Ekvador Gezi Rehberi

Hem doğal güzellik hem de kültürel bir miras görmek istiyorsanız bizim aklımıza Ekvador’dan daha güzel bir yer gelmiyor açıkçası. Dünyanın en yüksek volkanlarından tutun da egzotik canlılara kadar bir sürü doğa harikası var bu ülkede. Ben biraz da kültürleneyim, tarihi yer gezeyim diyorsanız o da var. Ekvador’da birçok şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Aşağıda hepsine tek tek değineceğiz zaten. Ama Ekvador Gezilecek yerler kısmına başlamadan önce Ekvador hakkında kısa kısa bilgiler verelim istiyoruz. Malum bize çok uzak bir ülke ve çoğu insanın bilgisi kısıtlı bu konuda. Biz ne güne duruyoruz. Hemen bildiklerimizi anlatalım.

Ekvador Hakkında Bilgi

Ekvador Tam Olarak Nerede?

Ekvador nerede sorusu aslında kendi içinde biraz cevabını barındırıyor. Dünyanın tam ortasından geçtiği varsayılan çizgiden adını alan bu ülke haliyle Ekvador çizgisi üzerinde ve Güney Amerika kıtasında. Hem Kuzey yarım kürede hem de Güney yarım kürede toprağı bulunan Ekvador’un, kuzeyinde Kolombiya, güneyinde ise Peru bulunuyor.

Ekvador’un Nüfusu

Ekvador’da yaklaşık 15 milyon insan yaşıyor. Hepsi de o kadar sıcakkanlı ki anlatamayız.

Ekvador’un Başkenti

Ekvador’un başkenti ülkenin tam ortasında bulunan Quito şehridir. Quito hem şahane doğal güzelliklere hem de köklü bir tarihi mirasa sahip. Hatta UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen ilk iki şehirden biri (diğeri Polonya’nın Krakow şehri).

Ekvador Dili

Ekvador’un da resmi dili çoğu Latin Amerika ülkesi gibi İspanyolca. Ancak Ekvador’da birçok yerli yaşıyor ve bunların kendine özgü dilleri var. Bu diller resmi dil statüsünde olmasa da yerel halk tarafından konuşuluyor.

Daha Fazla Okuyun: Kolombiya Gezi Rehberi

Ekvador Gezilecek Yerler

Ekvador Gezilecek Yerler

Galapagos Adaları

Ekvador gezilecek yerler listesine en iyisi ile giriş yapalım. Galapagos Adalarına giden herkes istisnasız hayatlarında gördükleri en güzel yerlerden biri olduğunu söylüyor. Adeta bir açık hava hayvanat bahçesi. Dünyanın en geniş canlı çeşitliliğine sahip bu ada. Evrim Teorisinin çıkış noktasının bu ada olması da Galapagos adalarını gördükten sonra hiç de tuhaf gelmiyor.

Olur da Ekvador gezisi yaparsanız, muhtemelen Galapagos Adaları’nı bu plana dahil edersiniz. Ama bu adaya gidişin hiç de ucuz olmadığını belirtelim. Birkaç bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Ulaşımlar genelde başkent Quito’dan uçakla oluyor ve bu yolculukları seyahat acentaları ayarlıyor. Verdiğiniz paraya değer mi? Değer o ayrı konu tabi.

Quito

Quito, dünyanın en yüksek rakımlı resmi başkenti. Bu yüzden rakıma alışık değilseniz zorlanabilirsiniz. Yaklaşık 2800 metreden bahsediyoruz çünkü. Ama olur da bir sıkıntı yaşamazsanız Quito’yu sevmemeniz için biz bir sebep göremiyoruz. Çok şahane kiliseleri ve binaları var. Bununla birlikte teleferiğe binip tüm Quito’ya tepeden bakma şansına da sahip olacaksınız.

Quito’da gezilecek en popüler yer ise “Mitad del Mundo” yani Dünyanın ortası denilen yer. Ekvador çizgisinin buradan geçtiği varsayılıyor ve şehir merkezine biraz uzak. Gitmek için taksi kullanabilirsiniz. Gidince bir kontrol edin bakalım su kuzey ve güney yarım kürelerde gerçekten farklı yönlerde mi akıyor. 🙂

Cuenca

Cuenca, Ekvador’un en büyük 3. şehri ve ülkenin en güzel kolonyal şehri. Her yıl milyonlarca turist bu şehri ziyaret ediyor. E, etmekte haklılar çünkü çok güzel. Olur da yolunuz Cuenca’ya düşerse İngapirca, Turi, Barranco ve El Sagrario gezilecek yerler listenizde olsun.

Banos

Banos, Cuenca’ya bağlı küçük bir kasaba. Gitmeye değer mi kesinlikle değer. Çünkü muhteşem bir doğanın içinde olacaksınız. Hatta fırsatınız varsa ve seviyorsanız bir iki gün muhakkak kamp yapın. Böylesine güzel bir atmosferin tadı anca kamp yaparak çıkar.

Guayaquil

Şimdi açık konuşalım. Guayaquil aslında çok da matah bir yer değil. Ama eğlenmek istiyorsanız ya da Ekvador gece hayatını merak ediyorsanız bu şehre gelebilirsiniz. Ekvador’un en büyük şehri olması dolayısıyla her zevke göre bir şeyler bulmak mümkün. Ayrıca Galapagos Adaları’na gitmek için önemli bir nokta da burası.

Latacunga

Latacunga, Ekvador’un en özel yerlerinden biri. Çünküm burada olağanüstü dağlar ve göller var. Birkaç gün geçirmezseniz inanın yarım kalır. En popüler rota Latacunga’ya yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Quilotoa. Burada Quilotoa Loop adı verilen bir aktivite var ve muhteşem bir krater gölünün etrafındaki birkaç yerel köyü de içeren trekking rotası sunuyor size. Tur bir günde dahi bitebilir. Dilerseniz uzata da bilirsiniz. Karar size kalmış. Ama o muhteşem gölü görmeden dönmeyin. Tek diyebileceğimiz bu.

Ekvador’da gezilecek yerlerin üstünden kısaca geçtik. Ama bu ülke gerçekten çok değişik bir yer. Batı kısmı okyanus kısmı olarak adlandırılıyor ve deniz turizmine çok müsait. Orta kısmı ise And Dağları bölgesi. Yüksekliği 5000 metreyi aşan volkanlar bulunuyor ve bunlara tırmanılabiliyor. Doğu bölgesi ise Amazon bölgesi. Tam bir bilinmeyen cennet. Yani ben Ekvador’a geldim ama ne yapacağım diye düşünmüyorsunuz hiç. Gerekli paranız cebinizde varsa yapacak şeyler sınırsız.

Daha Fazla Okuyun: Bolivya Gezi Rehberi

Ekvador’da Yaşam

Ekvador’un ekonomik durumunun çok iyi olduğunu söylemiyoruz maalesef. Hatta ülke ekonomik krizlerden, enflasyondan o kadar çekmiş ki en sonunda 2000’li yıllarda para birimini Amerikan Dolarına çevirmiş. Şu anda da hala Amerikan Doları kullanılıyor ülkede.

Yani ben gideyim Ekvador’da iş bulayım rahat rahat yaşarım diye düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Onların da durumu çok iyi değil. Gelir adaletsizliği had safhada. Tabi kazanacağınız para yaptığınız işe göre de değişir.

Ekvador Yeme-İçme Rehberi

Ekvador gerçekten mutfak olarak inanılmaz zengin. Bir yandan İspanyol kültürü bir yandan yerel kültür birleşmiş, olağanüstü yemekler ortaya çıkarmış. Deniz ürünleri deseniz, denizden babanız çıksa yersiniz. O kadar güzel. Kahve deseniz, dünyanın en güzel kahveleri bu bölgede yetişiyor. Neyse biz yazsak yazarız daha da ağzınız sulanmasın. Kısaca beğendiğimiz yemeklerden bahsedelim ve bu kısmı çok uzatmadan kapatalım.

  • Ceviche
  • Locro de Papa
  • Encebollado
  • Empanada

Yemek fiyatlarının da çok ucuz olduğunu ekleyelim. Hatta biraz cesaretiniz varsa size cuy adını verdikleri fare kızartmasını da tavsiye edelim. İnkalardan kalma bir alışkanlık, hala yaygın olarak yeniliyor. Görüntüsü hoş değil ama tadı güzel.

Daha Fazla Okuyun: Şili Gezi Rehberi

Ekvador Gece Hayatı

Ekvador gece ve eğlence hayatı bulunduğunuz yere göre değişir açıkçası. Ama genel olarak her Latin Amerika halkı gibi Ekvadorlular da eğlenmeyi ve eğlendirmeyi çok seviyor. Büyük ya da küçük şehir fark etmez, gece kulüpleri haftanın her günü dolu. Hele bir de turistik bir yere gitmişseniz, kendinizi eğlenceye bırakın. Şimdi biz burada sabah kadar anlatırız ama siz en iyisi ne yapın biliyor musunuz? Oraya gidince hemen kendinize Ekvadorlu bir arkadaş bulun (Merak etmeyin çok sıcak kanlılar ve yabancıları çok seviyorlar). Bir yeri size en güzel yerel bir arkadaş tanıtır. E, kardeşim biz gezi rehberi, seyahat blogu diye hadigez.com’a gelmişiz senin anlatman gerekmez mi diyebilirsiniz. Haklısınız da ama doğruya doğru bu işi bizden iyi yapanlar da var. Yerel insanlar bir yeri tanıtma konusunda bizden daha iyi.  En azından dürüst bir bloguz. 🙂

Ekvador Gezi Notları yazısının sonuna geldik. Kafanıza takılan bir şey varsa ya da daha spesifik bilgi almak istiyorsanız yorum kısmında bize yazmaktan çekinmeyin. Instagramdan da takip edip dilediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler.

Değerlendirme Yazısı
Ekvador Gezi Rehberi

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.