Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel yönetimi altında olan bir bölgesidir.

Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel yönetimi altında olan bir bölgesidir. Asya’nın en yoğun sanayi ve turizm alanları arasında yer alan Hong Kong için belkide Çin’den ayrı tek başına bir devletmiş gibi düşünmek yanlış olmaz. Hong Kong uçuşu İstanbul için direkt olarak 9 saat civarında sürmektedir. Saat olarak ülkemizden 6 saat ileridedir. Hong Kong gezilecek yerler o kadar çok ki, bölgeye gitmek için neden bulmakta zorlanmazsınız. Türk vatandaşları için vizenin uygulanmadığı Hong Kong için bir tatil planlıyorsanız bu uzun uçuş süresinin ve saat farkının yaratacağı şoklara hazırlıklı olun. Hong Kong Çin yönetimi altına olmasına ve anadilinin haliyle Çince olmasına karşın İngilizce yaygın şekilde konuşulan bir dildir. Bu sayede zorluk yaşamazsınız. Ancak Çince tabelalara yine de hazırlıklı olun. Yanınıza döviz cinsinden para alacaksanız Euro almanız işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Ülkenin para birimi Hong Kong Dolarıdır. Euro bazında çevirme ve bozdurma işlemleri daha kolaydır. Budizmin hakim olduğu ülkede bir çok Budist tapınağı görmek mümkün. Hong Kong’da gezilecek yerler arasında en meşhur olanı Wong Tai Sin Temple tapınağıdır. Her zaman renkli görüntülere sahne olan tapınağı mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Avenue of Stars da Bruce Lee heykeli ve Temple Street de Çin Pazarı yoğunlukla gezilen yerlerdendir ve buraya da mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

En İyi Zaman

Hong Kong seyahati planlamak için biraz inceleme yapmanız gerekecek ama şu kadarını söyleyebiliriz ki, ülke tropikal muson iklimi etkisi altında ve bu nedenle yaz aylarında hiç alışık olmadığınız bir biçimde yağmur görülüyor. Bu nedenle seyahat planınızı yaz aylarını kapsamayacak şekilde yapmalısınız. Eylül ayından başlayarak Mayıs ayı gelmeden seyahatinizi yapmanızda yarar var. Ancak bu dönemin dezavantajı sıcaklık değerlerinin düşmesidir. Bu nedenle kıyafet seçimine dikkat etmelisiniz. Muson yağmurlarına yakalanmaktansa biraz sıkı giyinmek daha mantıklı bir seçim olacaktır. Hong Kong Seyahat Planı bu kriterlere göre yapılmalı.

Ulaşım

Hong Kong ulaşım bakımından metro sistemi ile oldukça kolaylıkla gezilebilecek bir yer. Havaalanından itibaren şehir merkezine otobüs ve taksi imkanı mevcut. Eğer planlayabilirseniz Havalimanından otelin sizi almasını sağlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Şehir içi ulaşımda MTR adı verilen metro sistemini kullanacaksınız. Ancak bununla ilgili bilgileri gitmeden edinmenizde fayda var. Biletler dijital ortamda satılıyor. Ekranlara dokunarak gideceğiniz yere göre bilet alıp ücret ödüyorsunuz. Ancak burada yine dikkat etmeniz gereken yanınızda bozuk para bulundurmanız. Zira cihazlar para üzeri vermiyor. Bilet hem girişte hem de çıkışta okutuluyor.

Alışveriş

Hong Kong alışveriş konusunda tam bir cennet sayılır. İçki, sigara harici ürünlerden hiçbir vergi alınmıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta aldığınız çok değerli bir ürün varsa, bunun sahte olmadığından emin olmak için Q sertifikası adı verilen bir belgeyle satıldığını kontrol etmenizdir. Q sertifikalı olduğu tescillenen mağazalarda Q simgesi vardır. Bu sayede doğru alışverişler yapabilirsiniz. Macau Adasına giderseniz altın takılar bir hayli meşhurdur. Bunun dışında, alışveriş yapacağınız iki ana bölge Kowloon ve Hong Kong Adası olup, ürünler ise ipek, kaşmir, antika, değerli taşlar, elektronik, saat ve kıyafettir.

Yeme İçme

Hong Kong mutfağı aslında bildiğiniz Çin mutfağı. Bu mutfağın lezzetlerini biliyor ve seviyorsanız sorun yok tabi. Ancak bu mutfakla aranız yok ise balık ürünleri ilk alternatifiniz olacaktır. Ancak yine de bu noktada sorunlar yaşayacağınız kesin. Bu nedenle sizi tok tutacak atıştırmalık bir şeyleri mutlaka yanınızda bulundurunuz. Fast Food tarzı restoranlar yok değil. Ancak bunlara da tedbirli yaklaşmakta fayda var. Mesela, Mc Donalds için sorun olmasa da Pizza ürünleri için dikkatli olmakta fayda var. Alışık olmadığınız şeyleri yemek içmek zorunda kalabilirsiniz.

Konaklama

Konaklama alternatifleri için Hong Kong oldukça fazla sayıda çözüme sahip bir yerdir. Ancak buralara ilk defa gidecekseniz ve sisteme alışkın değilseniz en klasik çözüm merkezi ve hatta metro ağı MTR nin tabiri caiz ise dibinde bir konaklama alternatifi seçmeniz olacaktır. Ulaşım için en kolay, hızlı çözüm MTR olduğundan bu konu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kowloon bölgesi bu noktada iyi bir seçim olabilir hatta Nathan Road caddesine yakın bir yer bulabilirseniz mükemmel olur. Cadde lüks mağazalar ve gökdelenler ile dolu!

Gece Hayatı ve Eğlence

Hong Kong adası gece hayatı bakımında aktif olan bölgedir. İsmi Hong Kong ile aynı olan bu adada bar, disko ve gece kulübü gibi alternatifler mevcut. Ancak siz yine de biraz daha kaliteli ve kalburüstü mekanları tercih ediniz. Giriş ücretleri genelde değişken olsa da 50 $ USD civarında olacaktır. Gece kulübü için girişin ücretsiz olduğu mekanlar mevcuttur. Dikkatinizi çekecek nokta bu mekanların tamamında yerli halktan çok turistleri görecek olmanızdır. Ülke, güvenlik bakımından sorunsuz bir ülke olsa da, yine de bu yerlerde dikkatli olmalısınız.

Hong Kong gezisi mi planlıyorsun?

Hong Kong hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Hong Kong gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Hong Kong gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.