Helsinki, bir günde gezilebilecek ve günün nasıl geçtiği anlaşılmayacak güzellikte bir şehirdir.

Helsinki, 1 günde gezilebilecek ve günün nasıl geçtiği anlaşılmayacak güzellikte bir şehirdir. Dili Fince olan kent, Finlandiya’nın başkent şehridir. Bir kültür başkenti olduğunu da atlamamakta fayda var. İlginç mimarisi sayesinde bu kent, Kuzeyin İncisi unvanını almış bir destinasyondur. Mavi ve yeşilin en güzel halini sergileyen bu başkent, görülmeye değerdir. Yıl boyu şehirde birçok aktivite düzenlenir. Böylece kent hep neşeli ve eğlenceli olur. Bilmeniz gereken en önemli ve en ilginç durumlardan biri bu şehirde internetin bedava olduğudur. Oldukça güvenli sokakları var. Haliyle bu konuda sıkıntı yaşanmaz. İletişimde nasıl bu kadar iyi sevide iseler, bu durum ulaşımda da aynıdır. O kadar dengeli bir sistem oluşmuş ki artık bu konularda nereyse hiç sıkıntı yok. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olan Finlandiya’nın başkenti olan bu şehrin eğitimi de oldukça kalitelidir. Helsinki’de gezilecek yerler, Uspenski Katedrali, Kiasma, Seurasaari, Mannerheim Museum, Helsinki Katadrali, Temppeliaukio Church, Suomenlinna ve Kiasma olarak sayılabilir. Bu yapıların mimarisini ve içindeki değerli eserleri yakından görmek bir ayrıcalıktır. Tarih severler mutlaka buradaki müzelere gitsin. Bu müzeler, ülkenin ve kentin tarihini ve kültürünü anlamada en iyi yoldur. Bu şehirde kullanılan para birimi Euro. Bu ülke ve Türkiye arasında bir saat farkı bulunmaz. Bu yüzden tıpkı Türkiye’de ki gibi zaman planı yapılır ve hissedilir. Helsinki gezilecek yerler bakımından zaman planlaması işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

En İyi Zaman

Bu şehirde Golf Stream akıntısının etkileri bariz bir şekilde görülür. Haliyle kışlar çok da soğuk geçmez. Bu hiç soğuk olmaz anlamında değil, ek olarak kış mevsimi burada biraz uzun olur. Yani kış mevsiminde buraya gidecekseniz, az da olsa temkinli gidin. Soğuk kış gecelerinde üşümemek için gerekli önlem alınır ve valiz ona göre doldurulur. Helsinki’de en iyi zaman konusuna gelince. İlkbahar ve yaz ayları ise bu kenti gezmek için en iyi zaman dilimleridir. Özellikle yaz aylarında kentin her bir köşesini rahat bir şekilde gezmek mümkün.

Ulaşım

Şehirde ulaşımın genel adı HLS’dir. Bu kentte ulaşım sorunu yok ve tramvay, otobüs, metro, suomenlinna vapuru ve tren kullanılan toplu taşıma araçları bulunur. Her birini kullanmanız son derece güvenlidir. Bilet fiyatları ise bileti nereden aldığınıza göre değişkenlik gösterir. 1200 metreyi bulan bir bisiklet yolu olduğunu bilin ve zamanınız var ise şehirde iyi bir bisiklet turu atın. Ulaşım araçlarının her birinin güzergah ve saatleri farklıdır. Havaalanı ve şehir arasındaki ulaşım ise genel olarak otobüs ile sağlanır. Bu otobüsler 15 dk da bir sefer yaparak havaalanı ile şehir arası ulaşım hizmetini sağlar.

Alışveriş

Tüm ihtiyaçların giderileceği ve alışveriş beklentisinin rahat bir şekilde karşılanacağı bir kenttir. Burada çeşitli pazarlar, AVM’ler ve alışveriş sokakları var. Yani imkan oldukça fazla. Bulevardi, Mannerheiminitie ve Etela Esplanadi kentin popüler olan alışveriş caddelerinden bazılarıdır. Caddeler boyunca büyüklü küçüklü AVM’ler bulunur. Forum, Sokas ve Stockman gibi büyük AVM’ler olduğunu da bilin ve buna göre bir alışveriş rotası çizin. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olan bir yerde haliyle kitapçıların sayısı da çok fazla. Aynı zamanda mücevher dükkanı, butik, tasarım mağazası gibi yerlere gidebilir ve bütçeniz doğrultusunda farklı ürünler satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Ülkenin en güzide restoranları bu kentte bulunur. Bu kentte Finlandiya mutfağı sergilenir, tam olarak kendilerinin eşsiz bir mutfak kültürleri yok. Buna karşın genel olarak Rus ve İsveç mutfak kültürlerinin etkileri bariz bir şekilde görülür. Bu kentte mutfak kültürünün en belirgin ögelerinden biri deniz ürünleridir. Kalakukko adlı yemek çok meşhur, lakin içinde domuz eti olduğunu da bilin. Şehirde çeşit çeşit çavdar ekmekleri mevcuttur. Tıpkı buradaki gibi, bu kentte de kahve tüketimi çok fazla. Ragu, Olo Ravintola ve Passio Keittio Ja Baari ideal restoran seçeneklerinden. Makarna, pancar turşusu, pirinç ve reçel çeşitleri çok tüketilen yiyecek çeşitlerindendir. Şehirde bahşiş adeti yoktur, istediğiniz yemeğin ücretini ödemeniz gayet yeterli olur.

Konaklama

Şehirde konaklamak için alternatif bir hayli fazladır. Bunların içinde çok lüks ve modern bir şekilde hizmet sunan yerler var. Otel seçeneği bu kadar çok iken haliyle bu kentte konaklama problemi de yok. Katajonokko Adası, Hekaniemi Bölgesi, Esplanadi Alışveriş Bölgesi ve Punavuori Tarihi Bölge konaklamak için size ideal yerler sunar. Üstelik uygun otel bulmanız da gayet mümkün.

Gece Hayatı ve Eğlence

Eğitimi ile öne çıkan bu kentte, eğlence anlayışı da bir ayrı verimlidir. Burada sosyal ve kültürel anlamda çeşitli aktiviteler olur. Aynı zamanda festivaller de Finlandiya eğlence çeşitlerine büyük neşe katar. Bar, gece kulübü gibi yerler, genel olarak gecenin geç saatlerine kadar açık olur. Aynı zamanda düzenlenen kültürel faaliyetler arasında opera, tiyatro ve konserler de var. Bu kentte eğlenilecek hoş aktiviteler var, zaman doğrultusunda bunlara katılın ve tabi ki tadını çıkarın.

Helsinki gezisi mi planlıyorsun?

Helsinki hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Helsinki gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Helsinki gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.