İmam Meydanı, İsfahan

Meydanın eski ismi olan Nakş-ı Cihan buranın değerini daha iyi ifade ediyor. Türkçe’deki anlamıyla da ‘dünyanın nakşı sözü’, bu meydanın yapıldığı Şah Abbas dönemindeki el sanatları ve mücevhercilerin adına gönderme yapılması nedeniyle koyulmuş. İran devriminden sonra buranın ismi İmam Meydanı olarak değiştirildi. Bu meydan Çin’deki Tiananmen Meydanı’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci meydanı sayılmaktadır. 17. yüzyılın başlarında 1611 yılında birinci Şah Abbas’ın emriyle ve mimar Ali Akbar İsfahani aracığıyla yapıldı. İnşaatı 25 yıl süren İmam Meydanı 80 bin metrekare yüz ölçümüyle 4 kapıya sahiptir.

İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan)

  • Siyası kapı: Ali Gapu Sarayı
  • Dini kapı: İmam Camii
  • İlmi kapı: Şeyh Lütfullah Camii
  • Ekonomi kapı: Kayseri Çarşısı

Ayrıca Okuyun: İran’ın En Eski Şehri ve Zerdüştilerin Kalesi: Yezd

İmam Meydanı, İsfahan

Ayrıca meydan iki eksene sahiptir. Kraliyet ekseni batıdan doğuya, halk ekseni kuzeyden güneye. Her eksen bir camiyle ilgilidir. Meydanın uzunluğu 525 metre ve genişliği 159 metre kadardır. Meydanın çevresi iki katlı sütunlu binalarla çevrilmiş ve ortasındaki geniş havuzuyla kapalı bir mekan oluşturulmuştur. Çevreyi oluşturan yapıda kapalı çarşı bulunuyor. Bu çarşıda İsfahan’ın el sanatlarından örnekler göze çarpıyor. Bunlar arasında Mina kaplama metal işleri, minyatürler ve mozaik denilen sedef kakma işleri dikkati çekiyor. Meydan ilk yapıldığında polo oyunu sahası olarak kullanılmıştır ve Safevi döneminde askeri manevralara gösteriler yapılır ve oyunlar oynanırdı. Meydan 1979 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

2 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.