Gence şehri Azerbaycan’ın Bakü’den sonra gelen ikinci büyük ve önemli kentidir.

Gence şehri Azerbaycan’ın Bakü’den sonra gelen ikinci büyük ve önemli kentidir. 1989 yılından bu yana eski ismi Gence‘yi tekrar kullanmaya başlayan şehir bir milyonun üzerindeki nüfusu ile oldukça büyük bir yerleşim alanı durumunda. Azerbaycan gezisi için mutlaka ikinci durağınız Gence gezilecek yerler olmalı. Gence, en az Bakü kadar önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Şehirde gezilecek yerler adına en önemli merkez Bayrak Meydanı’dır. Buradaki gezilecek yerleri, Haydar Aliyev Meydanı ve Haydar Aliyev Parkı izliyor. Gence denince akla ilk Leyla ve Mecnun ve yazarı Nizami gelir. Nizami adıyla birçok yer görebilirsiniz. Ancak Nizami Medresesi gezmeniz gereken bir yer olacaktır. Gence için oldukça önemli olan Nizami’nin eserlerinden bazı bölümlerin tasvir edildiği heykellerden oluşan bir alan var ve kesinlikle görmelisiniz. Gence eskiden Azerbaycan’ın başkentiydi ve bu dönemden kalma hükümet binası da Gence için yine çok önemli mekandır. Gence için önemli bir merkez de bölgenin en eski parkı olacak kadar kuruluşu eski Han Bağı Parkı ve çevresi. Tam 300 yıllık bir park olan burayı vakit ayırıp kesinlikle gezin. Kent birçok mimari açıdan dikkat çeken esere sahip ki bunlardan biri olan Tatlar Mescidi de seyahat planınıza eklemeniz gereken bir yerdir. Gence genel yapısıyla oldukça romantik temaları da barındırmaktadır.

En İyi Zaman

Gence şehri için seyahat planınızı eğer kültürel değerlere meraklı iseniz uzun tutmanızda fayda var. Gence için iklim genel olarak karasal iklim ile benzeşir. Bu nedenle kışları seyahat planı yapmak burada sizi zorlayacak ve birçok noktaya gidememek ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle Gence Seyahati için, mümkün olduğunca ılıman dönemleri seçiniz. Bu sayede Gence ve çevresini rahatça gezersiniz. Mayıs ayı sonrası dönemler uygun olabilir. Ancak yazın aşırı sıcakları veya kuraklığı gibi durumları hesap etmelisiniz. Haziran, Eylül uygun aylar olabilir Gence için.

Ulaşım

Gence şehrinde gezilecek yerleri konaklama lokasyonunuza göre yürüyerek de gezebilirsiniz. Ancak ulaşım aracı kullanmanız gerekiyorsa en yaygın olanı minibüs tipindeki araçlar. Gence içindeki adları ise Marşrut olan bu minibüsler ile birçok noktaya ulaşım mümkün. Eğer taksi plakalı bir taksi bulup seyahat edeyim derseniz hiç şansınız olmayabilir. Üzerine taksi yazılmış her araba bu işi yapıyor ve taksimetre yok. Pazarlık usulüyle gideceğiniz yer için anlaşmanız lazım. Bunun dışında Gence’ye bağlı noktalar için bir otogar mevcut. Bakü içinden buradan ulaşım imkanı var fakat 4 saat sürüyor.

Alışveriş

Gence denince ilk akla gelen bir dönem için bayağı meşhur olduğu ve adıyla anılan geometrik desenli ve düğümlü halılarıdır. Tabi ki hepsi Gence el dokuması halı olan bu güzide el işleri hala üretiliyor. Bunun dışında bu şehir Azerbaycan’ın Batı bölgesinin lideri konumunda. Bu özelliğiyle, birçok ticari faaliyetin yapıldığı merkezlere sahiptir. Aurapark Alışveriş Merkezi bunlardan biri. Azerbaycan’ın dördüncü büyük alışveriş merkezi olan Aurapark içerdiği mağazaları ve yemek katlarıyla ülkemizdeki AVM lere benziyor. Bir de süpermarket katının bulunması sizin Gence alışveriş konusunda oldukça rahat davranabileceğiniz bir noktadır.

Yeme İçme

Mutfağında baklava barındıran yerlerden biri olan Gence de yemek için pek sıkıntı çekmeyeceksiniz. Gence Baklavası tüm Azerbaycan da kendine has hazırlanışı ve kesim şekliyle dikkati çekmektedir ve ayrı bir yere sahiptir. Yeme içme konusunda en önemli alternatifiniz tamamen Türk yöneticiler tarafından idare edilen Aurapark AVM içindeki fast food ve restoran seçenekleri olacaktır. Ancak Gence Baklavası tatmadan hatta mümkünse almadan dönmeyin. Baklava eğer klasik usulde yapılmışsa, köz üzerinde bakır tepside yapılmış demektir. Bundan alacağınız lezzeti denemeden gelmek ya da bu lezzeti orada unutmak olmaz.

Konaklama

Gence çok sayıda olmasa da otel alternatifi ile sizleri karşılıyor. Oldukça pahalı ve lüks olanından idare eder tarzındaki mekanlara değin, bir seçenek listesi de Gence için mevcut. Gecelik fiyatlar konusunda araştırma yapmak lazım tabi. Ancak lüks konseptli oteller her yerde olduğu gibi burada bütçenizi zorlayabilir. Bunun dışında daha makul Gence merkezli oteller seçebilirsiniz. Eğer Gence de kalmayıp Gence dışından günü birlik gelecekseniz, en yakın mesafeli otellerin Gence merkezine 40–60 km lik bir mesafede olduğunu da bilmeniz ve ulaşım durumunu değerlendirmeniz gerekecektir.

Yapmadan Dönmeyin

Gence Azerbaycan’ın eski başkenti olması nedeni ile içerdiği tarihi dokuyu doğal olarak süsleyen ve ilginç bir çekicilik ile bunu sunan bir şehirdir. Birçok şehir için söylenen, buraya gelen bir daha gelir ya da gelmek ister gibi söylemler, Gence için de fazlası ile geçerlidir. Bu nedenle bir Gence seyahati planlamakta geç kalmayın. Seyahatiniz sırasında Gence Pazarına da mutlaka uğrayın. Önemli bir güzelliği de sepetleri olan Gence de, görebileceğiniz örgü sepetlerin burası için özel bir durumu var. Gence örgü sepetleri sadece nehir kamışından örülmektedir.

Gence gezisi mi planlıyorsun?

Gence hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Gence gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Gence gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.