Java Adası dünyanın en büyük adalarından biri olarak Endonezya nüfusunun yaklaşık % 60’nı barındıran bir adadır.

Java Adası dünyanın en büyük adalarından biri olarak Endonezya nüfusunun yaklaşık % 60’nı barındıran bir adadır. Sumatra ve Bali adaları arasında yer alır. İnsanlığın tarihi ile yaşıt sayılabilecek bir geçmişe sahip olan ada, oldukça farklı bitkileri, hayvanlarıyla da ilginçliğini korur. 1891 yılında bulunan fosillere verilen Java Adamı adı buradan gelir. Bu fosillerin kimilerine göre 1 milyon kimilerine göre 1,5 milyon yıl önce yaşayan insanlara ait olduğu tahmin edilmektedir ve bu konuda birçok kitap yayınlanmıştır. Bu bilgi bu adayı görmezden gelmenizi engelleyecektir.  Java’da gezilecek yerler arasında bulunan ve hala lav püskürtme kabiliyetine sahip 38 yanardağ mevcuttur. Java’nın bugünkü halini almasında bu yanardağların etkisi tartışılmaz. Java tarih boyunca hem dinsel hem de yönetimsel olarak farklı koşullara sahne olmuş bir adadır. Sıcaklığın 25-30 derece arasında sabit kaldığı ada genelinde sadece kuzeyde sıcaklık artışı görülür ki o da yağmur yağmadığı dönemde gerçekleşir. Java oldukça zengin bir kültürü hali hazırda barındırmaktadır. Farklı dinlerden insanlar yaşamaktadır bu adada. Java ayrıca bu ülkenin en modern adası durumundadır. Gerek okuma yazma gerekse dünyaya açılma konusunda ülkenin en aydın kişilerinin yaşadığı bir bölgedir. Java kahve konusundaki ünü 1699 yılına kadar uzanır. İlk Endonezya Kahvesi burada yetiştirilmiştir.

En İyi Zaman

Java oldukça büyük bir adadır. Kendi içinde bile sıcaklık farkları özellikle yağmurun yağmadığı dönemlerde oluşur. Genel sıcaklık değerleri açısından tatil için oldukça ideal bir yerdir. Muson ikliminin azizliğine uğramamak adına tatil planlarınızı yağmursuz dönemlere denk getirin. Bu dönemler için en mantıklısı Ekim-Mayıs arasıdır. Yağmur sadece öğleden sonra yağmaktadır. Ocak ve Şubat oldukça yoğun yağmurlu olarak geçmektedir. Bu nedenle bu aylarda buraya seyahat planlamanız uygun olmayacaktır. Bir ayrıntı da batı bölgesi doğudan fazla yağış alır. Bunları değerlendirip kahve adası Java’ya yolculuğunuzu planlayın.

Ulaşım

Java, dünyanın en büyük adalarından biri olması içinde birçok Endonezya lokasyonunu barındırması bakımından oldukça önemlidir. Yakın lokasyonlardan hava yolu ve otobüsler ya da feribot ile ulaşım sağlanan adaya Jakarta üzerinden geleceğiniz havayolu alternatifinden sonra gitmek isteyeceğiniz bölgesine göre iç hat uçuşu veya diğer alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Şehirlerde taksi kullanmak oldukça mantıklı ancak yoğun bölgelerdeki trafiği hesaba katmalısınız mutlaka. Gideceğiniz yere göre THY veya Emirates gibi alternatif uçuşlar sunan havayollarını incelemelisiniz. Bu sayede Java adasında gitmek istediğiniz noktaya uygun ulaşım seçeneklerini belirlemeniz kolay olacaktır.

Alışveriş

Özelikle büyük yerleşim alanlarında oldukça geniş ve Java alışveriş için size imkan tanıyacaktır. Buralarda kapalı lüks alışveriş noktalarından seyyar tezgahlara kadar birçok ürün satılmaktadır. Gittiğiniz yerin oldukça kozmopolit, tropikal iklim kuşağı ve her zaman sıcak havanın yaşandığı bir yer olması yöresel meyveler ve süs eşyaları veya hediyelikler konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı gösterir. Para birimi olarak Endonezya’da Rupiah kullanılır. Döviz bozdurmak için mutlaka oteliniz de ki görevlilere danışınız. Alışverişlerinizde pazarlık konusu artık hemen her yerde geçerli bir de burada fazla aksanlı İngilizce konuşmayın anlaşmakta zorluk çekersiniz. Basitçe anlatırsanız kolay bir alışveriş olacaktır.

Yeme İçme

Java’da ne yenir sorusuna gelirsek… Ada genelinde gittiğiniz bölgelere göre değişen birçok yerel tat olacaktır. Buraların kendine has ürünleri ve yemekleri konusunda fikir sahibi değilseniz mümkün olduğunca otelinizde bildik yemekleri tüketin. Bu konuda Jakarta gibi büyük yerleşim yerlerinde daha az sorun yaşarsınız fakat gezinizi hemen her yeri gezecek şekilde planladıysanız buna göre tedbirli olun. Adada birçok buraya özgü meyve, yiyecek görebilirsiniz. Hatta bunlardan birine genel olarak meyvelerin kralı ismini bile takmışlar. Durian adında meyvenin bu ismini Big Durian olarak da Jakarta için takma isim olarak kullanıyorlar.

Konaklama

Dört bölgeye ayrılan Java adası konaklama alternatifleri bakımından da değişkenlik gösterir. Büyük ve zengin yerleşim yerlerinde oldukça klas mekanlar bulabilirsiniz. Ancak Jakarta’da olduğu gibi mümkün olduğunca merkezde kalmaya gayret edin. Endonezya birçok iklim ve zıtlıkların yaşandığı bir ülkedir ve bu durum Java adası konaklama için oldukça belirgindir. İnsanların gelirleri arasındaki uçurum ve bunun belirgin ve baskın olması her konu gibi turizmi de etkilemektedir Java adasında. Hangi bölgesinde kalmak istiyorsanız ve gideceğiniz yerlere taksi ulaşımı rahatlığını da düşünüp otel seçimi yapınız.

Ne Yapılır?

Java’da o kadar görülecek şey var ki, epey bir zaman buralarda vakit geçirebilirsiniz. Kahve ile başlayabilirsiniz Java’nın keyfini çıkarmaya. Başkent Jakarta ve çevresini gezebilir buralarda alışverişler yaparak hediyeler satın alabilirsiniz. Banten bölgesinde Kuş Cennetini gezebilirsiniz. Volkanlardan oluşan kraterler görmek isterseniz Bandung sizin için ideal bir gezi rotası olacaktır. Merkez Java bölgesinde ise Yogyakarta Budist ve Hindu Tapınakları ile, Sangiran Java Adamı Arkeolojik Bölgesi ile Surabaya ve Jember Milli Parkları görülmeye değer. Adaya özgü meyveleri de tatmadan dönmemelisiniz Java’dan!

Java gezisi mi planlıyorsun?

Java hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Java gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Java gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.