Ortadoğu’da Irak’ın en önemli şehirlerinden biri olan Erbil, yaklaşık 1 milyon nüfusludur.

Ortadoğu’da Irak’ın en önemli şehirlerinden biri olan Erbil, yaklaşık 1 milyon nüfusludur. Nüfus; Kürtler, Türkmenler, Araplar, Süryani Hristiyanlar ve Keldanilerden oluşuyor. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde yazlar kurak ve sıcak, kışlar da çok soğuk yaşanıyor. Erbil’de çöllerin de olması nedeniyle gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı da göze çarpıyor. Ortadoğu’da en yaşanabilecek kentler arasında olan Erbil, güvenilir bir şehir özelliğini taşıyor. Tarihte çok eski zamanlardan beri yaşamın olduğu yerler arasında biliniyor. Gelişmekte olan, büyüyen, ticari yatırımların yoğun olduğu bir yer olan Erbil oldukça kozmopolit bir şehir. Türkiye’den birçok şehirden direkt uçuşların olduğu şehre, karayolu ile de, doğu illerimizin bazılarından ulaşım yapılabiliyor. Kürt, Arap ve İslam dininin kültürünün etkisinde olan, bu kültüre uygun dokuda müziği, mimari yapısı, giyim tarzı ve mutfağı olan Erbil, Türk yatırımcılarının özellikle inşaat sektöründe yatırım yaptığı önemli yerlerden biri durumunda. Yüksek binaları, gökdelenleri, geniş ve çok fazla sayıdaki alışveriş merkezleri, gelişmiş caddeleri ile eşsiz tarihi dokular taşıyan, turizmde geleceği çok parlak olan bu şehri ziyaret ettiğinizde Arap, Kürt, Mezopotamya kültüründen esintiler eşliğinde bir gezi yapmış olacaksınız.

Gezilecek Yerler

Kışların çok soğuk, yazların da çok sıcak olduğu Erbil’i ziyaret etmek için bahar ayları tercih nedeniniz olabilir. Çöllerin olması nedeniyle gece gündüz sıcaklık farkı çok fazla ve bu unutmamanız gereken noktalardan biri. Erbil’ in tarih kokan dokulu mekanlarını ziyaret ederken; ilk olarak uğramak isteyeceğiniz mekan Erbil Kalesi olabilir. Erbil’in merkezi olan bu kalenin çevresinin tarihteki en eski yerleşim mekanı olduğu söylenebiliyor. 2014’te Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş olan kale, tarihteki bazı imparatorlukların merkezi olduğu için tarihten esintiler taşıyan bir yapıya sahip. Sami Abdulrahman Park; mutlaka gidip görmek isteyebileceğiniz; Erbil’in huzur veren, doğayla iç içe bir mekanı. Yürüyüş yapılacak alanların ve çok sayıda cafe ve restoranların da bulunduğu parkı ziyaret edip, orada hoşça vakit geçirebilirsiniz. Bazaar, bir diğer görmek isteyebileceğiniz, şehrin önemli bir alışveriş yeridir. Geleneksel ürünlere ve diğer aranılan birçok şeye buradan ulaşıp, satın alabilirsiniz. Güzel bir manzarası da var ve oldukça ucuz fiyatlarda ürünlere rastlamak mümkün. Jalil Khayat Cami, Chopin&Saray Piano Bar da görmek isteyebileceğiniz mekanlardan ikisi olabilir. Buralar haricinde Erbil’de gezmek ve görmek için Şaneder Mağarası, Gelielib Şelalesi, Bexal Cundiyan, Xanzad Kalesi, Duin Kalesi de ziyaret edilebilecek yerlerden bazıları.

Ulaşım

Sahip olduğu uluslararası havalimanına İstanbul, Ankara ve Antalya’dan direkt uçuşların yapılabildiği Erbil’e, Diyarbakır, Van, Adana, Mardin, Gaziantep ve Ankara’dan kara yolu ile de ulaşım sağlanabiliyor. Erbil’e yapacağınız seyahatinizde havalimanında bulunan 15 dakikada bir şehir merkezine giden servisleri kullanabilirsiniz. Toplu ulaşımın şehir içinde çok fazla geliştiği söylenemez. Taksileri dolmuş gibi kullanılan şehirde, ulaşım için taksi seçeneğini kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Bazaar, alışveriş yapılacak en güzel mekanlardan biri. Oradan Irak’ta giyilen geleneksel kıyafetler ve geleneksel daha başka birçok ürüne ulaşabilirsiniz. Erbil’de yükselen ve sayısı gittikçe artan mekanlardan olan alışveriş merkezlerinden bir diğeri oldukça modern yapısı ile Family Mall’dır. 130 mağazayı bünyesinde bulunduran alışveriş merkezi; erkekler, kadınlar ve çocuklar için son moda olan, dünyaca ünlü markaların giyecek, ayakkabı, gözlük, saat, oyuncak mağazalarına, eczane, kitap dükkanı, çikolata ve tatlı, sağlık ürünleri, takı, parfüm, makyaj, ev eşyası ve mobilyaları, elektronik ve bilgisayar aletlerine kadar çok geniş yelpazede hizmet veren mağazaları bünyesinde bulundurur. İçinde bir de sinema bulunan avm’de aradığınız herşeyi bulabilir, Erbil’e yapmış olduğunuz ziyaret dönüşü için yakınlarınıza hediyeler alabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Erbil’de görmek isteyeceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de Majidi Mall’dır. Orada da farklı markalarının çeşitli ürünlerine ulaşabilir, restoranlarında yemek yeme imkanı bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Kürt ve Arap mutfağı birleşiminin etkisinde; ayrıca batı mutfağının da yer aldığı oldukça zengin bir mutfağı olan Erbil’de, etli yemeklere oldukça fazla yer verilen Erbil’de kuzu eti ve baharatlı yiyecekler, bulgur ve pirinç pilavı, hamurlu yiyecekler ve tatlılar oldukça hakim. Ayrıca döner de çok fazla tüketiliyor. Erbil’e ziyaretiniz esnasında zengin bir mutfağın farklı tatlarını deneme şansınız olacak.

Konaklama

Erbil’e yapacağınız seyahatte dört ve beş yıldızlı çok sayıda otele rastlamak mümkün. Konaklamak için; istek ve tercihlerinize yönelik kalite ve özelliklere göre yüksek bütçeli lüks seçenekler sunan mekanlardan, daha uygun bütçede aradığınız fiyat aralıkları ve ihtiyaçlarınıza yönelik seçeneklere kadar yeterince kalacak mekan imkanı bulunuyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Erbil’de renkli bir gece hayatı var. Erbil’e yapacağınız seyahatte gece dışarı çıktığınızda, eğlenmek için gidebileceğiniz meyhane tarzına benzeyen kadın ve erkeğin karışık olarak gidebildiği içkili mekanlar var. Bar ve kulüpler de gece hayatı için değerlendirilebilen seçeneklerden. Fakat mekanların fiyatlarının biraz yüksek olduğu unutmamanız gereken noktalardan.

Erbil gezisi mi planlıyorsun?

Erbil hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Erbil gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Erbil gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

  1. Bağdat’ta kalmak istiyoruz bir hafta iş için. Ucuz motel konaklama, lokanta konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

    Teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.