Çöl kapısı Douz, Tunus’un merkezinde güneyde küçük bir kasabadır.

Çöl kapısı Douz, Tunus’un merkezinde güneyde küçük bir kasabadır. Tarih boyunca çöle açılan yolda önemli bir durak olması hasebiyle pek çok olaya tanıklık etmiş tarihi bir şehirdir. Bu özellikleri onu her yıl düzenlenen Sahara Festivali için ev sahibi yapmıştır. Eski dönemlerde Deve Festivali olarak da adlandırılan bu festival her yıl düzenlenmekte ve dünyanın ilgisini Douz şehrine çekmektedir. Uluslararası boyutu nedeni ile de dünya medyası Aralık ayı sonunda dört günlük festivali izlemektedir. Seyahatinizi bu döneme planlıyorsanız, mutlaka festival programını inceleyiniz. Gezinize oldukça renk katacak görsellikte bir festival olan bu etkinlikte deve güreşleri ve geleneksel müzik vb. gibi Tunus’a ve Douz’a özel gösteriler sizleri bekliyor. Tunus seyahatinizin önemli bir durağı olacak Douz’da gezilecek yerler, sahra turizminin en önemli merkezi olarak, sizi sahra turlarına davet ediyor. Kendisine verilen Çöl Kapısı adını sonuna kadar hak eden  Douz’a gitmeniz için bu bile yeterli bir neden. Ancak hemen uyarmak gerekir ki, eğer yaz aylarında Tunus’a, Douz’a gidecekseniz mutlaka sıcak havaya dikkat. Akşam saatlerinden önce kimsenin pek sokaklarda görünmediği Douz gezilecek yerler arasında bir diğer alternatif, şehir merkezindeki Palmiye Ormanı içinde güzel bir tur. Turunuz için bisiklet alternatifini de değerlendirmeyi unutmayın!

En İyi Zaman

Douz şehri için, diğer sıcak iklim şehirlerinin tamamı için geçerli olan kuralı dikkate almanız gerekli. Sıcak aylarda yapacağınız seyahatler için dikkatli olmalısınız ya da seyahatlerinizi sıcak olmayan aylarda düzenlemelisiniz. Bu durum Douz için fazlası ile geçerli. Özellikle öğlen saatleri sıcak aylar için büyük tehlike. Yerli halkın, bu aylarda akşamları saat beşten sonra sokağa çıkmasını mutlaka dikkate alınız. Çöle yakın kısımlarda hakim olan çöl iklimi, Akdeniz’e yakın yerlerde Akdeniz iklimi etkisi, bu etkilerin aylara göre şiddetini düşünerek Douz’a seyahat zamanınızı belirleyiniz.

Ulaşım

Çöl için develer ile turlar veya develer ile çöle gitmek mümkün. Yine çöl turları için jeepler ile ulaşım sağlanıyor. Burada önemli olan noktalar gideceğiniz yerleri akşam saatlerinden sonra planlamanız. Otostoptan, otobüse ya da araç kiralamaya kadar veya taksi ile ulaşım mümkün. Douz şehiriçi ulaşım, Otobüs Terminali ile sağlama imkanları açısından önemli bir avantaja sahip. Sabah saat 8 de ilk otobüsler kalkıyor. Seyahatinizin ulaşım ayağında otobüslerin kalkışını, akşam beşten sonra jeeplerin servis verdiğini, bazı noktalardan araçların çok seyrek geçtiğini gözeterek ulaşım planlarınızı yapmanız gerekir.

Alışveriş

Douz şehri merkezinde meydanda turistik eşyaların çoğunu bulabilirsiniz. Alışverişleriniz de her zaman olduğu gibi pazarlık etmeyi unutmayınız. Bu meydanda satın alabileceğiniz şeyler turistik eşyalarla sınırlı değil. Douz Meydanı pazarından çeşitli yiyecekler satın alabilirsiniz. Tabi ki Tunus Hurması bunların başında gelecektir. Tunus’a veya bölgeye özgü hurmaları yerinde tatma fırsatını kaçırmayın. Yine Akdeniz ikliminin olmazsa olmazı zeytin de bu pazarda satılan ürünlerden. Yöreye özgü ekmekler de yiyecek alternatiflerinizi tamamlayacaktır.

Yeme İçme

Yeme içme alternatifleri açısından merkezdeki Douz Restoranları sizin için uygun seçenekler sunacaktır. Yemek için otellerinizi de tercih edebilirsiniz. Douz otelleri hem konaklama hem de yemek bakımından oldukça zengin bir hizmet ile misafirlerini ağırlamaktadır. Çölde çadırda kalma ve yemek alternatifleri tabi ki var. Tatlıları ve çöl ekmeği yani hurma ile yapılan Mella yı denemelisiniz. İçecek bakımından alkollü içkiler genelde illegal olarak bulunur. En bilinen, önerilen içeceği olan Nane Çayı mutlaka denemelisiniz. Douz Yemekleri içinden damak zevkinize veya Türk mutfağına yakın lezzetleri tercih edin.

Konaklama

Douz merkezinde bulunan oteller ile Douz Konaklama seçenekleri bakımından El Mouradi Douz, Sun Palm Douz gibi oldukça önemli tesislere sahiptir. Yine Çöl Çadırı Konaklama alternatifi de bu konuda heyecan yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir. Bu çadırlarda konaklama, kahvaltı yemek vb. gibi hizmetler kendi doğal konsepti içinde ayrı bir özelliğe sahiptir. Bazı hizmetler için zorlansanız da çölde yakılacak ateş etrafında danslar gibi ilgi çekici aksiyonlar, pişirilen yemek ve ekmekler ilginizi çekecektir. Kısaca tüm cesaretinizi toplayıp bu seçeneği değerlendirin. Keyifle anlatacağınız anılarınızı ve gece çölde çadırda uyuma deneyimizi yıllarca unutamayacaksınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Douz şehri gece hayatı bakımından beklenildiği gibi biraz tutucu yapısıyla sizi karşılar. Ancak çöldeki konaklamalardaki eğlenceli danslar, kamp ateşi etrafındaki aktivitelerle oldukça eğleneceksiniz. Yine otellerdeki kafe veya restoranlar da güzel vakit geçirebilirsiniz. Alkollü içecekler konusunda ısrarlı olmamanız daha yaralı olacaktır. Zira yasal olmayan ve biraz da salaş yerlerde içki satışları vardır ve bu sizin için uygun olmayabilir. Yine de Douz şehri geleneksel hale gelmiş uluslararası Sahara Festivali boyunca oldukça eğlenceli bir şehirdir. Festival zamanı birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Douz gezisi mi planlıyorsun?

Douz hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Douz gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Douz gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.