Gozo adası, Malta’nın en büyük ikinci adasıdır.

Gozo adası, Malta’nın en büyük ikinci adasıdır. 30 bine yakın nüfusu ile küçük bir ada olan Gozo adası oldukça turistik bir mekândır. Malta’dan Gozo adasına feribot ile geçebilirsiniz. Ortalama yarım saatlik bir yolculuktan sonra Gozo adasının harika görüntüsü ile karşılaşacaksınız. Uzun bir süre Gozo olarak bilinen ada Victoria ismini almıştır. Victoria ismini alan ada da büyük bir Bağımsızlık Meydanı bulunmaktadır ki gittiğiniz zaman muhakkak görebileceğiniz bir yerdir. Bu meydan haricinde diğer önemli meydanı ise Misrah It Tokk meydanıdır. En önemli ve en eski tarihi eserlerden biri olan Aziz George Bazilikası da kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Gozo gezilecek yerler arasında, adanın batısında Dwejra koyu ve doğusunda yer alan Rocher de Champignon koyu bulunmaktadır. Bu koylar adaya farklı hava ve güzellik katmaktadır. Adanın güneyinde bulunan Xlendi koyunda ise yerleşim daha fazladır ve adanın en güzel koyudur. Gozo Herigate müzesi de adanın en önemli tarihi eserleridir. Bu müzede M.Ö dönemden kalma değerli ürünler sergilenmektedir. Cenneti andıran bu adada yaşamak veya burayı ziyaret etmeden dönemeyeceksiniz. Gozo adasının başkenti olan Victoria şehrinde muhteşem günler geçirebilirsiniz.

En İyi Zaman

Akdeniz bölgesinde bulunan Gozo adası Akdeniz iklimine sahiptir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında sıcaklık hiçbir zaman eksileri bulmadığı için her mevsim gezilip görülecek yerdir. Ama özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi Gozo’da en uygun zaman olacağı için daha doğru olacaktır. Yaz aylarında ada da ki doğal güzellikleri daha iyi görüp daha rahat gezebileceksiniz.

Ulaşım

Gozo’da ulaşım otobüs ve taksiler ile gerçekleştirilirken en çok tercih edilen ulaşımın bisiklet olduğunu söyleyebiliriz. Adayı 1–2 gün içinde bisiklet ile rahatça gezebilirsiniz. Yabancı turistler ise Malta’dan feribot ile bu adaya ulaşabilirler. Büyük bir feribot limanının olması ulaşımı kolaylaştırmıştır. Bu yüzden ulaşım konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamayacaksınız.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bu ada da alışveriş yapmak isteyenler için çok farklı seçenekler bulunmaktadır. Genellikle küçük yapılı mağazaları içinde barındıran ada da kendine has dokusunun yansıtıldığı mağazalardan alışveriş yapmaktan dolayı mutlu olacaksınız. Küçük mağazalar ile harika bir görsellik sunan Gozo Adasında her türlü hediyelik eşya bulmanız mümkündür. Gozo’da alışveriş yapabileceğiniz mağazalara değinmek gerekirse bunlar Ta’Dbiegi Crafts Village, Bejta Artisan at The Ta’Nikol Gallery, Jubilee Foods, Visionism Family Photography, Arkadia Commercial Centre, Gozo Glass, It-Tokk Gozo Traditional Food, Prickly Pear, Kathleen’s Boutique, Axiak Bros ve Dana’s Lassart gibi mağazalardan kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. Hediyelik olarak seramik, dantel ve gümüş ürünler alabilirsiniz buradan. El emeği ile yapılmış dantel ürünleri turistler için vazgeçilmez ürünler arasında yer almaktadır.

Yeme İçme

Gozo adası mutfağında en büyük öneme sahip olan ürünler balık ve sebzedir. Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan ada yemek kültürü olarak zengin bir yapıya sahiptir. Mezeleri de en çok merak edilen yemekler arasında yer almış ve gelen bütün turistlerin bu mezelerin tadına muhakkak bakmaları gerekmektedir. En önemli Gozo yemekleri Fenek, Bragio, Kapunata, Ravjul, Rikotta, Rosso Fil–Forno gibi birçok yemek çeşidinin yanında balıklar ada mutfağının vazgeçilmezleridir. Tatlı olarak Helwa, Imqaret ve Figolli en ünlü tatlılarıdır ve tadına bakmadan turunuzu tamamlamayın. Gbejniet Gozo adasına has bir peynirdir ve tadı harikadır. Pastizzi ve Qassatat en çok sevilen iki yemektir. Ada şaraplarıyla da oldukça ismini duyurmuştur. Kırmızı şarapta La Vallette Vin Rouge, beyaz şarapta ise Verdala Bianco Secco, Verdala Moscato ve Verdala Rose şaraplar içerisinde en muhteşem tada sahip olanlarıdır ve tatmanız gereken şaraplar arasındadır. Bira tüketim oranının da yüksek olduğu ada da farklı biralar da bulabilirsiniz. Bunlar ise Hop Life, Blue Label ve Cisk biralarıdır.

Konaklama

Ada da büyüklü küçüklü oteller bulmak mümkündür. Gittiğiniz zaman tarzınıza veya farklılık arayanlar için farklı tarzda otelleri rahatça bulabileceksiniz. Kempinski Hotel San Lawrenz, Grand Hotel, Villa Bronje, Quaint Boutique Hotel, San Andrea Hotel, Cornucopia Hotel, Hotel Ta’Cenc, Calypso Hotel, Downtown Hotel, Gozo Village Holidays, Saint Patrick’s Hotel, Lantern Guest House-BAHIM Hotel, Hotel Xlendi Resort & Spa, Ulysses Village Apartments gibi bir çok lüks, bakımlı, temiz ve oldukça görsel olarak farklılıkları bulunan oteller bu ada da yer almaktadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı Gozo adasında akşamın ilk saatlerinde başlamaktadır. Gece hayatı Malta ve Gozo adası için olmazsa olmazlar arasındadır. Gozo adasında eğlencenin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Açık hava kulüplerinde sabaha kadar eğlenme imkânınızın olması eğlencenin tadına varmanızı sağlamaktadır.

Gozo Adası gezisi mi planlıyorsun?

Gozo Adası hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Gozo Adası gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Gozo Adası gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.