Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir.

Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan şehir Macar Protestanlığının simgesi haline gelmiştir. Hristiyanlık mezheplerinden biri olan Kalvenizm’in en önemli şehirlerinden biridir. Debrecen Üniversitesi, Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden biridir. Üniversitenin genel yapısından ve işçiliğinden dolayı Avrupa’da birçok yapıda örnek alınmıştır. Avrupa’nın en önemli araştırma merkezlerinden biridir. Erasmus ile giden birçok Türk öğrenci de bulunmaktadır. Debrecen Üniversitesi tam 25.000 öğrenciye sahiptir. 25.000 öğrenci arasında birçok Türk öğrenci de bulunmaktadır. Bela Barkot Uluslararası korosu ile birçok uluslararası yarışmalar da yer almışlardır. European Grand Prix for Choral Singing üye bir şehirdir. Tarihi geçmişinin çok eski olmasına rağmen tarihi mekanları oldukça azdır. Önemli müzeler ve parkları haricinde çok fazla tarihi yerleri bulunmaktadır. Debrecen’de gezilecek yerler ve görülecekler arasında bulunan Rakoczi çanı Macaristan’ın en büyük çanıdır. Hortobágy parkı ise en önemli ulusal parklarından biridir. City park ise 10.000 kişilik kapasitesi ile Macaristan’ın en büyük parkıdır. Birçok Avrupa şampiyonluklarına ev sahipliği yapan şehir de spor oldukça önemli konumdadır. Debrecen VSC takımı tanınmış bir futbol kulübüne sahiptir. Birçok sanatçıya sahip olan şehir kültürel olarak kendini geliştirmiş bir şehirdir. Ukrayna ve Romanya’ya yakın olmasından dolayı önemli bir ticari merkez haline gelmiştir.

En İyi Zaman

Debrecen şehrinin iklimi soğuk ve ılımandır. Belirgin olarak yağış alan şehir yaz aylarında bile yağış miktarı oranı oldukça yüksektir. Yıllık olarak belirli bir yağış olmasından dolayı genellikle yaz aylarında gezilip görülmesi daha uygun olacaktır. Yaz aylarının daha serin geçmesinden dolayı aslında daha rahat gezme imkânına sahip olacaksınız.

Ulaşım

Debrecen’e ulaşım Budapeşte’den tren ile sağlanmaktadır. Hızlı tren ile ortalama 2,5 saat sürmektedir. Debrecen’de genellikle toplu taşıma araçları içerisinde en çok tercih edilen tramvay ile sağlanmaktadır. Şehir küçük olduğu için aslında yürüyerek bile çok rahat gezip görebileceğiniz bir yerdir. Debrecen havaalanı ile şehir merkezi de yine otobüs, tramvay veya taksiler ile sağlanmaktadır.

Yapılacak en iyi şeyler

Debrecen’de yapılacak en iyi şeyler görülmesi gereken yerleri görmektir. Oldukça küçük bir şehirde aslında gezilip görülecek yerlerden başka çok fazla şey yoktur. İlk ve en önemli görülecek yer Nagytemplom yani Protestan büyük kilisesidir. Aslında bu kilise Macaristan’ın simgesi haline gelmiştir ve Macaristan’ın en büyük çanı da bu kilise de bulunmasından dolayı en çok merek edilen ve en çok ziyaret edilen mekân olmuştur. Kilisenin en üst kısmından bütün şehri izleyebilecek bir konuma sahip olmasından dolayı da gün batımını izleyebileceğiniz harika bir yerdir. Debrecen müzeleri ile de ön plana çıkan bir şehirdir. Deri müzesi içlerinde en önemli yere sahiptir. Bu müzede insan eli ile işlenmiş Antik Mısır koleksiyonu yer almaktadır. Ayrıca Mihály Munkácsy’nin yağlı boya tabloları da bu müzede sergilenmektedir. Ferenc Medgyessy Memorial Museum ve Delizsánsz Kiállítóterem diğer önemli müzelerdir. Nagyerdő yani Şehir Parkı ise şehrin yine görülmesi gereken yerlerinden biridir. Genellikle yürüyüş amaçlı olarak kullanılan bu parkta en önemli etkinlikler bu parkta yapılmaktadır. Debrecen görülmesi gereken yerler içinde diğerleri ise, Debrecen Zoo, Nagyerdei Stadyumu, Puszta Animal Park, Statue of Lajos Kossuth, Spa merkezleri, şarap barları, kahve evleri, hediyelik eşya dükkanları, özel turlar gibi saymakla bitmeyecek kadar çok şey bulunmaktadır.

Yeme İçme

Dünyanın en önemli mutfaklarından birine sahip olan Debrecen de Macar mutfağı etkileri görülmektedir. Yüzyıllardan belli süregelen geleneksel yemekleri bulunmaktadır. Macarlar için yemek yeme bir zevk işi olduğu gibi gelen bütün yerli ve yabancı turistlere de aynı zevki yaşatmaktadır. Çorba, patates ve makarna en çok tükettikleri yemeklerdir. Yemek çeşidi olarak zengin bir kültüre sahiptir. Önemli restoranlara da sahip olan Debrecen de yer alan Kashmir, en önemli Hint restoranıdır. Yabancı turistlerin Hint restoranları içerisinde en çok tercih edilenidir. Her türlü yemek bulabilirsiniz bu mekânda. Flashka, şehir merkezine yakın olan bu restoran da bütün yöresel Macar yemeklerini bulabilirsiniz.

Konaklama

Debrecen de birçok otel ve pansiyon yer almaktadır. Debrecen’de oteller arasında Centrum Pension, Centrum Hotel, Erdospuszta Club Hotel, Hotel İtalia, Stop Mansion ve Hotel Platan en önemli ve en temiz otelleridir. Genellikle şehir merkezinde bulunan otellerden her yere rahatça ulaşabilirsiniz. Çok uygun fiyatlara günlerce kalabilirsiniz. Hotel Platan ise havaalanına en yakın oteldir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Barlar ve gece kulüplerinin yoğun olarak bulunduğu bu şehirde gece başlayan eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Eğlenceyi sonuna kadar yaşayacağınız bir şehirde seyahat etmekten zevk alacaksınız. Farklılıkları sevenlerin şehridir, Debrecen.

Debrecen gezisi mi planlıyorsun?

Debrecen hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Debrecen gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Debrecen gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.