Jaipur, Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunur.

Jaipur Hindistan’ın en büyük şehirlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Jaipur Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunur. Jaipur şehri mimari yapıları açısından göze hoş gelen bir şehir olarak, hem ticari açıdan hem de turistik açıdan çok özel bir yer ve birçok kişinin ziyaret ettiği bir şehirdir. Şehri ziyaret ettiğinizde, neredeyse bütün şehrin pembe taşlardan tasarlandığını göreceksiniz ve bu yüzden de “Pembe Şehir” olarak bilinmektedir. Bunun dışında ise Jaipur aynı zamanda, bir alışveriş şehri olarak bilinir. Buranın en güzel kültürlerinden bir tanesi veya ulaşım kültürü olarak görülen, sizi otelinize kadar götürecek veya gitmek istediğiniz yere kadar götürecek olan hamallarla karşılaşacak olmanızdır. Jaipur’un Hint mimarileri gerçekten çok göz alıcı ve gelenleri her zaman etkilemektedir, kaldı ki şehrin pembe ve diğer renk tonları ile inşa edilen mimarileri oldukça etkileyici olmaktadır. Jaipur’un nüfusu da oldukça yüksektir ve bunun üstüne farklı milletlerden insanların yaşıyor olması ayrıca Jaipur’u daha da renkli bir şehir haline getirmektedir. Jaipur’da özellikle ziyaret edebileceğiniz mimarilerden bazıları, Jaipur’un önemli kapıları olmaktadır ve bunlar; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir. Eğer ki farklı bir yerde, farklı bir kültür içerisinde tatilinizi yapmak isterseniz, Jaipur sizin için ideal bir seçenek olacaktır, çünkü çok farklı bir kültürle karşılaşacaksınız ve büyüleneceksiniz. Hindistan normalde gelişmeye devam eden bir ülke olarak bilinmektedir, fakat Jaipur’u gördüğünüzde aslında ne kadar gelişmiş ve bizim gibi teknolojiye köle olmayan bir yer olduğunu göreceksiniz.

En İyi Zaman

Jaipur’u ziyaret etmek isterseniz, yaz mevsimi hiçbir şekilde uygun değildir, çünkü buradaki hava sizi fazlasıyla bunaltabilir, fakat Jaipur’un yaz havasını da denemek isterim derseniz ve cesaretiniz varsa, elbette yaz aylarında burada bulunmak tamamen gitmek isteyen kişinin takdiridir. Ziyaret etmek için bir başka ters dönem ise muson yağmurlarının yağdığı dönemlerdir. Dolayısıyla muson yağmurlarının yoğun olduğu Temmuz ve Eylül ayları arasında kesinlikle gidilmemesi gerekmektedir. Jaipur’u ziyaret etmenin en iyi zamanı aslında kış aylarıdır. Bu dönemde hava ılıktır ve dolayısıyla bunalmadan geç saatlere kadar dışarıda gezebiliyorsunuz. Bunun için de Ekim ve Mart ayları arasında gitmeniz gerekiyor.

Ulaşım

Jaipur’da herhangi bir ulaşım sorunu yaşamazsınız. Burada taksi, tren ve otobüsler bulunmaktadır, hatta aynı zamanda ulaşım konusunda size yardımcı olan hamallar vardır. Diğer Hint şehirlerine bakarak, belki de Jaipur ulaşım konusunda kendisini en fazla geliştirmiş şehir olarak görebilirsiniz. Yaya olarak gezecek iseniz, sizi rahatlıkla yönlendirebilen tabelalar olduğundan da ayrıca gezmek çok rahat ve kolay olmaktadır. Jaipur’a gideceğiniz zaman, hangi gün varacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Özellikle birçok kişi pazar günü Jaipur’a iniş yapıp dinlenip gezmeye ertesi günden başlayabiliyor, çünkü burada pazar günleri ölü gün olarak geçmektedir ve dolayısıyla neredeyse her yer kapalı olmaktadır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Her ülke ve şehirde olduğu gibi, Jaipur aslında alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir. Her bütçeye uygun, herkese uygun birçok şeyler bulabilirsiniz. Jaipur’da genellikle akşam saat 9’a kadar alışveriş yapılabiliyor. Bu saatten sonra ise dükkânlar kapanmaktadır. Dolayısıyla eğer güzel bir akşam yemeğinden sonra alışveriş yapmak isterseniz bu da mümkündür. Jaipur’da bulunan Johari pazarında birçok mücevher ve değerli taşlardan yapılan takılar bulabilirsiniz. Hem kendinize alabilir hem de sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Mutlaka tatil için veya ziyarete gittiğinizde her yerde alışveriş çok keyifli olmaktadır, fakat Jaipur’un alışveriş keyfi bambaşkadır ve kendinizi alışverişten alamazsınız.

Yeme İçme

Biliyorsunuz ki Hindistan için özel olan baharatlı yemekleridir. Hindistan çoğunlukla köri sosu ile bilinmektedir. Hindistan’a ait ve dünyaca bilinen Dal bati, Churma ve Missi roti gibi lezzetleri Jaipur’da bulabilirsiniz. Lezzetlerden tadabilmek ve güzel bir yemek ziyafeti için gidebileceğiniz yerlerden birkaç tanesi; Chokhi Dhani, Apno Gaon, Natraj, Loharu House, Rawat Mishthan Bhandar ve Laxmi Mishtan Bhandar olmaktadır. Hindistan’da yine sebzelerde fazlasıyla tüketilmektedir, fakat sebzeler burada yemeklerin yanında atıştırmalık veya garnitüre olarak servis edilmektedir. Burada yine en önemli gıda ürünlerinden bir tanesi Hindistan Cevizi’dir. Hindistan Cevizi’nin her türlüsünü buradan bulabiliyorsunuz. Eğer farklı bir lezzet arıyorsanız ve farklı deneyimler yaşamak isterseniz, mutlaka Jaipur’u ziyaret etmeniz gerekir.

Konaklama

Jaipur’da birçok güzel oteller veya konaklama yerleri bulabilirsiniz. Özellikle açık bahçe konseptinde olan oteller, hem fiyatı uygun hem de konaklama için bütün ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Kalabileceğiniz otellerden bir tanesi Arya Niwas Otel olup birçok muhteşem hizmetlere sahip olan bir oteldir. Bazı otellerde, Hint kültürüne ait olarak Yoga kursları bile verilmektedir. Bu otel hakkında bilmeniz gereken en önemli özellik, Müslüman bir otel olduğundan, bu otelde kesinlikle alkol satışı veya hizmeti verilmemektedir. Buradan anlayacağınız üzere, her milletten herkes için uygun konaklama yerleri bulunmaktadır. Sadece biraz araştırmanız gerekiyor ve ona göre rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekiyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Jaipur’un özelliği ayrıca gece hayatının daha fazla sokaklarda yaşanıyor olmasıdır. Diğer şehirlerde veya ülkelerde club ve barlar daha fazlayken, burada sokak eğlencesi daha fazla sevilmektedir. Sokaklarda herkese uygun şekilde kukla gösterileri, geleneksel Hint dansları ve benzeri birçok aktiviteler yapılmaktadır. Şehrin pembe taşlarıyla inşa edilmesiyle, mimarilerin vermiş olduğu ışık ve görüntü, Jaipur’da gece gezmeleri yapmanız için çok güzel bir manzara vermektedir. Bütün diğer Hint şehirlerinde olduğu gibi Jaipur’da da festivaller düzenlenmektedir ve sizde bu festivallere katılıp Hindistan’ın kültürüne daha yakından şahit olabilirsiniz. Jaipur gerçekten görülmesi gereken dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesidir.

Jaipur gezisi mi planlıyorsun?

Jaipur hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Jaipur gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Jaipur gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.