Sanayi kenti olan Gori, Gürcistan’nın Şida Kartli bölgesinde bulunur.

Sanayi kenti olan Gori, Gürcistan’nın Şida Kartli bölgesinde bulunur. Tarihsel bilgisine bakacak olursak ünlü Gürcü kralı Kurucu Davit tarafından kurulduğu biliniyor. Şehirde Gürcü, Abhaz, Oset, Ermeni, Azeri, Rus, Rum ve Ukrayna’lı insanlar yaşadığı için kozmopolit bir yapısı vardır. Her kültürden izler taşıyan bu küçük şehirde sınırlı da olsa farklı yerler görmeniz ve farklı bilgiler edinmeniz mümkün olacak. Kura’nın bir kolu olan Liahvi nehri üzerinde kurulu olan bu şehir doğal güzellikleri bünyesinde bulundurur. 1920 yılında yaşanan depremle büyük zarar gören şehir zamanla yapılan çalışmalarla eski haline geri getirildi. Dünyaca ünlü Rus lider Stalin’in doğduğu yer olması sebebiyle de tarih meraklılarının geldiği bir yerdir. Stalin’in doğduğu ev ise günümüzde müze olarak ziyaretçilere açıktır. Müzede ayrıca Stalin’in özel vagonu da sergilenir. Kente kuş bakışı bir konumda olan Goristsihe Kalesi Orta Çağ’dan kalma bir kaledir. Gori kelime anlamı tepe ve doruktur. Anlamı gibi bir şehir olan Gori ilginç yapısıyla siz ziyaretçilerin ilgisini çekecek. Son yıllarda Rusya ile yaşanan siyasi kriz nedeniyle Stalin’in merkez meydanında bulunan heykeli 2010 yılında kaldırılmıştır. Farklı yerler görmek isteyen ziyaretçilerimiz coğrafi konum olarak ülkemize yakın olan Gürcistan’ın bu küçük şehrini tercih edebilirler. Çok gösterişli bir yapıya sahip olmasa da tarihi bir dokusu olan Gori görülmeye değer bir şehirdir.

En İyi Zaman

Gori gibi küçük bir şehirde hoş vakit geçirmek için fazla seçeneğiniz olmayabilir. Fakat elinizdeki fırsatları iyi kullanırsanız çok güzel zaman geçirebilirsiniz. Bunun için başlangıçta Stalin’in doğduğu ev olan günümüzdeki Stalin Müzesini gezmeye başlayabilirsiniz. Stalin’e ait özel eşyaların da sergilendiği bu müze yine kendisine ait özel vagonu da görmenizi sağlıyor. Müzede geçirdiğiniz güzel vakitten sonra yine Stalin’in adını taşıyan caddeye gitmeniz gerekecek. Kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra şehre kuş bakışı bakmak için Gori Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Orta Çağ’dan kalma bu kale dönemin hatıralarını sessiz bir şekilde size fısıldamakta.

Ulaşım          

Gori’nin ulaşım olarak biraz yetersiz kaldığını düşünebilirsiniz. Otobüs, dolmuş ve tren hattının olduğu şehirde pekte modern olmayan araçlarla ulaşım sağlanıyor. Şehrin yerel yapısı gibi ulaşımı da bundan etkilenmiş. Eğer bunu fazla sorun etmezseniz gerçekten farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Özellikle tren yolculuğunda oturacak yer bulmanız biraz zor olabilir. Küçük bir tebessüm ederek içerideki samimi insanlar sohbet edebilir ve size oturacak bir yer açıldığında bunu değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında ulaşım ücretlerinin çok düşük olması sizi bir nebze olsun sevindirebilir. Biraz konfordan uzak olsanız da gideceğiniz yere sorunsuz bir şekilde ulaşmanız yeterli olacak.

Alışveriş

Alışık olduğumuz büyük alışveriş merkezlerinin olmadığı Gori şehrinde ihtiyacınız olan şeyleri bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Genel olarak yerel bölge halkının sattığı ürünler dikkat çeker. Zaten sanayi şehri olması sebebiyle büyük yapılar bulunmaz. Seyyar satıcılar ile kuracağınız sıcak ilişkiler neticesinde alacağınız ürünü biraz daha uyguna almanız mümkün olacak. Bu avantajınızı iyi kullanırsanız önemli bir tasarruf sağlamış olursunuz. Kırsal bir yer olduğu için insanların ürettiği doğal besin kaynaklarını denemeniz gerekecek. Özellikle kahvaltılık ürünler doğal oldukları için oldukça lezzetliler. Ayrıca yöre halkı gibi giyinmek isterseniz de çeşitli kıyafetler bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Gori yemekleri çok acı değil ve baharat fazla kullanılmıyor. Genellikle yöresel yemeklerin bulunduğu bu şehir farklı lezzetleri tatmanızı sağlayacak. Eğer çok yemek seçen biri değilseniz karnınızı doyurmak sizin için zor olmayacak. Et, hamur işleri, sebze ve köfte ağırlıklı bir menü karşınızda olacak. Ceviz, nar, sarımsak, fasulye, patlıcan, ıspanak, peynir ve erik gibi bilindik besin maddeleri çok fazla kullanıldığı için kısa sürede uyum sağlayacaksınız. Yapılan yemekleri damak tadınıza uygun bulmasanız bile alacağınız bu malzemelerle kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Ayrıca Rus votka çeşitleri ve Gürcü şarapları da eğer tercih ederseniz bulabileceğiniz içkiler olarak dikkat çekiyor.

Konaklama

Gori’de konaklama açısından lükse ve gösterişli otellerle karşılaşmasanız da kalabileceğiniz küçük ve hoş yerler bulunuyor. Guesthouse Levani, Guest Huose Nitsa ve Guest House Netse bunlardan bazıları olarak dikkat çekiyor. Size yetecek kalitede ve rahatlıkta olan bu pansiyon şeklindeki oteller siz gelen ziyaretçilerini en iyi şekilde karşılıyor. Kendinizi küçük bir kasabada hissedeceğiniz bu şehir tamamen doğal yapısıyla huzurlu bir uyku çekmenize fırsat tanıyor. Günün yorgunluğunu atacağınız bu otellerde kahvaltı ve akşam yemeği gibi ihtiyaçlarınız da karşılanıyor. Sadece geldiğiniz bu şehri gezmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi düşünmeniz yeterli olacak.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gori şehrine gitmeden önce bazı küçük bilgileri bilmeniz gerekecek. Bölge dolaylı olarak Rus hakimiyeti altında olduğu için konuşulan dil genelde Gürcüce ve Rusçadır. Bu sebeple ulusal bir dil olan İngilizce diliniz iyi olsa bile konuşacak ve anlaşacak birilerini bulamama durumu söz konusu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için geziniz sırasında size yetecek seviyede birkaç cümle ve kelime öğrenmeniz gezinizi kolaylaştıracaktır. Zaten gezeceğiniz sınırlı sayıdaki mekanda genellikle İngilizce bilen rehberler bulunuyor. Bunun haricinde yapacağınız alışverişlerde ya da ulaşımda birkaç Gürcüce cümle öğrenmeniz hiç yoktan işinizi görmeniz için size yol gösterecektir.

Gori gezisi mi planlıyorsun?

Gori hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Gori gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Gori gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.