Sinema ve televizyon deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Hollywood, ABD’nin Kaliforniya Eyaletinin Los Angeles kentinin sadece bir bölgesidir.

Sinema ve televizyon deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Hollywood, ABD’nin Kaliforniya Eyaletinin Los Angeles kentinin sadece bir bölgesi aslında. Hollywood’u bu kadar popüler yapansa dünyaca ünlü filmlerin burada çekilmesi ve dünyaca ünlü aktris, yönetmenlerin buraya yaşaması. Tepeye monte edilmiş Hollywood yazısı, Walk of fame, Universal Studios, Disneyland, Beverly Hills kimi sadece film konusu olmuş, kimini de senelerdir filmlerde görmeye devam ediyoruz. Yıldızlar şehri olarak da bilinen Hollywood’un sıradan günü bile karnaval gibi olabilir. Hollywood Bulvarı boyunca olan Walk of Fame yani Şöhret Yolu 2000’e yakın sanatçının isimlerinin yıldızlar içinde yazılı olduğu bir yol. Bu yol üzerinde Müslüman olduktan sonra adını Muhammed Ali olarak değiştiren ünlü boksörün adı da bulunmaktadır. Hz. Muhammedin ismi olduğu için Şöhret Yolundaki diğer sanatçıların isimleri gibi yere değil aynı yoldaki duvara asılmıştır. Universal Studios, o izlediğimiz başında dönen dünya gördüğümüz filmlerin hepsine ait bir şeyler bulabileceğiniz kocaman bir alan düşünün. Sağınızda solunuzda simpsonlar, robotlar (Transformers), 3D görüntüler ve daha sayılmayacak niceleri. Bütün filmleri canlı canlı yaşamanıza sebep olabilecek binlerce şey! Disneyland’a, sadece çocuklar değil büyüklerde meraklı. Walt Disney yapımı her şeyi görebileceğiniz, yaşayabileceğiniz bir yer burası. Yürüyen çizgi film karakterleri gösterileri. Walt Disney karakterleriyle ilgili her şeyin satıldığı Disney Store. Beverly Hills’e girdiğiniz andan itibaren ihtişamı resmen büyülüyor. Gösterişli evler, bakımlı bahçeler, yollar, lüks markaların mağazaları gözlerinizi almak mümkün değil. Ayrıca söylemekte fayda var burada yürürken dikkatli olun her an filmlerden aşina olduğunuz yüzlerden biriyle karşılaşabilirsiniz zira birçoğu burada yaşıyor.

En İyi Zaman

Bölge Türkiye’ye göre 7 saat geriden gelmektedir. Yazları çok sıcak ve nemli olur. Yazın o sıcaklarda gezmek dolaşmak biraz bunaltıcı olabilir tabi ki. Yazın yeni başladığı Mayıs-Haziran ayları ne çok sıcak olacaktır ne de serin. Tertemiz atmosferli Hollywood’da gezmek için bahar havası en ideali. Sonbahar gelmeden Eylül-Ekim ayları sıcağı sevmeyenler için bulunmaz zamanlama. Sokaklarda dolaşmak için daha güzel bir zaman olamaz sanırım.

Ulaşım

Hollywood’a gidebilmek için Los Angeles’a gitmeniz gerekiyor. Birçok firmanın Los Angeles’a aktarmasız uçuşları var. Los Angeles’a gittikten sonra Hollywood’a gitmek için birçok seçeneğiniz bulunuyor. LAX denilen Los Angeles havaalanından direk Hollywood’a giden servislere binebilirsiniz. Araç kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz. LAX servisleri 8$ olup en uyguna gelecek olan ulaşım yolu bu olur sizin için. Hollywood’a geldikten sonra yine şehir içinde ulaşımda da tur araçları, taksi kullanabilir ya da araba kiralayabilirsiniz. Hollywood bulvarında yürümek, yürüyerek gezmek en güzeli!

Alışveriş

Hollywood’a gidip alışveriş yapmadan dönmek tabi ki olmaz. Disneyland içerisindeki Disney Store, dünyaca ünlü standart ve lüks markalar. Arayıp bulamadığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Dikkat kendinizi alışverişten alamayabilirsiniz. Almayın da zaten. Birçok markanın en güzel ürünleri, en güzel mağazaları burada olur. Gitmişken tadını çıkarın. Hollywood’a kadar gidip alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Ayrıca dünyaca ünlü artistlerin alışveriş yaptığı yerlerden alışveriş yapmakta bir ayrıcalık. Sadece kendinize değil sevdiklerinize de bir şeyler almadan duramayacaksınız. Bundan daha güzel bir hediye olamaz herhalde.

Yeme İçme

Hollywood’da yemek yemek diğer yerlere göre biraz pahalı olabilir. Ama her kültürden kolaylıkla yemek bulabilirsiniz. Ucuz bir şeyler yemek istiyorsanız seyyar satıcılara bir şans vermelisiniz. Zira hepsinde oldukça lezzetli fastfoodlar var. Hem ucuz hem lezzetli daha ne olsun değil mi? iyi bir şeyler yeyip iyi paralar ödemek istiyorsanız Yamashiro’da Japon yemeği yiyebilir uçuk fiyatlar ödeyebilirsiniz. Ayrıca burada da bahşiş sistemi olduğunu belirtmek isteriz. Bunların dışında hepimizin bildiği fastfood zincirlerini de bulmak mümkün. Yani tamda yemek işini riske atmayanlar için kusursuz kaçış yolu. Ayrıca farklı bir ülkede, farklı bir şehirde et tarzı şeyler yememeye dikkat etmek gerek. Malum onlar domuz eti, domuz yağı kullanıyorlar.

Konaklama

Hollywood’da kalınabilecek en güzel yerlerden biride Hotel Roosevelt. Walk Of Fame, Hollywood Bulvarının tamda karşısı olan bu otel sanatçılar için inşa edilmiş, Marilyn Monroe burada çekildiği resimden sonra ünlü olmuş. Bu otel dışında birçok otel bulunur. Kalacak yer sorunu yaşamazsınız. Havaalanı ve çevresindeki oteller genel olarak uygun fiyatlı olur. Daha önceden rezervasyon yaptırmazsanız hem daha çok fiyat öder hem de yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Hollywood’da oldukça hareketli ve eğlenceli bir gece hayatı var. Bar, kulüp ve publar gece geç saatlere kadar açık oluyor. Eğlencenin hat safhada olduğu eğlence merkezleri genellikle sunset strip dediğimiz caddede toplanmış. Fiyatlarda içtiğiniz yere göre değişiyor. Daha doğrusu yediğiniz, içtiğiniz ve eğlendiğiniz yerlerin derecesini bütçenize göre seçmek zorunda kalıyorsunuz. Aksi takdirde her yer oldukça pahalı. Bütçenizi zorlayabilir. Eğer böyle sınırlarınız yoksa çok şanslısınız çünkü Hollywood gece hayatı ve eğlencenin merkezi.

Hollywood gezisi mi planlıyorsun?

Hollywood hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Hollywood gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Hollywood gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.