Dünya'nın en popüler festival etkinlikleri hakkında bilgi.

Dünyanın her yerinde en popüler festival etkinlikleri kapsamında insanlar buluşarak bir araya geliyor ve oldukça keyifli ve eğlenceli günler geçiriyorlar. Sizler de onlardan olmak istiyorsanız yeni insanlar ve farklı kültürle tanışmak istiyorsanız tek yapmanız gereken festivallere katılmaktır. Peki, festival nedir ve nasıl bir oluşumdur?

Festival Nedir, Festival Özellikleri Nelerdir?

Öncelikli olarak bir amaç için veya sadece eğlenmek için düzenlenen eğlence aktivitelerine festivaller deniyor. Bazı festivaller haftalarca sürdüğü gibi 1 gün süren festivallere de katılmanız mümkün. Özellikle ülkemizde küçük çaplı bahar şenlikleri adı altında festivaller düzenlenmekte. Müzik festivalleri dünyada ve ülkemizde de en çok düzenlenen ve tercih edilen festival çeşitlerinden birisi. Festivaller her ülkede kendilerine özgü kültürleri ile uyumlu bir şekilde yapılıyor.

Bunlara örnek ise:

  • Venedik’te düzenlenen maske festivali
  • Brezilya’da düzenlenen dans festivali
  • Tayland’da düzenlenen su festivali

Bu ve buna benzer birçok festival sıralamak mümkün. Yalnız hepsine katılmanız bazen mümkün olmamaktadır. Şunu unutmamakta fayda var; Yurtdışı festival turları kapsamında katılacağınız festivallerde aynı zamanda gittiğiniz ülkeyi yeniden keşfetme olanağına sahip olabiliyorsunuz. Bu da sizler için hem eğlence hem de eşi benzeri bulunmaz bir tatil anlamına gelecektir.

Festival turları her yıl düzenli olarak dünya genelindeki insanlara hitap edebilmek için her ülkede düzenlenmektedir. Sadece düzenli olarak turizm ve tur şirketlerini takip etmeniz bu dünyaca ünlü olan festivallere katılmanız için yeterli olacaktır. Tabi, bireysel olarak da ilgili ülkenin festivallerine ucuz uçak bileti bularak katılmanız mümkün.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Tabi ki en önemli konulardan birisi de gittiğiniz festivalin özelliklerini bilerek katılmanızdır. Mesela boya veya domates festivaline gittiğinizde sizleri nelerin beklediğini ve festival kapsamında ne gibi aktiviteleri yapmanız gerektiğini araştırmanızda fayda olacaktır. Sizlere hitap eden ve hep yapmak ve gitmek istediğiniz festival veya fuarları tercih etmeniz daha eğlenceli ve unutulmaz bir zaman geçirmeniz için oldukça önemlidir. Sonuçta hiçbir özelliğini bilmediğiniz ve festivalin düzenlenme amacını bilmediğiniz bir yere katılmanız beklemediğiniz ve belki de size hitap etmeyen aktiviteler ile karşılaşmanıza da neden olabilir. Festivallerin tarihi de oldukça eskiye dayanmaktadır. Hepsinin bir amacı ve bir hitap ettiği kesim vardır.

En Popüler Festival Etkinlikleri

Dünyanın çeşitli yerlerinde büyük bir coşku ile kutlanılan festivalleri yılın her döneminde bulabilmek mümkün. En popüler festival etkinlikleri sizlerin de ilgisini çekecek hatta katılmak isteyeceğiniz yurtdışı festival turları olacaktır. Üstelik renkli ve bir o kadar çılgınca kutlanan bu festivallerde eğlenmekte garantili.

Portakal Festivali, İtalya

Dünya'nın en popüler festival etkinliği olan İtalya portakal festivali hakkında bilgi.

İtalya’nın en çılgın festivallerinden biri olan portakal festivali, orijinal adıyla Ivrea Orange Fest her yıl dünyanın farklı noktalarından yüz binlerce kişinin İtalya’ya akın ettiği ve çok ilginç görüntülere ev sahipliği yaptığı popüler festivallerin başında geliyor.

İtalya’da kutlanan bu ilginç festivalde tüm katılımcılar orta çağa uyum sağlayan giysileri giyerek festivale uygun bir giyim tarzına sahip oluyor. Ardından portakalları kullanan onlarca farklı grup antik bir savaşı canlandırıyorlar. Portakalların havada uçuştuğu festival portakalın tam mevsimi olan Şubat ayı içerisinde düzenleniyor. Festival adını Ivrea kasabasından almaktadır. Bu çılgın festivale ev sahipliği yapan Ivrea kasabası, festival sonrası ezilmiş portakallardan oluşan bir görüntüye bürünmekte.

Domates Festivali, İspanya

Dünya'nın en popüler festival etkinliği olan İspanya domates festivali hakkında bilgi.

İspanya denilince ilk akla gelen festivallerden biri kuşkusuz ki domates festivali oluyor. Her yıl düzenlenen domates festivali renkli görüntülere sahne oluyor. Valencia, Bunol kasabasında düzenlenen domates festivali ile her yer kıpkırmızı bir ketçap görüntüsüne bürünüyor. Ağustos ayının son çarşamba gününe denk gelen domates festivalinde 40 bin ila 50 bin arası katılımcı yerini alıyor.  Kamyonlar dolusu domates festival alanına getirilerek domateslerin kişilere fırlatılması sonucu festival tüm coşkusuyla start alıyor. 1940 yılından günümüze kadar devam eden festival dünyanın en popüler ve bir o kadar çılgın festivallerinden biridir.

Çamur Festivali, Kore

Dünya'nın en popüler festival etkinliği olan Kore çamur festivali hakkında bilgi.

Güney Kore’de düzenlenen etkinlik dünyanın en popüler festivallerinden biridir. Festival tahmin edebileceğiniz gibi oldukça çamurlu bir eğlenceden oluşuyor. Yaz aylarında gerçekleşen çamur festivali, çamurlu havuzların hazırlanmasıyla başlıyor. İnanışa göre mineral kaynağı olan çamurlu suya girerek şifa bulmayı ve çılgınca eğlenmeyi amaçlayan Koreli ve yabancı turistler her yıl temmuz ayının 1 haftası boyunca kavurucu yaz sıcaklarından çamur festivali sayesinde kolayca serinleyebiliyor.

Ayrıca Okuyun:

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.