo’nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği Ağrı Dağı’nda 1829 yılından beri dağcılık yapılmaktadır. Her defasında birbirinden özel dağlarda sevdiğiniz sporu devem ettirmek için kamp malzemelerini yanınıza alarak sizlere tavsiye ettiğimiz yerlere yolculuğa çıkabilirsiniz. Hem fazlasıyla eğlenebilir hem de tutkunu olduğunuz dağcılık sporunu en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz. Belki Büyük Tufan’dan sonra Ağrı Dağı’nda karaya oturduğuna inanılan Nuh’un Gemisi’ni keşfedersiniz, kim bilir?

Kaçkarlar

Kaçkarlar Dağı

Yeşil doğa, buzullar, göller ve zirveden dünyaya bakma duygusu… En yüksek noktası 3932 metre olan Kaçkarlar’ı her yıl yüzlerce dağcı bu sebeplerle ziyaret etmektedir. Sis yoksa Doğu Karadeniz dağlarının eşsiz manzarasının size eşlik edeceği tırmanışta, kuzeyden ve güneyden zirve yapabilirsiniz. Güney rotası daha kolayken, kuzey rotasını usta dağcılar tercih etmektedir. Kuzey rotasında Ayder Yaylası’ndaki kaplıcalara uğranabilir.

Aladağlar

Aladağlar
© Erdal Eren / Flickr

Aladağlar, Kayseri – Niğde – Adana illeri arasında bulunuyor. Bir bölümü Milli Park olan Aladağlar’ın zirvesi 3767 metre yüksekliğindeki Kızılkaya’dır. İlkbaharda tırmanılırsa eriyen karların oluşturduğu göller görülebilir. Anadolu’nun Alpleri olarak bilinen Aladağlar, dağ tutkunlarına tırmanış için iyi bir deneyim sunacaktır.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.