Orta çağdan beri İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de gezilecek yerler, Paris ve Londra’dan sonra en çok ziyaret edilen 3. başkent olma özelliğine sahip bir şehir olmasına neden olmuştur.

Orta çağdan beri İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de gezilecek yerler, Paris ve Londra’dan sonra en çok ziyaret edilen 3. başkent olma özelliğine sahip bir şehir olmasına neden olmuştur. Yapılan bir ankette, Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilen İrlanda’nın başkenti Dublin de Avrupa’nın en yaşanılabilir başkenti seçilmiştir. 25 yaşın altındaki gençlerin nüfusun yüzde ellisini oluşturduğu bu başkentte farklı ülkelerden gelerek burada yaşamaya başlamış olan çok sayıda genç vardır. Nüfusun genç olması şehirdeki yaşantının daha canlı ve eğlenceli olmasını sağlar. Dublin gezilecek yerler açısından oldukça renkli bir şehirdir. Dublin’in ortasından boylu boyunca geçen ve şehri kuzey–güney olacak şekilde ikiye ayıran Liffey Nehri üzerinde şehrin iki yakasını birbirine bağlayan çok sayıda köprü göreceksiniz. Şehrin güney yakası, eski yerleşimin daha sık gözlemlenebildiği tarihi kesimidir. Şehrin kuzey yakası ise, 1960’lı yıllardan sonra modernleşmeye başlamış olan yeni mimarinin hüküm sürdüğü kesimidir. Tarihi katedraller, kiliseler, kaleler ve binaları gezmek için şehrin güney kısmını; alışveriş merkezlerini ziyaret etmek içinse şehrin kuzey kısmını gezmeniz gerekecektir. İki yakada da tarihi dokuya rastlamanız mümkün olsa da ikinci dünya savaşı nedeniyle tarihi binalar büyük hasarlar görmüştür. Hasar gören binaların hepsi onarılamamış ve onarılan binaların çoğunluğu da güney yakasındaki binalar olmuştur. Şehrin güney yakasında eğer Dublin’e giderseniz mutlaka görmeniz gereken Dublin Hayvanat Bahçesini içinde barındıran Phoenix Parkı da bulunur. Doğal güzelliği ile sizi büyüleyecek olan bu park mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisidir.

En İyi Zaman

Deniz kıyısında bulunan Dublin’de yaşam oldukça kolaydır. Şehir, kuzey ülkesi olmasına rağmen Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisi altında kalır. Bu etki sayesinde de hava sıcaklığının 0 santigrat derecenin altına indiğine pek sık rastlanılmaz. Ancak sıcak su akıntısı yaz aylarını çok da fazla etkilemez ve yaz aylarında dahi sıcaklık 20 santigrat derecenin üzerine pek çıkmaz. Genellikle güneşi göremediğiniz şehirde İrlanda’nın genelinde olduğu gibi çok sık yağmur yağmaz. Yağmurun en yoğun olduğu dönem ise Ağustos ve Eylül aylarına denk gelir. Yağışların az olduğu ve gün içinde daha tutarlı bir hava ile karşılaşabileceğiniz dönem Mayıs ve Haziran aylarıdır. Yani Dublin’i ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Ulaşım

İrlanda turları arasından Dublin’i seçtikten sonra, Dublin’e uçak ile giderseniz, havalimanı şehir merkezinin 10 km kuzeyinde yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahat ve kolaydır. Toplu taşımanın yanı sıra taksi ya da Havaalanı Ekspres otobüsünü de kullanabilirsiniz. Şehrin içindeki ulaşımınızı ise otobüs, tren, tramvay ve taksi ile sağlama imkanına sahipsiniz. Yetişkin ve öğrenci olmak üzere isterseniz günlük, isterseniz de haftalık kartlar edinebilir ve şehir içi ulaşımda bu kartları kullanabilirsiniz. Bu kartları almadan nakit para ile tek seferlik binişlerinizin ücretini ödeyebilirsiniz ancak ödemelerinizin bozuk ve tam ücret ile yapılması gerekmektedir. Eğer fazla para verirseniz para üzerinizi kart olarak alırsınız ve bu kartı paraya çevirebilmek için de Dublin Otobüs İşletme ofisine gitmeniz gerekir.

Alışveriş

Alışveriş merkezleri için şehrin kuzey yakasını ziyaret etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Alışveriş yapmak istiyorsanız mutlaka O’Connell Street’e uğramalısınız. Bu uzun sokakta Dublin’in çalar saati ile ün kazanmış olan en büyük alışveriş merkezi olan Clerys yer almaktadır. Clerys’in yanı sıra cadde üzerinde bir çok mağaza ve dükkan size aradığınız ürünleri sunacaktır. Dublin’de alışveriş yapmak çok keyifli olacaktır ve giyimden oyuncağa, kitaptan baharata kadar çok çeşitli ürünleri bulabilirsiniz. Bütçenize bağlı olarak farklı bölgelerde bulunan dükkanlardan çok çeşitli ürünlere ulaşabilir ve istediğiniz malzemeleri satın alabilirsiniz. Antikacılar, mücevher dükkanları ve özel tasarımlar yapan mağazaları da gezebilir ve bütçeniz uygunsa orijinal ürünlere sahip olabilirsiniz.

Yeme İçme

Dublin’de ne yenir diye soracak olursanız, yemek kültürü çok büyük zenginlik gösteren bir şehir değildir. Dublin deniz kenarında olan bir yerleşim olsa da en meşhur ve en çok tüketilen gıda maddesi patatestir. Deniz kenarı olmasının avantajı ile patates ve yetiştirilen çeşitli sebzeleri deniz ürünleri ile birleştirerek, biraz da Fransız mutfağından esinlenerek kendilerine özgü bir mutfak ortaya çıkartmışlardır. Bir de geleneksel kahvaltılarını mutlaka denemelisiniz. Çok çeşit olmasa da lezzetli ve değişik bir tecrübe olacaktır. Yemek kültürü çok zengin olmasa da Dublin özellikle İrlanda Birası açısından çok zengin bir şehirdir. Hem üretimi hem de tüketimi çok fazla olan İrlanda Birasının en bilinen markası olan Guinness fabrikası Dublin’dedir. Ayrıca, en bilinen İrlanda Viskilerinden olan Jameson viskileri de Dublin’deki damıtım evinde üretilir.

Konaklama

İrlanda’nın genelinde olduğu gibi Dublin de yüksek gelir seviyesine sahip bir şehirdir. Bu nedenle konaklamak için seçeceğiniz otellerin fiyatları yüksek olabilir. Eğer çok merkezi bir otel tercih ederseniz, konaklama için ödeyeceğiniz tutar otomatik olarak artacaktır. Dublin’de hostelleri tercih edecek olursanız, uygun fiyatlı alternatifler bulma şansınız artacaktır. Şehir merkezinde konaklama zorunluluğunuz yoksa, gezmenin yanı sıra yüzmek ve biraz da deniz havası ve manzaraya doymak isterseniz, deniz kıyısında ve sakin bir yerleşim olan Dun Laoghaire’ı tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşımınızı toplu taşımayla sağlayabileceğiniz bu yerleşim bölgesi tatilinizden farklı bir tat almanızı sağlayacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dublin’de gece hayatı da renkli ve eğlencelidir. İrlanda biralarının da bol tüketildiği bu gecelerde eğlenmek doğal bir eylem halini alıyor. Şehrin güney yakasında kalan Temple Bar bölgesi, özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği; barların, restoranların, kafe ve pubların yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Turistlerin çok yoğun olması nedeniyle Dublin şehrinin yerli halkı bu bölgeyi pek tercih etmez. Temple Bar bölgesindeki mekanlar yerine Stephen’s Green etrafında bulunan farklı gece kulüplerini ve barları tercih eder.

Dublin gezisi mi planlıyorsun?

Dublin hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Dublin gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Dublin gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.