Fes, Fas’ın Fes-Boulemane bölgesinde bulunmaktadır.

Fes, Fas’ın Fes-Boulemane bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin üçüncü büyük ve geçmişte Fas Sultanlığına da başkentlik yapmış bir şehirdir. Fes şehri Fas’ın kuzeyinde bulunmakta. Ayrıca Akdeniz’e yakın bir konumdadır. Fes şehri iki resmi dile sahiptir. Bunlar; Arapça ve Berberi dilleridir. Fes’e gitmek çok kolaydır. Pasaportunuzla 3 ay süreli olarak ziyarette bulunabilirsiniz. Fes’de ılıman iklim etkindir. Fes’de yazları sıcak kışları ise ılık geçmektedir. Fes’de ortalama sıcaklık ise 30 derecedir. Fes’e en iyi Mart-Mayıs ve Eylül-Ekim ayların da gitmek gerekir. O aylarda hava sıcaklıkları normal düzeyde olduğundan rahatça gezinizi tamamlayabilirsiniz. Fes’e direk uçuş bulunmamakta. Bundan dolayı aktarmalı olarak Fes’e ulaşabilirsiniz. Fes’de kalabileceğiniz birçok otel, gezebileceğiniz birçok yer var. Fes yaşayan tarihi, otantik ve kendine has kültürü ile yaşayan bir orta çağ şehri gibidir. Pazarları, mimarileri, kaleleri, hamamları, tarihi bölgeleriyle Fes görülmeye değer bir yerdir. Fes’de en çok balık tüketilmektedir. Bunun sebebi ise Akdeniz’e ve Atlas Okyanusu’na kıyısı olmasından kaynaklanıyor. Fes’de her Mayıs ayında Festival World Sacred Music festivali yapılmakta. Fes’de ulaşım çok fazla gelişmemiştir. Fes doğal güzelliği, tarihi, mimarisi, mutfağı, hamamları, kendine has kültürü ile gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Bahar aylarında Fes bambaşka bir yer olmakta.

En İyi Zaman

Fes’de en iyi zamanı pazarlarını, mimarilerini, kalelerini, hamamlarını, tarihi bölgelerini vs. gezerek değerlendirebilirsiniz. Pazarlarından yapacağınız alışverişleriniz de istediğiniz şeyleri bulmakta zorlanmıyacaksınız. Fes’in pazarları çok çeşitlidir. Ayrıca tarihi yerlerini gezerek hem zamanınızı değerlendirmiş hem de yeni bilgiler öğrenmiş olacaksınız. Eğer Mayıs ayında Fes’e gittiyseniz festivale katılarak en iyi zamanı geçirebilirsiniz. Fes’de vaktinizi aynı zaman da turlara katılarakta kullanabilirsiniz. Fes geçmişte Fas Sultanlığı’na başkentlik yaptığı için birçok tarihi yapıyıda beraberinde getirmiştir. Buraları gezmek o zamanları tekrar yaşamanızı sağlayacaktır.

Ulaşım

Fes’de ulaşım neredeyse hiç gelişmemiş diyebiliriz. Fes halkı ulaşımını otobüs ve taksilerle yapıyor. Toplu taşıma araçları çok güvenilir değildir bunun sebebi ise bazen yan kesiciler toplu taşıma araçlarında kendini göstermektedir. Ayrıca otobüslerin birçoğu da eskimiş durumda. Turistler Fes’de en çok kırmızı renkli petits taksileri tercih ediyor. Bunun sebebi ise en fazla üç yolcu alması ve uygun fiyatlı oluşudur. Taksi fiyatları yüksek olduğundan binmeden önce pazarlık yapmak gerekir. Fas havaalanından Fes şehir merkezine ulaşım servislerle, otobüslerle ve taksilerle yapılmaktadır. Diğer bir ulaşım aracı ise grand taksilerdir.

Alışveriş

Fes şehrinde neredeyse yok denecek kadar azdır alışveriş merkezleri. Halk genelde merkez de bulunan butiklerden veya pazarlarından alışveriş yapmakta. Bu pazarlar da aradığınız her türlü ürünü bulma şansınız var. Pazar yeri olarak düşünmeyin buraları bizim bildiğimiz pazar yeri gibi değil. Burada sebze, meyve, giyecek vs. aradığınız daha pek çok şeyi bulma şansınız var. Fes halkı neredeyse bütün ihtiyaçlarını bu pazarlardan karşılamakta. Pazar yerlerinde ayrıca el yapımı birçok ürünü de bulabilirsiniz. Takılar, ahşap oymalar, hediyelik eşyalar, halılar vs. daha pek çok şeyi bu pazar yerlerinden alabilirsiniz.

Yeme İçme

Fes mutfağı yemek çeşitleri bakımından çok çeşitlidir. Fes mutfağın da ayrıca baharatlar da ayrı bir önem taşımakta. Fes mutfağında sebze, meyve, tavuk, balık, kuzu, koyun eti ve çeşniler çok önemli bir yere sahip. Fes mutfağında tavuk, kuzu ve koyun etleri meyvelerle birlikte pişirilmekte. Böylelikle etin yumuşaması sağlanmakta. Fes mutfağının en meşhur yemeği (pastille) dır. Bunun dışında balıklı kuskus, ayvalı tavuk, baharatlı ton balığı, taijin, seksu vs. birçok yemek bulunmakta. Bu harika lezzetleri bulabileceğiniz belirli mekanlar bulunmakta. Bunlardan birkaç tanesi; Riad Rcif, Les Jardins de Sheherazade, Dar Roumana vs. pek çok mekan bulunmakta.

Konaklama

Fes’de konaklama yapabileceğiniz birçok yer bulunmakta. Ama Fes’de ayrı bir durum daha bulunmakta. Konaklama yapacağınız yerin güvenliği. Çünkü Fes’de kalacağınız otel güvenli değilse başınıza heran herşey gelebilir. Bunu yaşamamak için merkezi ve güvenilir yerlerde konaklamayı tercih etmek gerekir. Fes’de konaklayabileceğiniz bir kaç yere gelince; Errachidia, Ain Amiyer, Chaaban, Labeta, Dar Rabha, Maison Adam, Dar Attajalli, Riad Idrisyy, Riad Palaice Bahia vs. pek çok konaklama yeri mevcut. İnternet üzerinden yer ayırttıysanız da yorumları okuyabilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Fes şehri gece hayatı bakımından çok fazla zengin değildir. Buradaki halk gece hayatını ailelere misafirliğe giderek yada evde oturarak geçirmekte. Buna rağmen gelen turistlerin eğlenebilmesi için bazı otellerin içinde disko ve bar bulunmakta. Gece dışarı çıkarak eğlenmek istiyorsanız size önerebileceğimiz bazı yerler olacak. Bunlardan bir kaç tanesi; Riad Fes, Fez Lounge, Sofitel Fes Palais Jamai’dir. Fes’de bulunan Ville Nouvelle bölgesi en güvenilir bölgedir. Hem dışarı çıkarken hem de konaklarken bu Ville Nouvelle bölgesini tercih edebilirsiniz. Güvenilirlik konusunda her ne kadar gelişmiş olmasa da bazı bölgelerde bu güveni sağlayabiliyorlar.

Fes gezisi mi planlıyorsun?

Fes hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Fes gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Fes gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.