Erivan Ermenistan’ın başkentidir ve bir milyonun üzerindeki nüfusu ile kalabalık sayılabilecek bir şehridir.

Erivan Ermenistan’ın başkentidir ve bir milyonun üzerindeki nüfusu ile kalabalık sayılabilecek bir şehridir. Tarihi değeri yüksek olan bir coğrafyada Uratulardan Sovyetler Birliği’ne kadar birçok yönetim görmüş Ermenistan ve Erivan toprakları 1981 yılından bu yana bağımsız cumhuriyet olarak varlığını sürdürmektedir. Ermenistan halkının kökleri yaygın inanışa göre Hz. Nuh’un torunu Hayk’ın kabilesinden gelmektedir. 2500 yılı aşan bir tarihi barındırması nedeni ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Bu nedenle bölgeye yapacağınız bir gezi programına mutlaka Erivan’ı ekleyiniz. Bu ülkeyle derin bağlarınız olmasa bile tarih ve turizm birçok konudan bağımsız insani değerlerdir. Milenyum Erivan için büyük bir değişimin başlangıcı olmuştur. Şehir adeta yeni baştan inşa edilmiş olup, oldukça modern bir yapıya kavuşmuştur. Bu değişimin amacı bölgedeki her ülke gibi Sovyetler Birliği izlerini silmek ve kendi bağımsız karakterini ortaya koymaktır. Erivan gezilecek yerler arasında Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Ermenistan Kültür Binaları ve Opera Binası gelir. Şehir ülkenin her konudaki merkezi durumundadır. Kültür ve sanat konusunda birçok sahne ve bina bu şehirde yer alır. Erivan’da gezilecek yerler için bir diğer öneri; Ermenistan Milli Galerisi. Komplike bir müze durumundadır ve gezilmesi gereken bir yer olarak önerebiliriz. Geçmişin izleri ve modern yapısıyla Erivan sizi bekliyor.

En İyi Zaman

Erivan seyahatiniz için kış mevsimi uygun olmayacaktır. Yaşanan iklim özellikle kışlar için oldukça yoğun kar yağışını ve zor şartları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle planlarınızı daha çok yaz ayları üzerine kurmalısınız. Bunda diğer etken de bahar aylarındaki yoğun şekilde süren yağışlardır. Yaz gecelerinde bile yüksek kesimlerde bilinen havanın soğuma olasılığını düşünerek seyahatinizi Haziran ile Eylül arasındaki döneme planlamanız daha mantıklı olacaktır. Ancak bu şehri aradaki derin farklı kültürel yapıya rağmen görmelisiniz. Pembe Şehir lakaplı Erivan’a bir kez gelmeniz gerekir.

Ulaşım

Erivan’a ulaşmak Gürcistan üzerinden her şekilde mümkün. Bu nedenle havayolu ile Tiflis’e oradan da Erivan’a gitmek en mantıklı çözüm. THY ve Pegasus için Tiflis uçak biletlerini incelemeniz gerekir. Tiflis alternatiflerinin en rahat yolculuk imkanı tren ama en hızlısı karayolu ve yaklaşık 5 saatte Erivan’a ulaşırsınız. Erivan ulaşım konusunda şehir içi ulaşım için klasik araçlar fazlasıyla mevcut. Otobüs, taksi ve minibüs seçeneklerinin yanı sıra Erivan merkezde Troleybüs alternatifi de mevcut. Bunlar hakkında gideceğiniz yerlere göre bilgi alırsınız. Bu sayede şehir içi ulaşımınızı kolaylıkla sağlarsınız.

Alışveriş

Erivan şehrinde modern hayata entegrasyon bağlamında birçok alışveriş merkezi konseptinde yerler mevcuttur. Gelişmekte olan Erivan hayatı ve bununla birlikte gelişen turizm faaliyetleri nedeni ile dünyanın sayılı markaları Erivan’da bulunmaktadır. Burada özel olarak şunlar alınır denilebilecek yer pek yok. Ancak Kapalı Çarşı binasında birçok türde yiyecekler satılıyor. Taze ürünler ve kurutulmuş ürünler ve hatta konserveler burada bulabilecekleriniz türden ürünler. Genel ihtiyaçlarınız için merkezdeki modern çarşıları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yeme İçme

Erivan mutfağı konusunda pek fazla zorlanmayacaksınız. Bu nedenle bu mutfağı rahatlıkla deneyebilirsiniz. Mutfak Türk, Rus ve Arap etkisinde harmanlanmış karma bir mutfak olarak sizleri bekliyor. Rus kültürünü silmeye çalışsa da mutfağında izlerini taşıyor Erivan! Borç veya borş olarak adlandırılan çorba Erivan’da toprak kapta servis ediliyor. Genel manada çorba yerine bir yemek daha doğru olur Borç için! Tatlı konusunda hemen her noktada rastlanabilecek bir durum olarak, Baklava oldukça yaygın. Erivan Mutfağı için neredeyse konyak milli içecek. Farklı sunumuyla oldukça yaygındır.

Konaklama

Erivan konaklama açısından oldukça geniş seçenekleri ile size sorun çıkarmayacak bir konaklama deneyimi vaat ediyor. Bu nedenle birçok alternatif belirleyip arasından size en uygun geleni seçebilirsiniz. Normal fiyatlardan oldukça ekonomik seçeneklere kadar uzanan bu listeden seçebilecekleriniz arasında My Hostel, One Way Hostel, White House Hotel gibi mekanlar gelir. Gezginler için Envoy Hostel ve Mr. Hosteli öneriyoruz. Biraz daha yüksek fiyatlı olsa da dört yıldızlı Paris Yerevan veya Republica Yerevan da seçenekleriniz arasında. Bütçe ve seyahat planı gibi kriterleri göz önünde bulundurup, güvenle kalabileceğiniz oteli seçerek rahatlıkla Erivan’ı gezebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Erivan gece hayatı için oldukça hareketli ve ilginç bir ayrıntı herkes dilerse sokakta bile içkisini yudumlayabiliyor. İçki demişken konyak ile adı anılan Erivan’da Ararat Konyak Fabrikası da gezilecek yerlerden ve oldukça ilgi görüyor. Bu arada en çok tüketilen içki gece de konyak oluyor haliyle! Bu kadar alkol serbestliğine rağmen alkollü araç kullanmaya kalkmayın. Çok ağır yaptırımlar getirilmiş bu konuda. Mekanların çoğu Cumhuriyet Meydanı ve Opera Binası civarında. Her türlü müziğin yanı sıra tabi ki Ermeni Halk Müziği de yaygın olarak çalınıyor.

Erivan gezisi mi planlıyorsun?

Erivan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Erivan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Erivan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Selamlar…

    Önümüzdeki haftalarda yapmayı düşündüğüm Kafkasya seyahati üzerine araştırmalar yaparken defalarca yolum hadigez’e düştü. Ermenistan, Gürcistan, Tebriz vb. pek çok konuda yer alan bilgiler için teşekkürler.

    • Merhaba Fatih,

      Değerli yorumun için teşekkür ederim. İlgili ülkeler üzerine soruların olursa her zaman yazabilirsin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.