Karina

Havalar ısındı, yaz geldi. Yakında okullar tatil olacak ve yola çıkma zamanı geliyor. Ege Bölgesi’ne gelecekler için farklı yerleri görme olanağı var. İzmir, Çeşme, Karaburun, Urla Şirince, Efes, Didim ve Söke gibi.

Karina

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Aydın ilinin batısında yer alan bir yer. Resmi adı “Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı” Söke’nin çıkışında Didim-Milas Bodrum karayoluna ilerlerken Priene ve Eski Doğanbey’i gösteren tabelaları gösteren yolu takip edeceksiniz. Yolda ilerlerken Güllübahçe’yi göreceksiniz önce. Güllübahçe mübadele öncesi Rumların ve Türklerin beraber yaşadığı yermiş.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Bu bölge eskiden Gelebeç olarak adlandırılmış ve zamanında yaşayan Rumlar Aziz Nikolos (Noel Baba) adına bir kilise inşa etmişler. Kilise oldukça harap durumda. Kilisenin Çan Kulesi oldukça sağlam ve kilisenin tavan süslemeleri görülmeye değer.

Aziz Nikolos Kilisesi

Aziz Nikolos Kilisesi

Güllübahçe’den yola devam edince Priene Antik Kenti yol ayrımına geliyorsunuz. Güllübahçe’den sonra Atburgazı ve Tuzburgazı’nı geçtikten sonra Eski Doğanbey tabelasını göreceksiniz.

Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içinde yer alan köy M.Ö 7. yüzyıldan günümüze uzanan bir tarihe sahip. 1924’e kadar Rumların yaşadığı eski adı Domatia olan Doğanbey Köyü, eski bir Rum köy. 1924 mübadelesinde Rumlar köyü terk etmiş, Selanik göçmenleri gelmiş ve 1985’de köy tamamen boşaltılmış.

Eski Doğanbey Köyü

Daha Fazla Okuyun: Mübadele Yıllarında Terk Edilmiş Bir Rum Köyü: Sazak

Günümüzde Doğanbey Köyü eski ve yeni diye ikiye ayrılmış. Gezilmesi gereken eski Doğanbey Köyü’dür. Köyün girişindeki iki katlı taş bina “Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi” olarak hizmet veriyor.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi

Bina 1890’lardan bugüne önce hastane, ilkokul ve karakol olarak hizmet vermiş. Bina iki katlıdır. Binada bölgede yetişen bitkiler ve yine bölgede yaşayan hayvan türlerini görebilirsiniz. Binanın görevlisi ziyaretçilere yöre hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor.

Doğanbey Köyü

1924’de köyün boşaltılmasıyla birlikte evler kaderine terk edilmiş. Günümüzde varlıklı aileler evleri satın alarak ve aslına sadık kalarak restore etmişler. Köy, sırtını dağlara yaslamış, sokaklar taş döşemeli ve bahçeler bakımlıdır. Köyde bakkal, lokanta vb. herhangi bir (Çay ve kahve içmek için Mola Kafe dışında) dükkan yok.

Doğanbey Köy Evi

Köy oldukça sakindir. Herhangi bir gürültü ve kargaşa yok. Sokakta yürürken ayak sesinizin dışında ses duymanız mümkün değil. Sessizliğin içinde kaybolmak istiyorsanız, Eski Doğanbey Köyü tam size göre.

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kent

Daha Fazla Okuyun: Ege’nin Saklı Güzelliği: Karaburun Yarımadası

Karina

Köyden çıktından sonra yola devam ederseniz, yolun sonunda eski gümrük binalarının olduğu Karina’ya varırsınız. Karina, Dilek Yarımadası’nda gidebileceğiniz son nokta.

Karina

Karina’nın karşısında görünen ise Yunanistan’ın Samos (Sisam) Adası. Bölge jandarma korumasında Karina, Büyük Menderes Nehri’nin Ege Denizi ile buluştuğu yerde. Kıyıda bulunan birkaç balıkçı lokantalarında dinlenebilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Bölgede geçireceğiniz bir gün ruhunuza iyi gelecektir.

Değerlendirme Yazısı
Eski Doğanbey Köyü, Söke

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.