Hint mutfağı yöresel tadı olan chapati hakkında bilgi.

Hint mutfağı genel olarak yoğun baharatlar eklenerek hazırlanan bir yemek kültürüne sahip. Tatlıdan çorbaya, çorbadan tavuklu yemeklere kadar her bir tarifin içerisinde mutlaka çok özel Hint baharatlarını bulabilirsiniz. Özellikle tarçın ve köri sosu gibi baharatlar Hint mutfağının olmazsa olmaz baharatları arasında bulunuyor. Tarçın baharatının en yoğun kullanıldığı Hint yemekleri tatlılar olurken, köri sosu ile bütünleşerek ortaya çıkan tavuklu yemekler ise Hint mutfağı lezzetlerini tamamlamakta. Hintler kesinlikle mutfaklarında kırmızı ete yer vermezler. Dini inançları gereği büyük baş hayvanların eti kesinlikle tüketilmez.

Hindistan’ın yöresel yemekler listesi genellikle sebze ve tavuk ağırlıklıdır. En fazla tüketilen yiyecek ise tavuk.  Yerel lezzetler genellikle tavuklu ve bol baharatlı şekilde hazırlanıyor.

Elle yeme içme kültürüne sahip olan Hint mutfağındaki yöresel lezzetleri çıkmış olduğunuz Hindistan gezinizde tatmak isterseniz mutlaka tatmanız gereken yemekleri sizlere önerebiliriz.

Hint Mutfağı Yöresel Lezzetleri

Çapati

Bir nevi ekmek olan bu özel tat, sizlerin de oldukça hoşuna gidecek türden. Damaklarınızda unutulmaz tatlar bırakacak olan bu özel tarif ülkemizdeki ekmekler gibi un, margarin, tuz ve ılık suyla hazırlanıyor. Chapati pişirme bakımından bizimkinden farklılık yaratıyor. Elde edilen hamur 18 parçaya bölünerek 10 cm açıldıktan sonra hazırlanıyor; tavada iki taraflı kızartılıyor. Sizlerde Hint ekmeğini yemeden ülkeye geri dönmeyin.

Pakora

Hintlilerin en çok tükettikleri bir diğer yöresel tarif ise mücvere benzeyen bir tat olan Pakora. Nohut, patates, biber, soğan, tuz ve karnabahar gibi malzemelerin bir araya getirilmesi ile pişirilen bu yöresel lezzet gerçekten denemeye değer bir tarif.

Piliç Titka

Hindistan’da sık sık hazırlanan ve günün her öğününde pişirilen Titka Piliç eti ile hazırlanmakta olan bir lezzet. Bol köri ve soslu tavuk şeklinde ızgara ya da tavada pişirilebilen Titka yemeği bizlerin tavuk ızgarasından sosu itibari ile farklılık yaratmak.

Yurtdışı yemekleri damak tadınıza uymasa da zamanla yiyerek adeta bağımlısı haline gelebilirsiniz. Sık sık yurtdışı seyahatlerine çıkıyorsanız gittiğiniz şehirde bir Hint mutfağı arayın. Bol baharatlı Hint yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Okuyun: Dünya’nın En Lezzetli 5 Mutfağı

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.