Kuzey Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir.

Kuzey Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir. Eger’de gezilecek yerler, şehrin kalesi, tarihi mekânları, doğal güzellikleri ve şarapları ile ünlü bir şehirdir. Türk minaresi ise şehrin en gözde mekânlarındandır. Bükk dağı eteklerinde yer alan bu şehri kesinlikle görmeniz gerekmektedir. Taş devrinde şekillenmeye başlayan bu şehir de çok farklı mimari yapılara rastlamak mümkündür. Belirli bir dönem Osmanlı egemenliğinde kalan bu şehir oldukça tarihi bir görünüme sahiptir. Kırmızı şarabı ile tanınan bu şehir de 3-4 günlük geziler yaparak birçok noktayı görebilirsiniz. Etrafı göller ile çevrili olan bu şehir de doğal güzellikleri ve rengârenk görüntüsü ile oldukça muhteşem bir görüntü sergilemektedir. Sıra dışı bir gezi için ilk tercih etmeniz gereken yerlerden biri de Eger’dir. Budapeşte’den Eger’e tren ile kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Dabo Istvan Meydanı en ünlü meydanıdır. Macar kahramanı Dabo Istvan heykeli meydan da görülen en güzel yapıdır. Meydanın en önemli özelliği tarihi mekânlara, cafelere, mağazalara ve restoranlara çok sayıda rastlamak mümkündür. Evliya Çelebi heykeli yine görülmesi gereken bir tarihi eserdir. Minaresi olmayan cami de en dikkat çeken ve kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi eserdir. Macaristan’ın en büyük ikinci kilisesi olan Eger bazilikası da tarihe ev sahipliği yapan bir eserdir. Karoly Estzterhazy Lyceum Kütüphanesi de yine geçmişi en eski mekândır. Türklerin de belirli bir dönem egemenlik sürdüğü bu şehir de Türklerden kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır.

En İyi Zaman

Sert karasal iklime sahip olan bu şehir genellikle kış aylarında çok soğuk geçmektedir. Kış aylarında -1 ila -6 arasında bir soğukluk yaşanmaktadır. Genellikle haziran ve temmuz ayları Eger için en uygun zamanlar olacaktır. Genellikle yaz aylarında sıcaklık 20 derecenin üzerinde olmasından dolayı gezmesi daha rahattır.

Ulaşım

Eger şehrine trenle kolayca ulaşabileceğiniz gibi otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Eger’de ulaşım otobüs, taksi ve tramvayla sağlanmaktadır. Şehir çok küçük bir yüz ölçümüne sahip olduğu için yürüyerek de çok rahat gezebilirsiniz. Yürüme mesafesinde bir çok tarihi mekana ulaşma kolaylığı sağlandığı için rahatça gezip görülecek bir yerdir.

Alışveriş

Eger’de küçüklü büyüklü dükkânlara ulaşabilirsiniz. Birçok hediyelik eşya dükkânları göze çarpmaktadır. Buralarda istediğiniz tarzda hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle hediyelik kırmızı şarap dükkânları ön plana çıkmaktadır.

Yeme İçme

Eger’de ne yemeli sorusunda gelince, Macar mutfağının hâkimiyeti altında olduğunu belirtmek gerekir. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Macar mutfağı Eger şehrinde de çok önemlidir. Turistlerin tek zorlandıkları konu ise domuz eti yememeleridir. Ama Türklerin damak zevklerine uygun tatlar da bulunmaktadır. Macar salam ve peyniri Eger bölgesinde en çok kullanılan ürünlerdendir. Gaulash çorbası en ünlü çorbadır ve seyahatiniz sırasında muhakkak tatmanız gereken bir çorba türüdür. Patates en çok yemeklerde kullanılan üründür. Baharat ise Macar yemeklerinin vazgeçilmezidir. Makarna ve deniz ürünleri de en çok tüketilen yemekler olduğu için farklı tatları bir arada kolayca bulabileceğiniz bir şehirdir burası. Çin ve Japon mutfakları da bu şehir de yerini almıştır. Özellikle deniz ürünlerini bu restoranlarda yiyebilirsiniz. Özellikle kırmızı şarabın merkezi olan Eger’de yemeklerin yanında dünyaca ünlü Macar şaraplarının da tadına bakabilirsiniz. Tatlı olarak ise geleneksel tatları içerisinde barındıran Strudel, Gundel pancake ve Sumloi dumpling tatlılarının tadına kesinlikle bakmanız gerecektir.

Konaklama

Eger şehrinde birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Lüks, temiz ve bakımlı otel bulma konusunda da kesinlikle zorlanmayacaksınız. Eger’de oteller arasında Thermal Residence, Gabor Vendeghaz, Barokk Vendeghaz, Almagyardombi Kollegium ve Napfeny Apartmanhaz bulunmaktadır. Bu otel içerisinde bütçenize uygun otelleri muhakkak ki bulacaksınız. Uygun oteller genellikle şehir merkezine yakın yerler de bulunduğundan bu oteller de rahatlıkla kalabilirsiniz. Eger şehrini ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken en önemli konu sivrisinek konusudur. Tuna nehri ülkenin birçok noktasından geçtiği için özellikle yaz aylarında ki en büyük sorun sivrisineklerdir. Tuna nehrinin yaz aylarının suyunun azalmasından ve kuru havadan dolayı bu şehre gitmeden önce gerekli aşıları yaptırmak ve korunma amaçlı gerekli sprey ve kremleri almak gerekmektedir.

Yapmadan dönmeyin

Macaristan ve şehirlerinde Türklerin uzun bir dönem egemenliklerini korumalarından ve bir buçuk asra yakın burada yaşamalarından dolayı Türklerin yaşam şekilleri, kültürleri ve tarihsel dokusu hala günümüzde de devam etmektedir. Özellikle tarihi eserlerin bugüne korunması bu şehrin görülmesi gerektiği konuda ki ilk sebeplerden biridir. Bu yüzden Eger şehrine gidip Osmanlı döneminden kalma eserleri görmeden sakın dönmeyin. Buralarda görülmesi gereken yerler tamamen tarihi eserler olduğu için bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekmektedir. Gezilip görülmesi ve kesinlikle yaşattığı tarihi havayı solumak gerektiğini bu şehre gidince daha iyi anlayacaksınız.

Eger gezisi mi planlıyorsun?

Eger hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Eger gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Eger gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.