Hiroşima “Geniş ada” anlamına gelmektedir.

Biliyorsunuz ki tarihte de, Hiroşima’nın yeri çok önemlidir ve elbette Japonya gibi bir ada ülkesi için Hiroşima’nın ayrıca önemi çok büyüktür. Şehrin adına baktığımızda, Hiroşima “Geniş ada” anlamına gelmektedir. Hiroşima biliyorsunuz ki nükleer saldırıya uğrayarak dünyayı sarsmıştı, üstüne aynı zamanda atılan bomba ile de ayrıca sarsılmıştı. Hiroşima’nın ılıman bir iklimi vardır, dolayısıyla kış ve yaz ayları nemli geçmektedir, fakat kış ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Japonya’nın her bölgesinde olduğu gibi, Hiroşima’ya da yazın sıcaklığı sonradan gelmektedir, dolayısıyla buradaki en sıcak havaları Ağustos’ta hissedebiliyorsunuz. Normalde bizler Nisan yağmuru deriz, fakat genel anlamda Haziran ve Temmuz ayları Japonya için en çok yağışın görüldüğü aylar olmaktadır. Japonya’nın her yerinde olduğu gibi, yine Hiroşima’da para birimi olarak Yen kullanılmaktadır. Hiroşima’yı veya Japonya’yı ziyaret etmeniz için, eğer ki turistik amaçlı yani gezmeye gidiyorsanız, 3 ay boyunca vizesiz kalabilirsiniz. Eğer ki 3 ay sonunda Japonya’da eğitim almaya veya çalışmaya karar verirseniz, ona göre vize almanız ve dolayısıyla ikamet almanız gerekmektedir. Hiroşima’yı gezerken mutlaka ziyaret edeceğiniz yerler listesinde yer alması gerekenler arasında; Hiroşima Barış Anıtı Parkı, Hiroşima Kalesi, Shukkei-En Bahçesi, Itsukushima Adası Tapınağı, Hiroşima Barış Anıtı Müzesi, Hiroşima Sanat Galerisi ve Müzesi mutlaka olmalıdır. Hiroşima’ya gitmek için ayrıca bir önemli sebep ise, Hiroşima patlamasında hayatını kaybedenlerin anıtını her yıl ziyarete gidenler olur. Dolayısıyla sizde anıtlara gidip Hiroşima patlamasında hayatını kaybeden onlarca masum insanlara bir dua okumaya gidebilirsiniz.

En İyi Zaman

Hiroşima ada ülkesine bağlı bir ada kentidir ve dolayısıyla nemli havayı çok fazla hissedersiniz. Hiroşima’ya gitmek için en güzel dönem aslında Temmuz ve Ağustos aylarıdır, fakat Ağustos’ta yine dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü Ağustos ayı yavaş yavaş Japonya’nın sıcak olmaya başladığı ve nemin daha fazla bastırmaya başladığı bir aydır. Bu sebeple Japonya’ya giderken hangi ayda gitmek istediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yaz aylarında, nemli hava beni etkilemez diyenler, elbette yazın da gidebiliyor ya da kış sporlarını yapmak isteyenler ise yine kış aylarında Japonya’ya gidebiliyor. Hiroşima gibi bir yere ancak örneğin bahar aylarında giderseniz güzel bir yürüyüş ve geziler yapabilirsiniz, fakat yaz ayları için en iyi ay Temmuz diyebiliriz.

Ulaşım

Japonya ulaşım açısından kendisini çok geliştirmiş bir şehirdir. Hiroşima bir ada kenti olmasına rağmen ve onca çektiği zorluklara rağmen, orada yaşayanlar için ve aynı zamanda Hiroşima’yı ziyaret edenler için kendisini hiç bırakmamış ve kendisini geliştirmeye devam etmiştir. Hiroşima’da en çok kullanılan ulaşım aracı tramvaydır. Toplam 8 hattı bulunmaktadır ve Hiroşima’nın en eski ulaşım araçlarından bir tanesidir. Tramvay biletleri duraklardan alınabilmektedir, dolayısıyla önceden rezervasyon veya benzeri bir durum yoktur. Astramline ise Hiroşima’da banliyölü olarak hizmet veren, elektrikli ulaşım aracı olmaktadır. Ayrıca taksi ile de gayet rahat ve konforlu yolculuklar yapabilirsiniz. Hatta Japonya’nın en güzel sistemlerinden bir tanesi ise, taksinin boş olup olmadığını taksinin üzerindeki kutucuğun yanmasıyla anlayabiliyorsunuz.

Alışveriş

Japonya aslında tam anlamıyla bir alışveriş cenneti ülkesidir, çünkü Japonya hiçbir zaman kendi kültürünü kaybetmemiştir ve kendi kültürüne ve tarihine özgü eşyaları satmaya yönelmektedir. Teknolojiden tutun da gıdaya kadar, giyim, moda, aksesuar ve takılara kadar aklınıza gelebilecek her şeyi Japonya’da yahut burada bulabilirsiniz. Hiroşima patlamasından sonra, kent kendini daha fazla geliştirmeye başladı ve dolayısıyla dükkânlar ve büyük mağazalar fazlasıyla yoğunlaştı. Hiroşima’nın en büyük alışveriş merkezi Hon-dori’dir ve büyük bir kapalı görünümündedir. Bunun dışında Best Denki’de istediğiniz teknolojik ve elektronik ürünleri bulabilirsiniz. Fukuya alışveriş merkezinde ise, butik ürünlerden kitaplara, hediyelik eşyalar ve birçok güzel şeyler bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Hiroşima Japonya’nın kültürünü ve tarihini o kadar güzel yaşatmaya çalışıyor ki, Japonya’ya ait bütün kültürel nimetleri burada bulabilirsiniz. Hiroşima’da denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesi ve Japonya’da da çok meşhur olan Okonomiyaki’yi mutlaka denemeniz gerekir. Aslında bizim dilimize göre kendine göre yap pişir ye oluyor. Hatta bazıları Japon Pizzası olarak ta adlandırabiliyor. Hiroşima’da bir restoran aramanız için kendinizi zor bir duruma sokmanıza gerek kalmadan, turist ofislerine gittiğinizde, size restoran haritası vereceklerdir ve o haritadan, nereden ne yemek isterseniz oraya gidebilirsiniz. Japonya’da yemek kültürü gerçekten çok farklıdır, fakat çok güzeldir ve özellikle sofranın kuruluşu ve sunumu, ayrıca tabakların sunumu gerçekten takdire şayan olmaktadır.

Konaklama

Hiroşima’da önemli olan önce gezeceğiniz yerleri belirlemektir. Gezeceğiniz yerleri belirledikten sonra, ona göre konaklayacağınız yeri belirleyebilirsiniz ve bu şekilde giden ziyaretçiler için çok daha kolay olacaktır. Şehir merkezinde konaklama yeri bulduğunuz takdirde, konaklama ve ulaşım çok kolay olacaktır. Hiroşima otellerini genel olarak; Minami Ward, Nakamachi, Ujinanishi, Konan ve Ebanishi’de bulabilirsiniz. Bunların dışında ve birçok kişinin gittiği ve adını duyuran konaklama yerleri ise; Ikawa Ryokan, Hiroshima Intelligent Hotel Annex, Toyoko Inn Hiroshima-Ekimae, Ohashi-Minami, Toyoko Inn Hiroshima Heiwaodori, Hotel 28 Hiroshima ve Chisun Hotel Hiroshima olmaktadır. Hiroşima her yönüyle gerçekten çok özel bir ada kentidir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Böyle bir ada kentinin gece hayatı olur mu ya da olursa nasıl olur diye merak ediyorsunuz değil mi? Hiroşima’nın gerçekten çok canlı, renkli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. Özellikle Hiroşima’nın Nagarekava bölgesine gittiğinizde, birçok bar bulabilirsiniz ki Parco binasının yanında da yine birçok bar, pub ve gece kulüpleri bile bulabilirsiniz. Sabahın erken saatlerine kadar olmasa bile, bütün eğlence mekânları gecenin geç saatlerine kadar mutlaka açıktır. Hiroşima’da gidebileceğiniz en iyi bilinen eğlence mekânları; Mac Bar, Stevie’s Wunder Bar, Cat Café Manekineko ve Dour-s Bar olmaktadır. Hiroşima’da gündüz ve geceler her zaman çok eğlenceli ve kültürel geçmektedir.

Hiroşima gezisi mi planlıyorsun?

Hiroşima hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Hiroşima gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Hiroşima gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.