İsrail’in turizm merkezlerinden biri olan Haifa, gezginlerin uğrak noktalarından biri olarak öne çıkıyor.

İsrail’in turizm merkezlerinden olan Hayfa, gezginlerin uğrak noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Tarihi ve kültürü bir arada yaşamak istiyorsanız Hayfa’ya gidebilir şehrin kendine has havasını teneffüs edebilirsiniz. Yoğun olarak Arap nüfus barındıran bu şehir, Osmanlı, Haçlı, Roma, Arap ve İbranilerin izlerini taşıyor. Şehir, kutsal kitaplarda geçen Kermil dağına da ev sahipliği yapıyor. Dini olarak da köklü bir geçmişin birikimini yansıtan şehir İlyas peygamberin mağarasına ev sahipliği yapıyor. Hayfa’da gezilecek yerler arasında, bir gezgin için en önemli duraklardan biri de dünyaca meşhur olan Kermil dağı yamaçlarında Bahai dinine has bahçeler ve teraslar diyebiliriz. Ulaşım seçenekleri olarak da pratik seçenekler sunan şehre hava yolu ve kara yolu ile ulaşırken deniz yolu ile de çeşitli ulaşım seçeneklerini kullanabilirsiniz. Gezi planlamasını yaparken aklınızda bulunması gereken bir nokta da her ne kadar deniz kenarı olsa da iç bölgelere doğru karasal etki ile yaz ve kış aylarında insanı zorlayıcı iklim koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Bavulunuzu doldururken tozlu hava durumuna karşı başörtüsü ve diğer pratik seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Hayfa gezilecek yerler istikametine hareket etmeden önce harita ve kroki gibi çizimleri yanınıza almanızda fayda var. Aynı zamanda temel seviyede yer yön isimlerini de öğrenerek Hayfa’ya gelmeniz sizin için zaman açısından pratiklik sağlayacak.

En İyi Zaman

Ülkenin kuzeyinde dağlık bir araziye kurulan bu şehirde zaman geçirmek için birçok seçeneğe sahipsiniz. İlk olarak belirtmemiz gereken özellik liman şehri olmasının yanında deniz kum güneş seçeneği ile size müthiş bir seçenek sunuyor, Hayfa. Bu seçeneği güneşli günlerde sık sık kullanabilir, tatilin keyfini ayaklarınızı denize uzatarak yaşayabilirsiniz. Hayfa’da en önemli vakit geçirme seçeneği olarak da dini etkinlikler gelmektedir. Sinagog ve kilise gibi dini merkezleri ziyaret ederek dinlerin bir arada buluştuğu merkezlere şahitlik edebilirsiniz. Baha’i bahçeleri, German Colony, Sculpture Museum gibi noktalara ziyaretler gerçekleştirerek Hayfa’da keyifli ve eğitici zaman geçirebilirsiniz. Hayfa’da zaman geçirmek için alışveriş ve yeme içme faaliyetleri geniş yer alacak tatil etkinliğiniz de bu seçeneklerinde yeterince kapsamlı olmadığını söyleyebiliriz. Pahalı sayılabilecek bu şehirde günler de klasik anlamda hafta sonu şeklinde dizayn edilmemesi gezginler için uyum sorunu olabilecek sorunları doğuruyor.

Ulaşım

Seçenekleri yönünden zengin olan Hayfa’ya ulaşım, hava yolu ile gerçekleşebilir. Pratik ve zaman açısından tasarruflu olan hava yolu seçeneği dışında kara yolu gibi klasik seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Eğer daha özel seçenekler peşindeyseniz de deniz yolu seçeneği ile sıra dışı seyahat edebilirsiniz. Ulaşım seçeneklerinin oldukça zengin olduğu Hayfa’da en ideal seçenek olarak hava yolu ulaşımı öne çıkmaktadır. Bu seçenekle iniş yaptığınız zaman şehre toplu taşıma ile geçebileceğiniz gibi araba kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Alışveriş

Alışveriş seçeneklerini mercek altına aldığımızda fiyatların biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle biraz tedarikli gelmenizde fayda var. Hayfa Alışveriş kültürü olarak Batıyla çok farklı değildir. Bu kentte AVM’ler ve orta çaplı pazarlardan bol çeşitte alışveriş yapabilirsiniz. 2 tane olan AVM’den genel olarak klasik giyim, takı ve diğer alışverişleri yapacakken yerel ve ülke karakterini yansıtan özel hediyelik ürünlerini de halk pazarı tarzı pazarlardan tedarik edebilirsiniz. Alışveriş seçeneklerinin çok geniş olmadığını söyleyebileceğimiz Hayfa’da cumartesi günün dini gün olması ve pazar gününün de mesai günü olduğunu hesaba katarsak mevcut alışveriş seçeneklerinin de çok hareketli olmadığını kısır sayılabilecek bir durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Yeme İçme

Şehir içine yapacağınız küçük bir gezinti de şehrin lezzet duraklarıyla karşılaşacaksınız. Yemeklerin biraz tuzlu olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’den giden birisinin yabancılık çekmeyeceği Hayfa’da Middle Eastern Patries sipariş edip Orta Doğu’ya özgü değişik bir yemek geleceğini umabilirsiniz. Ancak karşınıza içli köfte geldiğinde tebessüm edip afiyetle yemeğinizi yemeye devam edeceksiniz. Her ne kadar evrensel yemekleri tatsanız da sıra dışı yemekleri de tadabilirsiniz. Şiş kebap sipariş ettiğinizde kebabın tahin sosuna bandırılarak servis edildiğini göreceksiniz. Yemeği beğenme ya da beğenmeme konusunda tercih sizin.

Konaklama

Hayfa’da konaklama için çok sayıda seçenek olmasa da butik otel ve lüks otelleri ile ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz. Fiyat olarak biraz pahalı olduğunu söyleyebileceğimiz konaklama ücretleri bütçenizi biraz zorlayacak gibi. Hayfa’da zorlanacağınız bir diğer konu da geniş güvenlik önlemleri. Şehre ilk girişinizde başlayan ayrıntılı sorular şehre girdiğinizde de gözlerin üzerinize çevrildiğinde daha da yakından hissedeceksiniz. Aynı önlemleri otellerde de görecek, normal uygulamalardan farklı olarak arama ve kontrol işlemlerine tabi tutulabileceksiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şehirde eğlence başlığı altında çok zengin seçeneklerin olduğunu söylemesek de gündüz vakitlerinde sahilde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Şehir içinde de müzikli mekânlarda eğlenebileceğiniz gibi alışveriş merkezlerinde de vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında şehrin eğlence yönünün çok kuvvetli olmadığını söylemek yanlış olmaz. Gece hayatının durgun olduğunu söyleyebileceğimiz Hayfa’da Cumartesi gününün dini gün, Pazar gününün de mesai günü olduğunu söylersek mevcut seçeneklerinde ne kadar dar kapsamlı olduğunu anlamış olursunuz.

Haifa gezisi mi planlıyorsun?

Haifa hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Haifa gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Haifa gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.