24. İzmir Kitap Fuarı, 06-14 Nisan 2019 tarihleri arasında kapılarını, Kültürpark’ta (Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda) açtı. Her yıl olduğu gibi yaklaşık 500 bin ziyaretçiye yaklaşan İzmir Kitap Fuarı, bu yıl yirmi dört yaşına girdi.

İzmir Kitap Fuarı, 465 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 115 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Aralarında Gülten Dayıoğlu, Zeynep Oral, Füruzan, İlber Ortaylı, Güray Öz, Altan Öymen, Emre Kongar, İbrahim Kaboğlu, Ayşe Kulin, Enver Aysever, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, İnci Aral, Sinan Meydan, Uğur Dündar, İsmail Saymaz, Ercan Kesal, Mahfi Eğilmez, Mavisel Yener, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Murat Gülsoy, Zeynep Altıok Akatlı, İlker Başbuğ, Mine Söğüt, Feyza Hepçilingirler, Onur Öymen, Saygı Öztürk, Canan Tan, Gülseren Budayıcıoğlu, Erhan Çelik, Doğan Cüceloğlu, Canan Karatay, Aytül Akal, İlkay Marangoz, Tuna Kiremitçi, Yekta Kopan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Işık Öğütçü, Metin Hara, Nazlı Eray, Kahraman Tazeoğlu, Can Yılmaz, Zafer Algöz, Selçuk Erdem, Kemal Hamamcıoğlu, Deniz Bayramoğlu, Akın Birdal, Ümit Aktaş, Nihat Sırdar, Ahmet Şimşirgil, Levent Üzümcü, Murat Menteş,  Aret Vartanyan, Varol Yaşaroğlu ve Sinan Canan’ın da bulunduğu pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu şair ve yazar Hidayet Karakuş’dur.

Sevgili

bir selam kadar uzaksın şimdi
bir gül atsam perçemin bozulur
sevdiğin türkülere çiy düşer
çoğalır avuçlarının kınası

dağlardan bir yel eser
çeşmelere seni doldurur
sular seni duyar selviler seni
bir yaprak düşer kalbinin üstüne
bin yıl öteye özlem sızar

şimdi hangi koyaklardasın
nerelerde biledin aşkını kim bilir
ne kirli gömleklerin yıkandı
ne yüzün okşandı onca zaman
kırağılar taradı saçlarını
yivli bir kurşun gibi
bir kuş gözlerinden ağdı
sustun yüreğin yalnız bir abdal
sustun öptüm seni

Hidayet Karakuş

Dokuz gün boyunca düzenlenecek etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar, okurlarıyla buluşacak. Fuarda sahaflar ve üniversite hazırlık yayınları için ayrı salonlar düzenlenmiştir. Ülkemizde; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana (Çukurova Kitap Fuarı), Diyarbakır, İzmit, Malatya, Kayseri, Samsun Karadeniz Kitap Fuarı), Kocaeli, Gaziantep ve Urfa illeri olmak üzere birçok ilimizde kitap fuarları düzenlenmektedir.

22. İzmir Kitap Fuarı’nı 444 bin ve 23 üçüncüsünü de 484 bin okurun ziyaretiyle sona ermiştir.

Girişin ücretsiz olduğu 24. İzmir Kitap Fuarı, 06 – 14 –  Nisan 2019 : 11.00 – 20.00 tarih ve saatlerinde açık olacaktır.

24. İzmir Kitap Fuarı; Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı Şair Eşref Blv. No:50 Alsancak Konak / İZMİR adresinde kitapseverleri beklemektedir.

Okumanın, bilgi edinmede tek yolu olduğunu unutmadan!

NOT: Amerikan Kütüphane Derneği’nin önerdiği okuma alışkanlığı düzeyine göre sınıflama standardı dünyada en yaygın kabul gören ölçüttür.

 a) Çok okuyan okur: Yılda 21 ve daha fazla kitap okuyan

b) Orta düzeyde okuyan okur: Yılda 6-20 arası kitap okuyan

c) Az okuyan okur: Yılda 1-5 arası kitap okuyan

d) Okur olmayan: Yılda hiç kitap okumayan

11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, Ortaokulu Adana, Liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Patnos’da (Ağrı) askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde Yüksek Lisans Bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (Şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti.) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi-yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Evli. 1 kız ve 1 erkek ikiz çocukları bulunmakta. Bugüne kadar; 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve www.hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018)

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.