Ağrı Dağı, Türkiye'nin dağcılık sporuna ev sahipliği yapan ilk yerel dağıdır.

Dağcılık, Avrupa’da yaklaşık olarak 19. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan bir spor türüdür. Farklı ve tehlikeli bir spor türü olan dağcılık, kayalara tırmanarak emek verilen ve sabır isteyen zor bir spor dalı.

Dağcılık yaparak hayata başka bir pencereden bakan sporcular için farklı ve birbirinden zor dağlara tırmanmak şu hayattaki en özel zevklerden bir tanesidir. Haftasonu turları düzenleyerek ülkemizin ve yabancı ülkelerin en yüksek zirvelerine heyecanlı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Doğa sporlarının en keyifli branşlarından biri olan dağcılık, gerçek anlamda öz güven ve beceri isten bir spor türü.

Mont Blanc Dağı

Mont Blanc Dağı, İtalya
Mont Blanc Dağı, İtalya

Alpler dağlarının en yüksek zirvesinde yer alan Mont Blanc Dağı dağcılık sporuna gönül vermiş kişilerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Macera ve adrenalin tavan yapsın isteyenlerdenseniz sizlerde Mont Blanc dağına tırmanmayı yapılacaklar listesine eklemenizi öneririm.

Himalayalar

Himalaya Dağları
Himalaya Dağları

Himalayalar, yüzlerce hatta binlerce dağcıya ev sahipliği yapan, dağcılık sporunun maksimum seviyede yaşandığı bir merkezdir. Dağcılık sporuyla yakından ilgilenen İngiliz, Alman, Fransız ve İtalyan sporcular sahip oldukları tüm hünerlerini bir bir sergileyebilmek için deyim yerindeyse Himalayalar’ı mesken tutmuşlardır. Sizlerde dünyanın en popüler dağında dağcılık sporunu yerine getirmek için Himalayalar’ı tercih edebilirsiniz.

Cilo Dağı

Cilo Dağı, Hakkari
Cilo Dağı, Hakkari

Ülkemizin 2. en yüksek dağı olan Cilo-Sat Dağları ile muhteşem tırmanışlara geçebilirsiniz. Tektonik bir dağ olma özelliğini gösteren Cilo Dağı üzerinde yerli ve yabancı birçok sporcu tüm hünerlerini sergiliyor ve yorucu bir macera sonrasında zirveye çıkarak yaptıkları sporun zevkini doyasıya sürüyorlar.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı, Ağrı
Ağrı Dağı, Ağrı

Ülkemizde Ağrı Dağı dağcılık sporuna ev sahipliği yapan ilk yerel dağımızdır. Yabancı sporcuların ülkemizdeki Ağrı dağına olan ilgisi, yerli sporcuları da harekete geçirmiş durumdadır. Her defasında birbirinden özel dağlarda sevdiğiniz sporu devem ettirmek için kamp malzemelerinizi yanınıza alarak sizlere tavsiye ettiğim yerlere yolculuğa çıkabilirsiniz. Hem fazlasıyla eğlenebilir hem de tutkunu olduğunuz dağcılık sporunu en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

PAYLAŞIN »
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı gezi rehberleri ile tatilinizi ucuza planlayın!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.