İran Otobüsleri

İran gezisi hazırlıklarım tamamlanmıştı artık ve otobüs ile İran gezisi için tam anlamıyla hazırdım. 26 Temmuz sabah saat 09.00’da sıkı bir kahvaltı ve ardından ailemin bayramlarını kutlayarak saat 10.30 gibi evden çıkarak Laleliye, Tahran Tur İran otobüsümün kalkacağı noktaya doğru yola koyuldum. Saat 12.00 sularında Laleli’ye geldim ve bir döviz bürosuna giderek 200 TL değerinde $ (dolar) aldım.

İran otobüs bileti için önceden de rezervasyon yapabilirsiniz. İran otobüs bilet fiyatları ülkenin resmi bayram tatillerine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Saat 12.45’de Tahran Tur yazıhanesi önüne gelmiştim ve beni İran’a götürecek olan otobüsüm de park halinde duruyordu. Farsça yazılar, şarkılar ve insanlar…

İran'a Nasıl Gidilir? İran'a Giden Otobüs Firmaları

Yazıhane içerisine girerek biletimi teyit ettirdim. Görevli pasaportları topluyor ve oturacağımız koltuklara ait numaraları tek tek pasaportlara yapıştırıyordu. Pasaportlar daha sonra otobüs içerisinde dağıtılacak denilmesinin ardından çantalar bagajlara konuluyordu. Benim, orta boy bir sırt çantam olmasından dolayı yanıma almayı uygun gördüm.

İran Otobüsleri

Tahran Tur Otobüsleri

Tahran Tur’un, İran’a giden otobüsleri 2+1 koltuk düzeninde VIP otobüslerdir. Koltuk aralıkları geniş olmakla birlikte açılabilir özelliğe sahip. Ayaklarınızı uzatıp rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Açıkçası bir otobüs için her şey mevcut durumda diyebilirim.

Tahran Tur Otobüsleri

15 dakikalık bir gecikme sonrası artık tüm yolcular koltuklarına geçti ve otobüs hareket etmeye başladı saat 13.15 itibari ile. Otobüste 40 yolcu var benle birlikte 4 yolcu Türk! 1 yolcu Erzincan’da, 2 yolcu ise Ağrı’da inecek olduğunu öğrendim. Geriye tek Türk ben kalıyordum İran’a gidecek olan. Haydi hayırlısı! Bende tabi oluştu tatlı bir heyecan. Hareket eder etmez İbrahim Tatlıses’den şarkı çalmaya başladı. Sanıyorum bu tüm yol boyunca devam edecekti…

Ayrıca Okuyun: Tebriz-Bakü Otobüs Yolculuğu (Nasıl Gidilir?)

İran seyahati gayet iyi devam etmekte. Playlist İbrahim Tatlıses’ten sonra Ferdi Tayfur, Sibel Can, Ahmet Kaya ve Mahsun Kırmızıgül’den şarkılar çalarak devam ediyordu. Düzce’ye vardık. 5 dakikalık ihtiyaç molası veriliyor. Bu esnada ihtiyaçlar gideriliyor ve insanlar kendilerine yiyecek-içecek malzemeler alıyorlardı. Zira otobüste öyle ikram falan beklemeyin. 🙂 Tekrar otobüse geçiyor yola devam ediyoruz. Otobüs içerisinde görevli sivil, gömlek, pantolon dağınık İran vatandaşı arkadaş 1 adet fındıklı lokum ve 1 bardak has İran çayı ikram etti.

İstanbul'dan Tahran'a Yolculuk

Saatte 120 km/h hızı gördük şaka değil! Bunun nedenini İran’a girdikten sonra anlıyordum. (Nedeni bir sonraki yazımda anlatacağım) Çorum’a gelmiştik…

Çorum’da yarım saatlik bir mola için tesislere giriyoruz. Burada da yeme-içme için yolluk bir şeyler almak gerekiyor çünkü otobüste dediğim gibi bir şey dağıtılmıyor. Mola esnasında bir çorba ile açlığımı gideriyorum. Gece molasında yemek yerim düşüncesi ile. Yemekten sonra bir çay aldım kendime ve 3 İran’lı vatandaşın yanlarına doğru yöneldim. Kısa kısa sorular sorarak bilgi alıyordum. Söylediklerine bakılırsa pekte memnun değiller gibi görünüyorlardı yaşamlarından. Kimisi İmam Humeyni adını duyunca akan sular duruyordu, kimisi ise haz etmiyordu şu an ki yönetimden. Yönetimden memnun değillerdi. Kapalılık ve yönetim baskısından bunalmış durumdalar. İşçilik ucuz ve buda halkın gelir düzeyine oldukça kötü bir etki ediyormuş. Anlattıkları pek iç açıcı değildi. Yarım saatlik mola süremiz doluyor ve tekrar otobüslerdeki yerimizi alıyorduk. Şoför çıldırmış olmalı 100 kilometreden aşağı düşmüyordu hızımız. E! Benim ve yolcuların da işine geliyordur herhalde hızlı gitmek en azından 40 saati gözden çıkarmıştık otobüs ile İran seyahatinde.

Hava kararıyor ben uyku moduna giriyordum. Bu yolculuk nasıl geçer başka türlü? Gece 00.30’da Erzurum dolaylarında yemek molasına indik. Burada karnımı iyice doyuruyor, sosyal medya ve maillerimi kontrol ediyordum. Zira sınırdan geçtikten sonra sosyal medyaya giremeyecektim. Yemekten sonra yine bir çay keyfi ardından otobüsümüz hareket ederek yolumuza devam ediyorduk. Gece 03.30’da nihayet Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapısına gelmiştik. Akıl almaz bir tır trafiği vardı fakat biz o sıraya dâhil olmadan direkt sınır kapısına geldik.

Ayrıca Okuyun: İran Gezi Notları (Ulaşım ve Konaklama Bilgileri)

Gürbulak Sınır Kapısından İran’a Giriş

Tüm bagajlar yolcular tarafından alınarak otobüs boşaltıldı. O esnada otobüs kontrol için polis noktasına giderek pasaport kontrollerine tabi tutulduk. 15 TL’lik “GEREKSİZ” yurt dışı çıkış harç pulu aldım kendime ve sıraya girdim. Sıra bana geldi ve pasaport kontrolünden geçtim, çıkış damgasını pasaportuma vurdular… Artık İran tarafına geçiyorum. İçimde tarifi olmayan tatlı bir heyecan var. Birkaç adımdan sonra Türk kara topraklarını geride bırakıyor demir parmaklıklı kapalı bir alandan yürüyerek İran sınırına geçiyorum. Bir anda tüm atmosfer değişiyor. Her yer Farsça yazı, içeride yer alan televizyonlarda Farsça kuran-ı kerim okunmakta ve sakallı polisler. Burada da ülkeye giriş için pasaport kontrol noktasında sıraya giriyorum. Azeri Türk polislerin pasaportuma İran’a hoş geldin damgasını vurmasından sonra yine demir parmaklıklı bir alandan yürüyerek sınırı geçiyordum. Evet, şimdi çanta kontrolü. Çantamda yasak madde yok rahatım. Alana geldim ve çantamı polise yönelttiğimde, Azeri polisi bana; Türk müsün diyerek bilgi almak istedi. Evet, Türk’üm dediğimde hoş gelmişsen gardaş buyur geç çantayı kontrol etmeye gerek yok dedi.

Tüm yolcular pasaport, çanta kontrol işlemlerinden geçti. Peki, bu otobüs nerede? Hayır, olamaz sıra varmış ve beklemeye koyulduk. Gürbulak Sınır Kapısı’nda 3 saat bekledik. Saat sabahın 06.30’u olmuştu. Hava aydınlanmıştı İran toprakları bana kendini tüm heybetiyle gösteriyordu. Hava aydınlanır da ayakçılar olmaz mı? Etrafımızı bir anda sarraflar sarmıştı. Ağabey tümen lazım mı, ağabey para lazım mı, ağabey yardımcı olayım gibi sözlerle yolcuların yanından bir an olsun ayrılmıyorlardı. Ben tedirgin olmuştum o anda. Yabancıyım diye kazıklanmak istemiyordum. O esnada İran vatandaşı, Kıbrıs’ta üniversite okuyan ve Türkçe bilen Ali adında bir arkadaş ile tanıştım. Sağ olsun bana çok yardımı dokundu ve paramı bozdurmama yardımcı oldu. 1 TL = 1.450 Tümen’e bozdurduk.

Not: Karayolu ile İran’a gidecekseniz ve yanınızda bir İran vatandaşı tanıdık yoksa paranızı Bazargan ya da Tebriz’de bozdurun. Tam değerinde parayı bozdurabilirsiniz. Ali ile çok güzel sohbetler ettik ve İran hakkında güzel bilgiler aldım kendisinden.

Gürbulak Sınır Kapısı

Sınırda saatlerce beklemenin bir avantajı da var aslında. Ben bu bekleme sürecinde birçok İran vatandaşı, Türkmen, Azerbaycan vatandaşlar ile tanıştım ve bol bol sohbetler ettik. Bunlardan birisi de Türkmen Hacı Aman ağabey. Aman ağabey ile Türkmen-İran ve Türkiye hakkında konuştuk uzun uzun. Taksiciler muafiyet, muafiyet diye bağırıyorlardı. Peki, nedir bu muafiyet?

Muafiyet; senede 1 milyon tümene kadar sınırdan mal geçirebilme işlemi. 1 milyon tümenden aşağı mal getirirseniz aynı sene içerisinde muafiyet hakkınız devam ediyor. Bu işlem sonrası pasaportlara muafiyet damgası vuruluyor. Bu işlemler aslında Türkiye kara hudut sınır kapılarında çokça yapılmakta. Özellikle doğu kapılarında çokça rastlanıyor. Zira Türk ve diğer sınır komşu vatandaşları ucuz mal alarak ülkelerinde satmak için çuvallarla malzeme taşımaktalar.

Otobüs ile İran seyahati serisinin 2. bölümü olan Bazargan, Maku, Tebriz ve son durak Tahran yolculuğu bir sonraki yazımda devam edecektir.

Bir önceki makalemde; Otobüs ile İran seyahati hazırlıkları hakkında bilgilere yer verdim.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

8 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih kolay gelsin,

  Tahran’da Almati (Astana)-Bişkek-Duşanbe-Ulan Batur yapabilir miyim? Ben üç senedir çıkmıyorum. En son 2018’de Vietnam’daydım. Asya’da bu dört ülke, Laos ve Kamboçya kaldı. Bunu tamamlamak istiyorum. Tren, otobüs alternatiflerini yazarsan çok sevinirim. Senin daha mantıklı bir önerin var mı?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tahran’dan Almati, Bişkek gibi başkent şehirlerine doğrudan havayolu ile ulaşabilirsiniz. Ulan Batur bahsettiğiniz rotaya biraz uzak kalıyor. Dilerseniz Astana’dan Ulan Batur’a uçak ile geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Ulan Batur’u yok sayıp Astana’dan gezinize başlarsanız sırasıyla Almati, Bişkek, Taşkent, Duşanbe, Semerkand ve Buhara yapabilirsiniz. Dönüşü de Taşkent üzerinden planlayabilirsiniz. Bulunduğunuz ülke içerisinde iki şehir arası yolculuğunuzu otobüs veya tren ile yapabilirsiniz.

   Daha fazla sorunuz olursa yine buradan bana yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

  • Merhaba Ali,

   Tahran’dan Aşkabat’a doğrudan giden bir otobüs bulunmuyor. Ancak, elbette karayolu ile gidebilirsin. Tahran’dan Goçan veya Şirvan şehirlerine otobüsle gidebilir ve buradan taksiye binerek Bacgiran sınır kapısına ulaşımını sağlayabilirsin. İran’dan Türkmenistan’a (Aşkabat) giriş için Bacgiran sınır kapısını kullanman gerekecek. Sınırdan Aşkabat’a seyahat süresi ise yaklaşık 30 dakikadır. Türkmenistan’ın katı vize kuralları olduğunu unutmamalısın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.