İran Gezi Hazırlıkları

İran gezi hazırlıkları şu sıralar gayet keyifli geçmekte. 26 Temmuz – 03 Ağustos tarihleri arasında yapacağım otobüs ile İran gezisi yaklaştıkça her geçen gün tatlı bir heyecan sarmakta tüm bedenimi. Bu harika bir şey gerçekten. Gerek seyahat araştırmaları gerekse rota hazırlamak insana mutluluk ve tatlı bir heyecan katmakta.

İran gezisi kararımı Mart ayında vermiştim. 2013 Haziran – Temmuz aylarını kapsayan Türkiye turu sırasında Doğubayazıt yolundan İran’a bir selam verip en kısa zamanda geleceğimi söyledim. Çok yaklaşmıştım İran’a ve yol üzerindeki İran yol ayrımı tabelalarını görünce derin bir iç çektiğimi hatırlıyorum.

Neden Avrupa Değil De Ortadoğu?

Maceraya aşırı tutku ile bağlı biriyim. Yıkık dökük, harabe yerler, arka sokaklar, yoksulluğun tablosu, bakir ve kurak yerleri çocukluğumdan beri merak etmişimdir. Savaş bölgeleri, aşa, sevgiye, bir çift tatlı söze muhtaç coğrafyaları merak eder ve yaşamlarına tanık olmak için sabırsızlanır dururum. Dedim ya macerayı seviyorum. Seyahat etmek, özellikle benim gibi tek seyahat etmek cesaret gerektiren bir iş. O yıkık dökük binaların, ara sokakların arasından koşmak, soluk soluğa etrafın fotoğrafını çekmek. Eh! Doğal olarak tahmin ettiğiniz gibi; Orta doğu gibi tehlikeli bölgeler beni kendine çeken ülkeler olarak düşünebiliriz. Bütün malzeme de aslında Ortadoğu’da değil mi? Ben bu hakkımı şimdilik komşuları gezerek kullanıyorum. Türkiye’nin komşusu İran’a otobüs ile seyahat. Bu gerçekten heyecan verici! Belki bir sonraki seyahatim Irak ya da İsrail ile Suriye’nin ortasında bir gül bahçesi gibi açan Lübnan (Beyrut) olur. Orta doğuya bir süre devam yani…

Evet, özellikle çevremden tatlı bir tepki aldım. Neden İran, İran tehlikeli, İran güvenli değil, şeriat var, rahat gezemezsin ve çok sıcak zamanda gidiyorsun gibi söylemlerde bulundular.

Ayrıca Okuyun: İran Gezisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Haklılar da… Sıcaklığı bir kenara bırakalım, bu beni elbette etkileyecektir ama seyahatimin önüne geçecek değil. Tehlikeli mi? Hayır, İran güvenli bir ülke. Özellikle son yönetim değişikliğinden sonra modern bir yapıya büründü ve değişime de devam ediyor. Pekâlâ, şeriat kuralları halen devam ediyor olabilir. Bu demek değildir ki ben aykırı bir şey yapacağım ya da mollaların, bayanların fotoğraflarını çekeceğim de tepki/ceza alacağım. İran halkı Türkleri çok seviyor. Tebriz’de Azerbaycan Türkçesi konuşulmakta, Tahran ve İsfahan’da Fars dili konuşulsa da Türk olmanız karşı tarafta olumlu bir intiba zaten bırakmakta.

İran Gezi Hazırlıkları Boyunca Neler Yaptım

Mart ayında ön bir araştırma yaptım yüzeysel olarak. Uçak biletlerini sorgulamadım ve konaklama içinde her hangi bir araştırma içerisine girmemiştim. Aslında mart ve nisan ayları yüzeysel bir araştırma içerisinde geçti. Mayıs sonlarına doğru artık sıkı bir İran gezisi hakkında bilgileri araştırma süreci ile geçti. Daha önceden İran’a gitmiş birçok blog sahiplerinin makalelerini okudum. Özellikle İran duayeni Zafer Bozkaya ile İnternet yazışmalarımızda bana bulunduğu yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Bora ağabey ile Ümraniye’de bir kafe de görüşerek kendi İran seyahati tecrübelerini aktarmasından dolayı kendisine de teşekkür ediyorum. Son teşekkür ise, telefonda görüşerek bana İran hakkında bilgi aktaran Erdem Gürses’e.

İran Rota Hazırlığı

Rota hazırdı; Tebriz, Tahran ve İsfahan… Pekâlâ, uçak biletine sıra geldi. Ben İnternet üzerinden çevrimiçi bilet karşılaştırma sitelerinden arama yaparak promosyonlu THY ile 375 TL Tebriz’e biletimi bulmuştum. 1 gün geçti, 2 gün geçti, 1 hafta geçti almadım. Üşendim! Siz siz olun uygun fiyata bilet bulduğunuz an plan yaptığınız tarihe de uyuyorsa hemen alın. Ben üşendim ve almadım sonra alırım diye. Biletimi almak için tekrar arama yaptığımda ne göreyim? Promosyonda olan bilet alınmış ve en ucuz bilet 650 TL’a çıkmıştı. Üzerine soğuk bir su içtik tabi ki… Kendi hatamın kurbanı oldum. Dolayısıyla tek seçenek uçaktan sonra en hızlı ulaşım aracı olan otobüs ile İran seyahati. Tahran tur otobüs firmasından 40$’a Tahran’a biletimi aldım. 35$ olan İstanbul-Tebriz-Tahran bilet ücreti ramazan ayının da yaklaşması ile 40$’a çıkmıştı. Bayrama 3-5 gün kala bu fiyat 65$’ı bulmakta. Siz şuan bu yazıyı okurken otobüste yer kalmamış ya da son bir kaç koltuk 60-65$ aralığında satılıyordur. Ramazan bayramı ya da Kurban bayramı tatillerinde otobüs ile İran seyahati düşünenler bayrama en az 2 hafta kala biletlerini almaları tavsiye olunur. Ayrıca belirtmek gerekirse; öyle bilet rezervasyon olayı da yok. Siz örneğin 5 numaralı koltuğu rezerve ettiğinizde ertesi gün firma o koltuğu bir başkasına satabiliyor. Yani parayı önce kim verirse o istediği koltuğu kapıyor.

Ayrıca Okuyun: İran Gezi Bilgileri (Konaklama ve Ulaşım)

İran Gezi Hazırlıkları
Gürbulak Sınır Kapısı, Doğubayazıt, Ağrı

Ben, 26 Temmuz’da Laleli’den saat 13:00 itibari ile Tahran’a hareket edeceğim. Sözde firmanın dediğine göre 33 saat. Ben inanmıyorum. Bayram yoğunluğunu da hesaba katar ve Gürbulak sınır kapısında da bekletilirsek bu süre 35-36 saate çıkacaktır.

Eh! Tek dezavantaj bu yol süreci olacak fakat otobüs vip 2+1 olarak yolcu taşıyor. Klimaları mevcut, suit bir otobüs, koltukları ise gayet rahat.

Uzun yolculuk olacak. Bana bol bol malzeme çıkacak ve hatta macerayı üst düzey yaşayacağım. En çok sevindiğim olay ise İran yerel vatandaşları ile seyahat edeceğim.

Otobüs ile İran Gezisi

Sonuç olarak; otobüs ile İran seyahati masraflarım sadece bilet fiyatım olan 40$. Araştırmalarıma göre kimileri TL bozdurun diyor, kimileri ise $ kuru üzerinden Riyal’e çevirin paralarınızı diyor. Ben bir miktar $ ve bir miktar TL ile ülkeye giriş yapacağım. İran ekonomik anlamda ucuz bir ülke.

Not: Bu makale 2014 yılında İran’a yaptığım ilk gezimin hazırlık aşamalarını içermektedir.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

2 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba Fatih Bey,

  Ramazan bayramında İran’a gitmeyi planlıyorum. Gezilecek yerler (saray, müze vs.) kapalı olabilir mi bayram süresince? 7 günlük bir rota çıkaracak olsam Şiraz’dan başlayıp İsfahan ve Tahran rotasını izlemek mantıklı mıdır? Desteğiniz için teşekkür ederim,

  • Merhaba Ulaş Bey,

   İnanın ilk İran’a seyahatimi Ramazan bayramında yapmıştım ve açık konuşmak gerekirse pek fazla tatmin olmamıştım. Müzeler kapalı, tatil sebebiyle trafik hallaç pamuğu ve dahası. Dilerseniz Ramazan bayramından sonraki ikinci haftaya erteleyebilirsiniz. Hem böylece tatil nedeniyle yollarda olan İranlılar da evlerine dönmüş olur, trafik çözülür, müze ve ören yerleri gibi turistik yerlerde açılmış olur. Planladığınız rota ise gayet iyi. Ancak, birkaç gün daha ekleseniz gezinize Yezd şehrini de eklemenizi tavsiye ederdim. İsfahan-Tahran arası Kaşan şehrini de ayrıca görmenizi öneririm.

   Başka sorularınız olursa lütfen yazınız. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.