İşkodra, Adriyatik kıyısına 20 km ve başkent Tiran’a 120 km uzaklıktaki İşkodra Gölü kıyısında yer alan Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biri. Kent Arnavutluk’un önemli bir kültür ve ekonomik merkezidir. Aynı zamanda Arnavut Katolikliğinin merkezi olarak da bilinir. Bu açıdan tüm farklı dinlerin bir ülkede bir arada yaşadığı gerçeğinin güzel bir örneğidir.

İşkodra Gezilecek Yerler

Şehir 4. yüzyılda kurulmuş. Drina ve Buna nehirleri üzerinde önemli bir ticaret yoluna ev sahipliği yapıyordu. İlk zamanlar İllyria’nın başkenti olan şehir daha sonra Romalılar tarafından fethedilirken 1479 yılına gelindiğinde ise Osmanlı Devleti himayesine geçmiştir.

İşkodra’da görülmeye değer ana cazibe merkezi, M.Ö. 3. yüzyılda inşa edilen Rozafa Kalesi’dir. Burada İllyria sikkeleri, Osmanlı silahları ve yerel halkın kişisel eşyalarını görebileceğiniz küçük bir müze var. Kalenin ardında çok kubbeli Kurşunlu Cami bulunuyor. “Kurşun” olarak adlandırılır çünkü duvarlarının yapımında kullanılan kayaçlar eritilmiş kurşunlar ile birleştirilmiştir.

Kole Idromeno Caddesi, İşkodra

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

İşkodra’nın Arnavut Katolikliğinin merkezi olduğunu söylemiştik. Merkezde yer alan ana Roma Katolik tapınağı olan Aziz Stefan Katedrali’de burada görülecek yerler arasında.

İşkodra Şehir Merkezi

İşkodra’nın tarihi müzesi ise bir Osmanlı tüccarının konutunda yer alıyor. Burada, şehir hayatının farklı dönemlerini anlatan arkeolojik eserleri ve tarihi fotoğrafları görebilirsiniz.

İşkodra, Rahibe Terasa anıtıyla gurur duyuyor. Aslında tüm Arnavutluk desek daha doğru olacaktır. Rahibe Terasa’ya adanarak inşa edilen anıt heykel Kole Idromeno Caddesi girişinde yer alıyor. İki eli göğsünde olarak yapılan anıt heykelde Rahibe Terasa’nın hayatı boyunca taşıdığı inancı betimlemektedir.

Nene Teresa Anıt Heykeli, İşkodra

Şehir merkezine 5 km mesafe uzaklıkta Kir Nehri üzerinde yer alan eski bir köprü var. Adı Mes Köprüsü. Eski Osmanlı köprülerinden biri. İlk zamanlar üç köprü varmış ancak günümüze kadar yalnızca bir tanesi kalmış. Uzunluğu 108 metre.

Daha Fazla Okuyun: İşkodra Gezi Rehberi

İşkodra Gezilecek Yerler

İşkodra’nın taş duvarları ve modern binaları ile birleşmiş dar sokakları ve eski evleri ile Arnavutluk’un görülmeye değer şehirlerinden biri yapıyor burayı. Gerçek Arnavutluk’u hissetmek için İşkodra kesinlikle görülmeye değer bir yer!

Peki, İşkodra’da nereler gezilir ve neler yapılır? Gelin bir de İşkodra gezilecek yerler nerelermiş onlara bir bakalım…

Rozafa Kalesi

Rozafa Kalesi, İşkodra’daki en büyük turistik cazibe merkezidir ve bence şehrin en favori yerlerinden biridir. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Efsaneye göre üç erkek kardeş tarafından yaptırılmış.Kaleye giriş kişi başı 200 LEK (yaklaşık 1,50 €). Size verilen bileti turnikelere okutarak kaleye giriş yapabiliyorsunuz.

Rozafa Kalesi, İşkodra

100 metre kadar hafif bir yokuş çıktıktan sonra kaleye varmış oluyorsunuz. Eski taş duvarlar, merdivenler ve kemerler, keşfedilmeye değer yerler… Bazı antik yapılar etrafında aşırı ot ve bitki örtüsü var. Sanırsınız keşfedilen her bir yer insana burada bir hazine varmış hissi veriyor. Kaleyi keşfetmek kendinize en az bir saat verin. Önemli tarihi yapıları tanıtan İngilizce tanıtımlar mevcut.

Roza Kalesi Nerede?

Size önerim; Rozafa Kalesi’ne gün batımına yakın bir vakitte gelmeniz yönünde olacaktır. Kaleden muhteşem şehir manzaraları, Buna Nehri’nin ihtişamlı görüntüsü ve unutulmayacak bir gün batımı için kaleye akşam üzeri gelmek daha akıllıca olacaktır.

Tarih Müzesi

Osmanlı dönemine ilgi duyanlar ve araştırma yapanlar için faydalı olabilecek bir müze. İşkodra Tarih Müzesi, şehir merkezine yürüme mesafesinde. Müze içerisinde bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan eserler sergileniyor.

İşkodra Tarih Müzesi Nerede?

Sergilenen eserler arasında Bizans dönemi, Romalılar ve Osmanlı dönemine dair koleksiyonlar yer almakta. Ayrıca müze bahçesinde orijinal Roma mezar kalıntıları ve Venedik taşları da görülmeye değerdir.

Marubi Fotoğraf Koleksiyon Müzesi

Şehrin ana caddesi olan Kole Idromeno Caddesi üzerinde yer alan Marubi Ulusal Fotoğraf Müzesi, İşkodra’nın 19. ve 20. yüzyıl fotoğraflarının sergilendiği yer.

Dönemin yöresel kıyafetleri ve toplumsal normlarını görmek için keyifle vakit geçirilebilecek bir yer.

İşkodra Katedrali (Aziz Stephen)

1867 yılında inşa edilen İşkodra Katedrali şehrin ana Katolik ibadet merkezidir. 1990’ların başında Rahibe Teresa ve Papa II. John Paul’a ev sahipliği yaptı.

Aziz Stephen Katedrali, İşkodra

Çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede böylesine güzel ve tarihi bir kilisenin olması da dünya dinlerinin nasıl bir arada yaşadığının örnek yapıtlarından biri olarak öne çıkıyor. Çünkü Kole Idromeno Caddesi üzerinde yer alan katedralin karşı tarafında da şehrin Müslümanlar için ana ibadet merkezi olan Ebu Bekir Cami yer alıyor.

Ebu Bekir Camii

Şehir merkezinde, Kole Idromeno Caddesi üzerinde yer alan Ebu Bekir Camii, Osmanlı devlet adamı 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış olan Ebubekir Paşa adını taşıyor.

Ebubekir Camii, İşkodra

İşkodra Gölü

Çoğunluğu Karadağ sınırları içerisinde yer alan gölün yalnızca üçte biri Arnavutluk sınırları içerisinde kalmakta. Özellikle yaz sezonu İşkodra’ya gelirseniz mutlaka buraya vakit ayırın derim.

İşkodra Gölü Nerede?
Fotoğraf: Pavel Kocjančič

Şehir merkezinden bisiklet kiralayarak veya otobüslerle gelebiliyorsunuz. Eğlenceli bir kano keyfi yapabilir veya göl kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Göle yakın bir de kamp alanı bulunuyor. Çok uygun fiyatlara burada çadır kampı atarak konaklayabilirsiniz.

***

Şehrin etrafında dolaşmak, İşkodra’da yapılacak en güzel şeylerden biri ve şehri tanımanın en iyi yoludur. Yayalar için ayrılmış olan Kole Idromeno Caddesi şehrin en işlek caddesi. Cadde üzerinde çok çeşitli kafelere, restoranlara ve barlara rastlayabilirsiniz. Yaz akşamları burası dolup taşıyor. İnsanlar yemeklerini yiyor ve keyifli vakitler geçiriyorlar.

Değerlendirme Yazısı
İşkodra Gezilecek Yerler
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.