Kudüs, İsrail’in en büyük şehri ve aynı zamanda birçok din için önemli bir yer. Aslında sadece dini değil, kültürel ve gezilecek yerler açısından da önemli bir yerdir. Mesela, İsrail Müzesinde İsrail’e özgü birçok sanat eserleri mevcut. Yılda bir milyon kişinin ziyaret ettiği bu müzeyi görmek için bile gidilebilir.  Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı ve Hz. Muhammed’in Miraç’a çıkış noktası olan Kubbet-üs-Sahra’yı mutlaka görmelisiniz. Müslüman mahallesinde olan Mescid-i Aksa’ya sadece Müslümanların alındığını belirtmekte fayda var. Sadece İsrail Müzesi değil Yad Vashem Holocaust Müzesi de şehirde görülmeye değer yerlerdendir. Kudüs, eski şehir (old city) denilen surlarla kaplı olan kısım ve yeni modern kısımdan oluşuyor.

Dünyanın En Eski Kutsal Şehri: Kudüs

Kudüs’ü tam anlamıyla gezebilmek için en az 5 gününüzü ayırın. Kudüs gezilecek yerler listesini çıkarıp haritada işaretlemeniz rahat rahat gezmenizi kolaylaştıracaktır. Meryem Ana Mezarı Kilisesi, Tüm Milletler Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Musevi Mezarlığı,  Ağlama (Burak) Duvarı (Western Hall), Protestan Kilisesi, Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs-Sahra görmeniz gereken dini yerlerden en önemlileri. Şehirde 4 ana mahalle var.  Müslüman Mahallesi, Hristiyan Mahallesi, Ermeni Mahallesi ve Yahudi Mahallesi. Aynı yerde olan bu mahalleler arasında geçiş yaparken aslında sokaklar arasında yürümeniz yeterli oluyor. Her mahallenin kendine has bir havası var. Hayran olmamak elde değil.

Kudüs’e Ne Zaman Gidilir?

Kudüs’te Akdeniz İklimi hâkim. Yani yazları sıcak kışlarda yağışlı geçiyor. Sıcaktan çok etkilenmezseniz yaz ayları ya da bahar ayları gitmeniz sizin için daha iyi. Mayıs ve Eylül ayları arası burayı gezmeniz için en uygun zaman. Kadın gezginler Mescid-i Aksa’ya girebilmek için günlük kıyafetlerinin yanında şal benzeri bir örtü ve etek bulundururlarsa iyi olacaktır. Eski şehir tamamen surlarla kaplı yani taşlarla çevrili olduğundan her ne kadar havanın derecesi yüksek olsa da geceleri serin olabiliyor. Bu da Haziran ayının ortasında yatarken battaniyeyle ya da kazakla yatabileceğiniz anlamına geliyor. Bunların dışında mevsim koşullarına uygun giyinmeniz gezinizin sizin için rahat olması açısından oldukça önemli.

Kudüs’e Nasıl Gidilir? Kudüs’te Ulaşım

Tel Aviv Havaalanı’na indikten sonra karayolu ile Kudüs’e gitmeniz gerekecek. Bu yol yaklaşık 40-50 dakika sürebilir. Bu yol arasında birçok taşıma aracını kullanabilirsiniz. Otobüs, taksi ve tur otobüsleri. Yolculuğunuz bittiğinde ise ulaştığınız yer Kudüs otogarı olacak. Kudüs otogarının yakınından metroya binebilir ya da metronun ilerlediği yoldan yani caddeden yürüyüp Eski Kudüs’e ulaşabilirsiniz. Surları gördüğünüzde Eski Kudüs’e geldiğinizi anlayacaksınız. Surlarla kaplı olan Eski Kudüs (Old City)’te ulaşım araçları kullanılmıyor. Yürüyerek rahatlıkla burayı gezebilirsiniz. Kudüs’ün ikinci kısmı olan Yeni Şehri gezerken ise metro en iyi ulaşım aracı olacaktır.

Kudüs çeşitli dinlere ev sahipliği yapıyor. Yahudiler tarafından kutsal sayılan Ağlama Duvarı.
Ağlama (Burak) Duvarı, Kudüs, İsrail

Kudüs’ten Ne Alınır?

4 ana mahalle diye bahsettiğimiz, Ermeni Mahallesi, Yahudi Mahallesi, Müslüman Mahallesi ve Hristiyan Mahallesinden alışveriş yapabilirsiniz. Zaten mahallelerde satıcılar size bir şeyler satmaya çalışacaklardır. Müslüman olduğunuzu sadece Müslüman mahallesinde söylerseniz daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Old Bazaar ve Mamilla Alışveriş Merkezide alışveriş yapabileceğiniz yerlerden. Bunların dışında Yeni Kudüs bölgesinde Jaffa caddesinde alışveriş yapacak çok fazla mekân ve kafe var. Burada çeşitli el emeğiyle yapılmış hediyelikler bulabilirsiniz. Kudüs’ten alışveriş yapan turistler Katma Değer Vergisi ödemez. İsrail pahalı bir ülke olduğundan fiyatlara hazırlıklı olmak gerek. (5 TL = 6.739 ILS) Kur fiyatı değişiklik gösterebilir.

Kudüs’te Ne Yenir?

İsrail’in meşhur yemeği olan Felafel’i sokaklarda, kafelerde değişik sunumlarda, değişik fiyatlara bulabilirsiniz. İsrail halkı çok fazla et tüketmediğinden dolayı bol bol sebze yemeğiyle karşılaşacaksınız. Falafel nohut köftesi olarak ta bilinir. Humus gibi artık Falafel de ülkemizde tüketilen bilinen bir yemek olmuştur. Fakat Felafeli yemeden dönmeyin. Yediğiniz yere göre fiyatları oldukça fark edecektir unutmayın. Yeni şehir dediğimiz yerde her türlü yemeği bulmak mümkünken eski şehirde (Old City)’te Müslüman mahallesinde humus, Felafel bulunur. Hristiyan mahallesinde daha çok et bulunuyor.

Ayrıca Okuyunuz: Tel Aviv Gezi RehberiHaifa Gezi Rehberi

Kudüs’te Nerede Kalınır? Kudüs Otelleri

Bu bölgede her bütçeye uygun kalacak yer mevcut. Tek başınıza kalacağınız odalar bir yana yatakhane sistemli birkaç kişinin aynı odada kaldığı hostellerden de bulabilirsiniz. Mutlaka gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerek. Yer bulması oldukça zor olabiliyor. Yeni şehirde düşük bütçelerden çok modern yüksek kesime uygun kalacak yerler bulabilirsiniz. Şehirden biraz daha uzaklaşmaya başladığınızda daha çok modern lüks otellerle karşılaşmak mümkün.

Kudüs Gece Hayatı

Bu kadar çeşitli dinlerin olduğu ve yoğun olarak yaşanıldığı bir şehirde belki gece hayatı beklenemez evet ama Kudüs’te oldukça canlı bir gece hayatı var. Özellikle cumartesi geceden sonra Yeni Kudüs dediğimiz kısım dolar taşar. Yeni Kudüs’teki Jaffa caddesi en yoğun olan caddelerdendir. Barların, Club’ların sesleri şehrin gürültüsüne karışır. Kudüs’te gece hayatı oldukça renkli. Gençleri eğlenmeye çok düşkündür. Aynı zamanda clublarda ve diskolarda eğlenen gençleri görmek kaçınılmaz. Her ülkede, her şehirde olduğu gibi burada da eğlencenin dozajının aşıldığı sınırların geçildiği birçok zaman oluyor. Şehrin her yerinde polis ve askerler olduğundan kimse kimseyi rahatsız edemiyor.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Görmeyi çok istediğim yerlerden birisi. Kardeşim gitti, ben henüz gidemedim. Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş. Favorilere ekledim bile. 🙂

  • Kudus’ü bende çok görmek istiyorum. Farklı din ve mezhepte insanların, tarih ve kültürün bir arada olduğu Kudüs, bugün dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. İsrail uçak biletleri de tüm sezon uygun fiyatlı olduğunu gözlemledim. En kısa zamanda gidebilmek dileğiyle.

 2. Merhaba Fatih bey,

  Paylaşımlarınız gerçekten çok iyi. Gitmeden görmüş kadar olduğuma inandım. Bilakis çoğu yere gitmek istiyorum ama fikir edinemiyorum sayenizde çok fikir edindim. En kısa zamanda İran gezisinde görüşmek üzere…

  • Merhaba Erdal Bey,

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Gitmeyi planladığınız bir şehir varsa merak ettiklerinizi sorabilirsiniz, size yardımcı olabilirim. İran turlarım üzerine çalışmalar yapıyorum umarım en kısa zamanda sonuçlandırır ve burada haberini paylaşırım.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.