Dubrovnik, tarihi eserleri ile ünlü bir Hırvatistan şehridir.

Dubrovnik, tarihi eserleri ile ünlü bir Hırvatistan şehridir. UNESCO bu güzel şehri dünya mirasları listesine kazandırması ile ünü bir hayli ilerlemiştir. Turistik kentlerden biri olan bu güzel şehir, ülkenin kuzey kesiminde yer alır. Şehrin sokaklarında tarihi atmosferlere kapılmak an meselesidir. Şehirde resmi dil olarak Hırvatça kullanılır. Yaklaşık olarak 42 bin nüfus bulunmasına rağmen tüm dünyanın tanıdığı nadide şehirlerden biridir. Ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi bu şehirde de kullanılan para birimi Hırvat Kunası’dır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu şehri her gören çok beğenir. Siz de kısa sürede şehrin büyüsüne kapılır ve kendinizi tarih kokan yapılara kaptırırsınız. Bu şehri gezmek için 2 gün yeterli olacaktır. Daha fazla kalıp şehrin zevkini çıkarma lüksü tamamen size aittir. Adriyatik incisi diye adlandırılan bu şehre mutlaka gidin ve bu güzellikleri bir de yakından görün. Giderken ülkemiz ile arasında bir saat zaman farkının bulunduğunu unutmayın ve buna paralel bir şekilde gezi planı hazırlayın. AB ülkesi olması nedeniyle, vize gerektiğini aklınızda bulundurun. Dubrovnik’de gezilecek yerler arasında, tarihi yapıları başta olmak üzere, gece hayatı, doğa güzellikleri ve plajları yer alır. Tarihi boyunca Osmanlılar, Bizanslılar, Fransızlar ve Yugoslavlara ev sahipliği yaptığı için oldukça değerli eserler barındırır. Bu ilgi çekici şehir, birbirinden hoş güzellikler barındırır. Dubrovnik gezilecek yerler bakımından beklentilerinizi karşılayacak bir şehirdir.

En İyi Zaman

Soğuk kış günlerinin yaşandığı şehirlerden biridir. Bu yüzden kış aylarında gidenler, mutlaka temkinli davranın ve hazırlıklı gidin. En uygun ve en iyi zaman geçirilecek dönem ilkbahar ve sonbahar ayları olur. Tabi denize girme hayali olanlar yaz mevsiminde gitmeli. Yaz mevsiminde ise en ideal zaman temmuz ve ağustos aylarıdır. Fakat şehri gezip sadece tarihi yer ve yapıların tadını çıkarmak isteyenler varsa onlar için en iyi zaman nisan ve haziran ayı olur. Akdeniz iklimin hakim olması nedeniyle giden herkesin bu iklim şartlarına uygun hazırlık yapması iyi olur.

Ulaşım

Şehir küçük olmasına karşın fazla miktarda turist ağırlaması, ulaşım ağına önem verilmesini sağlar. Yani bu şehirde ulaşım hizmetleri gelişmiştir ve oldukça rahat ilerler. Dubrovnik kart alın ki hem ulaşım hizmetlerinden faydalanın hem de bu kartı müzelere girmek için kullanın. Özel araç ile şehri gezmek para ister. Çünkü otopark ücretleri şaşırtıcı derece yüksek olur. Bu yüzden toplu taşıma araçları kullanın ve kendinizi buradan gibi hissedin. 12 otobüs hattından oluşan toplu taşıma ağı var. Havaalanı ve şehir arası ulaşım ise hem otobüs hem de taksi ile yapılır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bu kadar tarihi bir şehirde hediyelik eşya dükkanının olmaması beklenemezdi. Şehir merkezinde çok sayıda dükkan hizmet verir. Gundulica Pazarı, hediyelik eşya almak için en ideal yerler arasındadır. Üstelik bu pazarda gezmek sizi eğlendirir. Yalnız bu pazarın öğle sonları kalktığını bilin ve gezi planı oluştururken bu durumu da dikkate alın. Magnet, yöresel kıyafetli bebek, t–shirt, mum, ev yapımı reçel, lavanta torbası ve anahtarlık bu pazardan satın alınabilecek ürünlere örnektir. Şarap ve çikolata çeşitlerinin de olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yeme İçme

Tam bir Hırvat mutfağı ürünlerinin tüketildiği şehirdir. Akdeniz mutfağı da oldukça etki gösterir ve bu şehir bir Adriyatik şehri olmasından olayı, deniz ürünlerinin bolca tüketildiği bir yerdir. Ahtapot, ıstakoz, karides ve İtalyan yemeklerini tadın ve bu lezzetlerin farkına varın. Dubrovnik mutfağı, tatlıları ile meşhur mutfak kültürüne sahiptir. Ülkeye ve kente özgü yemekler ise cevabi, rozata, zelena menestra ve fritterstir. Mutlaka bu lezzetlerden birini deneyin. Buza Bar, Azur Dubrovnik, pantarul ve Villa Ruza Restaurant and Lounge Bar popüler ve meşhur olan restoranlar arasındadır.

Konaklama

Şehirdeki konaklama yerleri yoğunluklu olarak kıyı ve eski şehirdedir. Dubrovnik de konaklama, pahalıdan ucuza farklı bütçelere hitap eden oteller ile şekillenir. Bu yüzden konaklama sıkıntınız olmaz. Hatta çoğu Avrupa kentine oranla konaklama ücretleri makul bir seviyededir. Otellerde yer bulamama ihtimaliniz olduğunu bilin ve bu noktada yerli halkın size seve seve ev sahipliği yaptığını da aklınızda bulundurun. Evlerinin bir odasını kiraya veren ev sahipleri var. Sobe adı verilen buralar, bu tür durumlarda devreye girer ve uygun fiyatlı bir seçenek olur. Youth Hostel Dubrovnik, Anuska Comfort Apertment, Hostel Dubrovnik Karla ve Angeline Old Town popüler otellerdendir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gündüzleri olduğu gibi geceleri de göz boyayan şehir, eğlence yerleri ile ünlüdür. Stradun Caddesi üzerinde çok sayıda bar bulunur. Bu barlar hem turist hem de yerli kesim tarafından rağbet görür. Gece sahil yürüyüşü yapın ve bu muazzam manzarayı içinize çekin. Yalnız bu noktada şehirdeki bar ve pub mekanlarının gece 1’de kapandığını unutmayın. Dubrovnik geceleri kadar festivalleri de sevilir. Dubrovnik yaz Opera ve Klasik Müzik Festivali, Dubrovnik Uluslararası Film Festivali ve başka festivaller yıl boyu eğlenceyi dinç tutar.

Dubrovnik gezisi mi planlıyorsun?

Dubrovnik hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Dubrovnik gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Dubrovnik gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.