İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan), İsfahan

İsfahan gezi notları ile İran’ın en güzel ve en turistik şehri olan İsfahan hakkında bilgiler, İsfahan gezilecek yerler ve yapılacaklar hakkında yazılanları okuyun, İsfahan gezinizi planlayın…

Bir önceki makale “Kaşan Gezilecek Yerler” konusunda da bahsettiğim gibi Kaşan-İsfahan arası orta sınıf otobüsler ile seyahat ettiğiniz takdirde bilet ücretiniz 15.000 Tümendir. Kaşan–İsfahan arası yolculuk 2,5 saat sürmekte. İsfahan otobüs terminaline indiğiniz zaman dilerseniz taksi ile 5.000 Tümene ya da otobüs ile 500 Tümene şehir merkezine gidebilirsiniz. İnmeniz gereken durak Darvaz-e Dowllat Meydanı’dır. Burası gezginler için ucuz hostel olan Amir Kabir Hostel ve İmam Meydanı’na giden yolun kesişimidir.

16.30’da Kaşan’dan hareket eden otobüs yaklaşık 2,5 saat süren bir yolculuk sonrası saat 19.00’da İsfahan’a geliyor. Havanın kararmasına henüz 2 saat var. Öğlen güneşinin yakıcı sıcaklığı pekte geçmişe benzemiyor. Güneye indikçe sıcaklığın bir hayli arttığını hissediyorum. Zaten yola çıktığım günkü ten rengimle şuan ki ten rengim arasında çok fark var. Evet, güneşin yakıcı sıcağı ten rengimi siyaha bürüdü.

İsfahan Gezi Notları

İsfahan otobüs terminalinde indikten sonra taksicilerin etrafınızı sarması kuvvetle muhtemeldir. Adımınızı attığınız her an bir taksici yanınıza yaklaşacaktır. Hızlı adımlarla taksi şoförlerinden kendinizi kurtarıp ana caddeye atınız. Burası Darvaz-e Dowllat’e giden otobüslerin geçtiği yön. Taksiye boş yere 5.000 Tümen vermeyin. 500 Tümene otobüse binin ve şoföre Darvaz-e Dowllat durağında inmek istediğinizi söyleyin.

Ben, havanın kararmasına 2 saat kadar bir süre kaldığı için pekte acele etmiyorum ulaşım açısından. Zira bugünü kafamda bitirmiştim. Otobüs terminalinden Darvaz-e Dowllat Meydanı’na yürüyerek yaklaşık bir 20 dakikada geliyorum. Meydan dört yoldur. Meydana geldiğinizde yolun sol tarafı olan Sepah Caddesi yönüne doğru gidiniz. Cadde size; İsfahan’a hoş geldiniz diyor. İsfahan’a gelen herkes burada illa ki bir fotoğraf çekiniyordur öyle değil mi? 🙂

Sepah Caddesi, sizi İmam Meydanı’na götürecektir. Nitekim meydana geldikten sonra Sepah Caddesi’ne yönümü çeviriyor ve bir 5 dakikalık yürüme sonrası İmam Meydanı’na geliyorum. Sepah Caddesi aynı zamanda Chehel Sotun Sarayı ve Tarih Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Caddenin sağ tarafında Chehel Sotun ve sol tarafında ise Tarih Müzesi’ni görebilirsiniz.

Sepah Caddesi malum İmam Meydanı’na çıktığı için gece-gündüz bir hayli işlektir. Yaz ayları yabancı turistlerin de gelmesi ile bu kalabalık daha da bir artmaktadır. Cadde pırıl pırıl ve yol kenarlarını süsleyen ağaçlar ile doludur. Sağlı sollu çeşitli mağazaların bulunduğu caddede keyifli bir yürüyüş sonrası kendinizi ihtişamlı İmam Meydanı’nda bulacaksınız.

İmam Meydanı’ndan içeri adımımı atar atmaz tüylerim diken diken oluyor ve şaşkınlığımı yüz ifadelerimde gizleyemiyordum. Ne diyeyim açıkçası bir “Vay be!” dedim kendi kendime. Bu ne ihtişam, bu ne güzellik ve bu nasıl bir mimari gerçekten çok beğendiğim. Buraya 20 dakika yürüdüm ve biraz yorulduğumu hissettim. Neyse ki İmam Meydanı’ndayım artık. Meydan içerisini dolduran yerel insanlar çimlere oturmuş piknik yapar vaziyetteler. Sevgililer, aile bireyleri, akrabalar, farklı şehirden gelen misafirler ve turistler. Harika bir kompozisyona sahip olan Meydan bana bu esnada şu sözü; “İsfahan nisf-i Cihan”. “İsfahan dünyanın yarısıdır.” tekrar hatırlatıyordu.

Hava hafiften karardı. İmam Meydanı’nın yanan ışıkları buraya ayrı bir zarafet kattı. Dolaştım şöyle bir tur attım meydan içerisinde. Boş bulduğum bir çim üzerine attım kendimi, uzattım ayaklarımı ve o anın keyfini çıkardım. Kâh gökyüzüne baktım, kâh şöyle bir 180 derece meydanı gözlemleyerek ruhumu dinlendirdim. Etrafta cıvıldaşan çocuk sesleri, piknik yapan ailelerin Farsça konuşmaları ve yerel sokak sanatçılarının ruhu okşayan Fars tasavvuf tınıları…

Yarın erken kalkıp bu şehri doyasıya gezmeliyim diyerek buradan ayrılıyorum. Tekrar geldiğim yolu Sepah Caddesi’ni yürüyerek Darvaz-e Dowllat Meydanı’na geliyorum. Meydanda Valilik Binası ve bina önünde insanların oturması için banklar mevcuttur. Burada oturuyor ve notlarımı karıştırıyorum. Zira İsfahan’da Coucshsurfing kullanacağım.

Beni misafir edecek olan Mohsen Nassaji’i arıyorum. Dün haber vermiştim bugün için şehre geleceğimi. Kendisinin bilgisi var. Telefonda, evinin adresini bana mesaj olarak göndermesini rica ediyorum. Telefonu kapattıktan hemen sonra Mohsen, evinin adresini bana mesaj olarak gönderiyor.

Gideceğim yer Melikşahr Meydan-e Negin. Otobüs durağına gidiyor ve otobüs bekleyen bir vatandaşa bu adrese nasıl gidebileceğimi söylüyorum. Sağ olsun bana yardımcı oluyor ve Negin Meydanı’na beni götürecek olan otobüse bindiriyor. İran’da şehir içi toplu taşıma otobüslerinde seyahatleriniz 500 Tümendir. Bilet ücretimi otobüs şoförüne veriyor ve ön taraflarda bir yere oturuyorum. İran’da otobüslerin ön tarafında erkekler, arka tarafında ise kadınlar yer almaktadır. Otobüsün ön kapısından erkekler ve orta kapısından ise kadınlar binmektedir. Orta kapıdan binen kadınlar indiği vakit ön kapıya yönelerek bilet ücretleri olan 500 Tümeni şoföre vermektedirler.

İnanılmaz bir trafik var… Akşam saatleri olsa gerek diyeceğim ama öğreniyorum ki İsfahan’da günün her saati böylesine bir yoğun trafik oluşuyormuş. Normal karşılamalıyız bu durumu. Zira İsfahan ülkenin turizm açısından yüksek potansiyele ve nüfus olarak da yoğunluğa sahip popüler bir şehri. 40 dakika süren yolculuk sonrası Melikşahr Meydan-e Negin durağında şoförün bana seslenmesiyle iniyorum.

İran’da ulaşımınızı toplu taşıma araçları ile sağlarken mutlaka şoför veya araç içerisindeki diğer yolculardan yardım isteyiniz. Belirtmek isterim ki, İngilizce bilen bir İran vatandaşından gezilecek yerler olsun, gideceğiniz duraklara kadar ufak bir kâğıda ana dilleri olan Farsça yazmalarını rica edin. Bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Negin Meydanı’nda iner inmez tekrar Mohsen’i arıyor ve geldiğimi kendisine söylüyorum. Bir 5 dakikalık bekleme sonrası Mohsen geliyordu. Ayaküstü bir tanışma sonrası eve geçiyoruz. Kapıyı açan kardeşi Mohammed. Mohammed, Fars Dili ve Edebiyatı öğretmeni, ağabeyi Mohsen ise Yazılım Mühendisi. İki kardeş çalışmak için İsfahan’a gelmiş ve kiralık bir evde yaşıyorlar.

Öğreniyorum ki Mohsen ve Mohammed kardeşlerin benimle birlikte aynı gece 2 Litvanya’lı gezgine de ev sahipliği yaptıklarını. Bu benim için çok güzel bir ortam. Yeni insanlar ile tanışmaktan inanılmaz bir keyif alıyorum. Eve geldiğimizde samimi bir ortam ile karşılaşıyorum. Günün yorgunluğu ve terinden kurtulmak için bir duş alıyorum. Duştan çıktığımda ise Litvanya’lı gezginlerin geldiğini öğreniyorum. Gytis ve Zivile iki sırt çantalı gezgin. Kendileri ile tanışıyor ve sonra hep birlikte mutfağa geçerek akşam yemeği için bir şeyler hazırlıyoruz kendimize. Hazırlanan yemekleri afiyetle yiyor sonrasında gelyan (nargile) keyfi yapıyoruz.

Muhabbet sohbet derken saati de geç etmişiz. Saat gece 00.00’a geliyor. Ben gibi, Gytis ve Zivile’de yorgunlar. Yarın erken kalkacağım. İsfahan’ı gezmek için sabırsızlanıyorum.

Sabah oluyor ve saat 08:00 sularında tüm ev halkı uyanıyor. Enerji vermesi ve pratik olması açısından yoğurt ile yulaf ezmesi karışımı kahvaltılarımızı yapıyoruz. İlk olarak saat 08:30’da Gytis ve Zivile çıkıyordu evden. Mohsen sağ olsun bana bir boş beyaz kağıda çizdiği İsfahan gezi haritası ile şehir gezintime katkı sağlıyor önemli bilgiler veriyordu.

Saat 09:00’da evden ayrılarak Negin Meydanı’na geliyorum. Burada bir 5 dakika bekledikten sonra Darvaz-e Dowllat’e giden otobüse biniyor 500 Tümen bilet ücretimi şoföre veriyorum. Sabah erken saatler pek trafik yok. 15 dakika sonrasında Darvaz-e Dowllat’e geliyorum. Bu meydan İsfahan gezinizde önemli bir kesişime sahip. Gezilecek yerlerin birçoğu meydan çevresinde toplanmıştır. Yönümü ilk olarak tabii ki Sepah Caddesi’ne çeviriyorum. Burada ilk olarak Chehel Sotun ve İmam Meydanı’nı göreceğim.

Sanırım bugün bir hayli yorulacağım. Hava her zaman ki gibi açık ve bir tane bulut dahi yok. İsfahan gezintime başlıyorum…

NOT: Şimdi ki yazacaklarım kişisel gezi notlarım kapsamında gezdiğim yerlerin kısa notlar halinde yazılmasını konu alacaktır. Bir sonraki makalem olan “İsfahan Gezilecek Yerler” yazımda ise gezilecek yerlere ait detaylı tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Sepah Caddesi, sabah olmasına rağmen yine yoğun. Yer yer turistlerin olduğu caddede yerli halkın yeni dükkanlarını açtığı ve temizlik yaptıklarını görüyorum. Bu caddenin sonu sizi İmam Meydanı’na götürmektedir. Caddeyi süsleyen ağaçlar ve yola düşen gölgeleri öğlen saatlerinde yürüyüşünüzü keyifli hale getiriyor. Yolun sağ tarafından yürüdüğünüz taktirde Chehel Sotun Sarayına ait park alanını göreceksiniz. Park alanını çevreleyen duvarlarda Allah (c.c) ait çeşitli sözler yer almaktadır. 100 metre kadar ilerledikten sonra ilk sağa dönün ve Chehel Sotun’a gelin. Burası gezinizin ilk durağı olsun.

İsfahan Gezilecek Yerler

Çehel Sütun Sarayı

Çehel Sütun Sarayı, Safevi şahı olan I. Abbas tarafından geniş bir saray ve bahçesi ile inşa ettirilmiştir. Farsça 40 anlamına gelen Çehel sarayın giriş kısmında yer alan yirmi ahşap sütun ve bu sütunların girişte yer alan havuz suyuna yansımasıyla oluşan 40 sayısına denk gelmesiyle verilen bir addır. Şah Abbas ve yakınındaki insanlara ev sahipliği yapmış olan saray seramik üzerine fresk ve tablolarla süslenerek dekore edilmiştir. Geniş bir bahçeye de sahip olan saray içerisindeki dekorlar oldukça göz kamaştırıcıdır.

Buradan ayrılarak bir 100 metre sonrasında İmam Meydanı’na geliyorum. Meydan girişinin her iki yakasını Pazar giriş alanları süslemektedir. Bu pazarların çıkışı sizi yine İmam Meydanı’na çıkaracaktır. Fakat önceliğiniz tabii ki tüm heybetiyle sizi bekleyen İmam Meydanı olsun. Adımınızı atar atmaz büyüleyici bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Sağ tarafa doğru baktığınızda muhteşem mavi renk tonlarına sahip çinili minareleri göreceksiniz. Eminim hızlı adımlarla o yöne gideceğinizden.

Nitekim meydana giriş yapar yapmaz hızlı adımlarla o yöne doğru gittim. Yakından görmeliyim o eseri! Şah Abbas öyle bir miras bırakmış ki İran’a sırf bu eser için buralara kadar gelinmeli diye düşünüyorum. Eh, dünyanın en büyük meydanları arasında ve içerisini süsleyen dekoratif yapılar ile İran denilince akla ilk gelen eserlerin başında yer alıyor. Burası bir meydandan öte yerel insanlar için adeta bir buluşma noktası, bir araya gelinir piknikler yapılır ve çarşı pazarı arşınlanır.

İmam Meydanı

İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan), İsfahan

Safevi Hükümdarı Şah Abbas’ın olağanüstü eseri olan kompleks dünyanın en büyük meydanları arasında yer almakta. 16. Yüzyılda inşası tamamlanan İmam Meydanı muhteşem bir simetriye sahiptir.

Meydanın güney cephesini süsleyen İmam Cami, doğusunda ise Şeyh Lütfullah Camisi bulunan kompleksi Ali Gapu Sarayı ve çarşı giriş alanları tamamlamaktadır. Camilerinde yer alan muhteşem çini işlemeleri buraya ayrı bir hava katmaktadır. 508 metre ve 160 metre uzunluğunda dikdörtgen bir yapı bütünlüğüne sahip olan İmam Meydanı şehrin kalbi, İran’ın ise oldukça büyük bir öneme sahip turizm merkezlerinden biridir.

Ali Gapu Sarayı

Ali Gapu Sarayı, İsfahan

İmam Meydanı içerisinde yer alan Ali Gapu Sarayı 7 katlı bir yapıdır. Şah Abbas tarafından 17. Yüzyılda yaptırılan eser dönemin büyük hükümdarlarının misafirleri için kullanılmaktaydı. Sarayı süsleyen çiçek ve çeşitli hayvan figürleri buraya ayrı bir güzellik katmakta. Ziyarete açık olan Ali Gapu Sarayı’nın bazı bölümleri yenileme çalışmaları dolayısıyla ziyarete kapalıdır.

Ayrıca Okuyun: Kum Gezilecek Yerler

İmam Camii

İsfahan Gezilecek Yerler: İmam Camii, İsfahan

Meydan içerisinde yer alan ve kompleksin adını alan İmam Camii 1598 yılında inşasına başlanmış ve 1611 yılında tamamlanmıştır. İran geleneksel cami mimarının tüm özelliklerine sahip olan yapı göz alıcı mozaik süslemeleri ile bir işçilik harikasıdır. 42 metre yüksekliğe ve 2 minareye sahip olan İmam Cami UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Şeyh Lütfullah Camii

Şeyh Lütfullah Camii, İsfahan

1603-1618 yılları arasında inşa edilen Şeyh Lütfullah Camii, göz alıcı mimarisi ve çini işlemeleri ile yine gözlerime seyir zevki sunuyor. İran’da geleneksel cami mimarileri gerçekten çok etkileyici. Muhteşem bir işçiliğe sahip olan Şey Lütfullah Camii, çiçek ve hayvan figürleri ile ayrı bir zarafet taşımaktadır. Camii, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Pazar Alanı ve Kayseriye Kapısı

Kayseriye Kapısı, İsfahan

İmam Meydanı’nın kuzey tarafında kalan Keisaria Kapısı şehrin kaplı çarşısıdır. Burada İran’a özgü halılar, yöresel el sanatları, bakırcılar ve oyma sanatına dair tezgahlar bulunmaktadır. İsfahan seyahatinizde hediyelik bir şeyler arıyorsanız geniş ürün yelpazesi ile aradığınızı bulabileceğiniz bir çarşı Pazar yeridir.

Si-o-Se-Pol Köprüsü

Siosepol Köprüsü, İsfahan

Şehrin bir başka yaz akşamları vazgeçilmez yerlerinden biri de Si-o Se Pol Köprüsü. Burada insanlar bir araya gelir ve gecenin keyfini çıkarırlar. Yaklaşık 1 km uzunluğunda park yürüyüş alanının son noktası olan köprü 1602 yılında inşa edilmiştir. Farsçada 33 anlamına gelen köprü, 33 sütun üzerine inşa edilmesinden dolayı bu ismi almıştır. 300 metre uzunluk ve 14 metre genişliğe sahip olan köprü şehrin sıcak yaz akşamlarında dinlenmek için harika bir yerdir.

Ayrıca Okuyun: İran’ın Kültür-Sanat Şehri: Tebriz

Hacu Köprüsü

Hacu Köprüsü, İsfahan

133 metre uzunluk ve 12 metre genişlikten oluşan köprü toplam 23 kemer üzerine inşa edilmiştir. Pers mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Haju Köprüsü ülkenin kültürel etkisini yansıtmaktadır.

Mescid-i Cuma (Ulu Camii)

Mescid-i Cuma, İsfahan

Selçuklu mimarisinin adeta bir sembolü olan Camii bugün sahip olduğu ihtişamı ile şehrin önemli ziyaret merkezlerinden biridir. 1072-1092 yılları arasında Melikşah döneminde inşa edilen camii, birçok eklemeler ile Moğol ve Safevi izlerini de taşımaktadır. Kubbeli, dört eyvanlı ve geniş bir avluya sahiptir.

Ali Camii

48 metre yüksekliğe sahip minaresi ile şehrin her yerinden görülebilen Ali Camii Selçuklu Dönemi’nde inşa edilmiş ve Safevi Dönemi’nde yenilenmiştir.

Haruniye Camii

Haruniye Camii, İsfahan

Ali Camii ile bitişik konumda yer alan Haruniye Camii, Şii dünyasında önemli bir yere sahiptir. Her yıl Şii törenlerinin düzenlendiği cami bugün ibadete açık hizmet vermektedir.

Culfa Mahallesi

Culfa Mahallesi, İsfahan

Culfa Mahallesi, Ermenilerin yaşadığı bir yerleşim yeridir. İsfahan’ın belki de en lüks yerlerinden biri. Öyle ki buraya geldiğimde değişen yüzler, giyim tarzları ve lüks arabalar buranın üst sınıf bir bölge olduğunu gösteriyordu. Burada Vank Katedrali başta olmak üzere toplam 13 Hristiyan kilise ve katedrali bulunmaktadır.

Vank Katedrali

Vank Katedrali, İsfahan

İsfahan’ın Culfa Mahallesi’nde yer alan Vank Katedrali, Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlı bir yapıdır. 17. Yüzyılın başlarında Safevi şahı 1. Abbas döneminde Aras Nehri kenarında yaşamlarını sürdüren Ermenilerin bu bölgeden göç ettirilmesi sonucu yapılmış olan bir kilisedir.

Culfa Mahallesi’ni biraz dolaştıktan sonra hava da kararmaya başlamıştı. Sabah erken saatlerden beri geziyorum. İsfahan’a gelmeden önce iletişime geçtiğim Mohammed Sjdi adlı bir arkadaş var burada. Kendisi ile Couchsurfing üzeri iletişime geçmiştim. Evi müsait olmadığı için kabul edemedi beni ancak görüşmek istemişti. Bende bunun üzerine kendisini arayarak yaklaşık 1 saat sonra İmam Meydanı’nda olacağımı söylüyorum. Culfa Mahallesi’nden ana caddeye çıkarak İmam Meydanı’na giden bir otobüse biniyorum. Yaz ayları misafir ve turistlerinde gelmesi ile birlikte şehir bir hayli kalabalık oluyor. Dolayısıyla buda trafiğe bir hayli güçlük çıkarıyor. Mohammed’e 1 saat dememin nedeni de bu yöndeydi. Nitekim otobüse biniyor ve yaklaşık 45 dakika sonra İmam Meydanı’na gelebiliyordum.

Benden 10 dakika sonra da Mohammed geliyordu. Kendisi ile buluşup biraz meydan çimlerinde oturuyoruz. Sonra bir şeyler yemek için beni bir restorana davet ediyor. Bunun üzerine meydandan ayrılarak Kaisareia kapısı yakınlarında bir mekâna geçiyoruz. Burada meşhur çello kebabı ve içeceklerden oluşan bir yemek yiyor, sohbet ediyoruz.

Aradan geçen 2 saatlik zamandan sonra saatte 20.00 olmuştu. Çok yoruldum bugün. Tekrar meydana geliyoruz Mohammed ile. Burada bir yarım saat daha oturduktan sonra kendisine teşekkür ediyor ve ayrılıyordum yanından. Darvaz-e Dowllat meydanına gelerek buradan Melikşahr Meydan-e Negin’e giden ilk otobüse biniyorum. Yine trafik var! Yaklaşık 50 dakika sonra ancak gelebiliyordum eve.

Kapıyı Mohsen açıyor. Litvanya’lı Gytis ve Zivile’in geldiklerini görüyorum. Duşa geçiyor üzerimdeki yorgunluğu atıyorum. Duştan çıktıktan sonra hep birlikte akşam yemeklerimizi hazırlıyor ve bir güzel karınlarımızı doyuruyoruz. Ardından biraz gelyan, biraz meyve ve hoş bir sohbet eşliğinde saati 23.00 yapıyor Gytis, Zivile ve ben günün yorgunluğundan dolayı erken uyuyorduk.

Sabah ben 10.00 sularında kalktım. Zira bugünde İsfahan’da olacağım ve gece otobüsü ile Şiraz’a geçeceğim. Gytis ve Zivile yine erkenden kalkıp çıkmışlar şehri gezmeye. Mohsen’i de benimle birlikte kalktığını görüyorum. Birlikte kahvaltı yapıyoruz. Ben saat 11.00 gibi şehre çıkıyorum. Geldiğim nokta yine Darvaz-e Dowllat Meydanı ve buradan İmam Meydanı. Burada çok zaman geçiyorum. Kah meydan çimlerine uzanıyorum kah yürüyorum. Pazar alanlarını da yavaşça sindire sindire adımlıyorum. Etrafı gözlemliyor ve anın keyfini çıkarıyorum. Bayağı bir oyalandım.

Öğleden sonra saat 16.00 olmuş. Eve geçeyim biraz da Mohsen ve kardeşi ile birlikte zaman geçireyim diyorum. Zira akşam 21.00 gibi evden çıkacağım Şiraz’a gitmek için. Eve geliyor ve Mohsen ve kardeşi ile zaman geçiyorum. Kendileri çok yardım ettiler bana. Samimi ve güler yüzlü insanlar. Burada biraz zaman geçirdikten sonra saati de 21:00 yapmıştım. Kendilerine her şey için teşekkür ediyor ve vedalaşıyordum. İsfahan’dan da bu gece ayrılacağım. Mohammed ile buluşacağım İmam Meydanı’nda. Kendisi beni aracıyla İsfahan otobüs terminaline getirecek ve Şiraz’a yolcu edecek. Meydana saat 21.50 sularında geliyorum. Mohammed’de hemen arkamdan bir 10 dakika sonra geliyordu. Burada hiç durmadan araca geçiyor ve trafiğinde olması sonucu 40 dakika sonra İsfahan şehirler arası otobüs terminaline geliyoruz. Gece 00:00 otobüsü ile Şiraz’a geçeceğim. Hamsafar Co otobüs firmasından 30.000 Tümene Şiraz’a bilet aldım. Yolculuğum yaklaşık 6 saat 30 dakika sürecek.

Mohammed’e ilgi ve yardımından dolayı teşekkür ediyorum ve saat 23.00 da kendisiyle ayrılıyordum. Şiraz’a olan yolculuğuma 1 saat var. Bende bu sırada terminali geziyorum yarım saat kadar. Sonrasında otobüsünde perona girmiş olduğunu görüyorum. Otobüsteki yerimi alıyor ve saat 00:00’da Şiraz’a gidecek olan otobüsümüz hareket ediyordu. Sabah 06:30 gibi erken saatte Şiraz’a ineceğim düşüncesi ile uyuyorum.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.