Pakistan’ın en modern ve en düzenli şehri olan İslamabad, 1960 yılında Karaçi yerine başkent olması adına yeniden inşa edildi.

Pakistan’ın en modern ve en düzenli şehri olan İslamabad, 1960 yılında Karaçi yerine başkent olması adına yeniden inşa edildi. Çünkü Karaçi denizden gelebilecek saldırılara karşı savunmasız bulunuyordu ve alternatif bir şehir kurulması düşünülmüştü. İslamabad, etrafı dağlarla çevrili olduğu için başkent buraya taşındı ve artık bu şekilde bir yapılanma sürdürüldü Pakistan’da. İslamabad şehri, Pakistan’ın diğer şehirlerine göre daha modern bir yapıda ve daha temiz. İslamabad farklı bölgelere ayrılmış ve bu şekilde daha düzenli bir yapı sağlanmış. İslamabad şehri tam sekiz bölgeden oluşuyor. Bu bölgelerin adı ise, diplomasi bölgesi, ticaret bölgesi, eğitim bölgesi, endüstri bölgesi ve benzeri bölge isimleri şehirde bulunuyor. Her bölgenin de kendine ait parkları ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Oldukça sistemli ve düzenli olan bu şehirde, alıştığınız kargaşanın dışına çıkmış hissedeceksiniz kendinizi. İslamabad şehrinde gezilecek birçok yer bulunuyor. Bu yerlerin başlıcaları, Shah Faisal Mosque, Pakistan Monument, Lok Virsa Museum, Nurpur Shahan Village, Taxila Excavations, Margalla Hills, Truk Workshops ve Ayup National Park bulunuyor. Bunlar dışında birçok yer ve görülmesi gereken alan sizi bekliyor. Bunun yanı sıra Margala Hills tepesinden paraşütle atlayabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok aktiviteye katılabileceğiniz İslamabad şehrinde, oldukça güzel zamanlar geçireceksiniz. Rawal gölünde balık tutup doğanın zevkini de çıkarabilirsiniz.

En İyi Zaman

İslamabad’da yıl içerisinde üç mevsim yaşanıyor. Ekim ve Şubat aylarında havalar soğuk, Mart ve Haziran aylarında sıcak, Temmuz ve Eylül ayları arasında ise ılıman bir hava hakim oluyor. İslamabad’ı doyasıya gezebilmeniz için en uygun zaman Mayıs ve Eylül ayları. Mayıs ayından sonra şehirde ılıman bir hava hakim oluyor ve şehirde yer alan müze, tarihi yerler, doğal güzellikler ve benzeri alanlar da en iyi bu dönemlerde ziyaret ediliyor. Şehirdeki en iyi zaman, sizin hangi hava koşullarında orada bulunmak istediğinize göre de değişiyor.

Ulaşım

İslamabad kentinde ulaşım için minibüsler tercih ediliyor. 8 kişilik bu minibüslerin adı ise Rakşa. Bu dolmuş minibüsler oldukça süslü ve gösterişli işlemelerden oluşuyor. Öyle ki şoför camdan yolu dahi zor görebiliyor. Bu derece süslü ve işlemeli olan dolmuşlara, aracın arka bölümünden binilip iniliyor. Şehir içi ulaşımında siz de uygun olan bu araçları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte taksi imkanı da mevcut. Dolmuşlara göre daha rahat olan taksiler, fiyat olarak biraz daha pahalı. Şehir içinde bisiklet kullanan kişileri de görebilirsiniz. En rahat ulaşım aracı taksiler diyebiliriz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Sektörlere ve bölümlere ayrılmış olan İslamabad şehrinde, alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezleri de bulunuyor. Cinnah Supermarket, Ayub Market, Melody Park gibi alışveriş merkezleri bulunuyor. Bu alışveriş merkezleri de şehir merkezinde yer alıyor. Bu alışveriş merkezlerinde yiyecek, içecek, eğlence, giyim ürünleri, hediyelik eşyalar ve daha birçok şeyi bir arada bulabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra yerel pazarlar da mevcut. Bu yerel pazarlardan el yapımı halı ve kilimler, tepsiler, bambudan yapılma el işleri ve benzeri birçok şeyi bulabilirsiniz. Bu alışveriş alanlarından birçok hediyelik eşya satın alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Yeme İçme

İslamabad şehrinde yemekler genel anlamda bol baharatlı oluyor. Biryani adı verilen tavuk yemeğini tatmanızı, bunun yanında kuzu eti ve yoğurtla yapılan pirinç yemeğini de denemenizi öneririz. Buna alternatif olarak yerel yemeklerden tatmak isterseniz, Sag Gosht adlı yemeği de tavsiye ederiz. Ispanak ve kuzu eti kullanarak yapılan bu yemek, oldukça lezzetli. Seekh, Shami, Chapli, Chicken, Lamb ve daha birçok kebap çeşidi de bulunuyor. Bu kebap çeşitleri bizdeki kebaplarla benzer özellikler gösterse de baharat kullanımı oldukça fazla. Mc Donald’s, Domino’s Pizza gibi markaları bulmanız mümkün.

Konaklama

İslamabad şehrinde konaklamanız için birçok otel bulunuyor. Bu oteller arasından ilginç bulabilecekleriniz, İslamabad Serena Hotel, Comfort Residency Islamabad ve Islamabad Marriott Hotel gibi konaklama alanları yer alıyor. Şehir merkezine yakın yerlerde konaklamak istiyorsanız, Fortalice Kohsaar ve Oasis Residency Motel tam size göre. Daha uygun yerlerde konaklamak istiyorsanız şehirdeki pansiyonları da tercih edebilirsiniz. Oteller arasından daha uygun fiyatlı olanlarda kalmak istiyorsanız, Nexus Grace Islamabad, New Cape Grace Islamabad ve benzeri otellerde konaklayabilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanı sıra kiralık evlerde konaklamanız ve daha rahat zamanları buralarda geçirmeniz mümkün.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezilip görülmesi gereken birçok yer olan İslamabad’da, gitmeden önce dikkat etmeniz gereken şeyler olduğu gibi, gittikten sonra da dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. İslamabad şehri, ülkesinin en gelişmiş şehri olsa da burada görülen bazı hastalıklara karşı önleminizi almanız gerekiyor. Tifo, tüberküloz, hepatit A ve hepatit B gibi hastalıklar bölgede sıkça görülüyor. Bu hastalıklara karşı önleminizi alarak gitmenizde yarar var. Asya’da bulunan en büyük cami olan Faysal Cami, bu kentte bulunuyor ve mutlaka gezip görmeniz gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bu hususları atlamamanızda yarar var.

İslamabad gezisi mi planlıyorsun?

İslamabad hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. İslamabad gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile İslamabad gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.