Singapur’a yürüme mesafesinde yer alan Johor Bahru şehri, Malezya’nın güneyinde yer alan en güzel şehirlerden biridir.

Singapur’a yürüme mesafesinde yer alan Johor Bahru şehri, Malezya’nın güneyinde yer alan en güzel şehirlerden biridir. Johor Eyaleti’nin merkezi şehri olan Johor Bahru, oldukça yoğun bir turist akımına uğruyor. Her yıl gelen yaklaşık 16 milyon turistin yüzde 65’lik kısmı, Singapur’a Johor Bahru üzerinden giriş yapıyor. Ülkeler arası geçiş noktası konumunda olan Johor Bahru şehrini ziyaret ettiğinizde, bu yürüme yolu üzerinden Singapur’a geçiş yapmanızı öneririz. Kazıklı Yol adı verilen bu yolda yürümek, size de kendinizi farklı hissettirecektir. Oldukça zevkli ve farklı olan bu yolculuktan, eminiz ki siz de fazlasıyla keyif alacaksınız. Malezya’nın en büyük şehirleri arasında dördüncü sırada yer alan Johor Bahru, ülkenin önemli sanayi, turizm ve ticaret merkezi aynı zamanda. Oldukça kalabalık bir nüfusu olan şehir, güzel mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile de sizi içerisine alıyor. Farklı ülke ve kültürden insanların oluşturduğu şehir nüfusu, kalabalık olmanın yanı sıra farklı lezzetleri de size sunuyor. Oldukça renkli bir şehir olan Johor Bahru, akşamları ortaya çıkan görüntüsü ile de sizi büyüleyecek. Şehri tam anlamıyla görmenizi sağlayan bir noktadan baktığınızda, renkli ışıklar ve ışıltılı yapılar sizi mest ediyor. Ayrıca bu şehirde yer alan bütün mimari yapıları da görmenizde yarar var.

En İyi Zaman

Johor Bahru, gezilip görülecek yeri oldukça fazla olan bir şehir olmasının yanı sıra, bu şehirde etkili olan hava koşulları da gezinizi yakından etkileyecek unsurlar arasında. Komşusu Singapur’da olduğu gibi Johor Bahru’da da dört mevsim nemli, tropikal ve sıcak geçiyor. Bu nedenden dolayı şehri yılın her zamanında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yalnızca yılın belli dönemlerinde etkili olan muson yağmurlarına dikkat etmeniz gerekir. Bazı dönemlerde şehri etkisi altına alan muson yağmurlarından korunmak için önleminizi alarak yağmurluk ve şemsiyeleriniz ile birlikte şehre gitmenizde yarar var.

Ulaşım

Johor Bahru şehrinde ulaşımda yalnızca bir adet havalimanı bulunuyor ve bu havalimanından istediğiniz yerlere direkt ya da aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmeniz mümkün olmuyor. Senai International Airport-Sultan Ismail International Airport adlı havalimanı, Malezya içi uçuş seferleri ile Endonezya’nın bazı bölgelerine uçuş gerçekleştiriyor. Belirtilen yerler dışında bir ulaşım gerçekleştirmek istiyorsanız, farklı ulaşım yollarını tercih etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, şehir içerisinde ulaşım bayram ve benzeri durumlarda oldukça yoğun oluyor ve otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılıyor. Şehir içerisinde dolaşmak için en ideal yöntem tabi ki otobüsleri kullanmak.

Alışveriş

Alışveriş için oldukça elverişli olan Johor Bahru, komşu il ve ülkelere göre daha avantajlı fiyatları barındırıyor. Bu yüzden Singapur halkı da çoğu zaman alışveriş için daha ucuz olan Johor Bahru şehrini tercih ediyor. Şehirde birçok alışveriş merkezi ve alışveriş yapılacak mekan bulunuyor. Şehirdeki en büyük alışveriş merkezi ise KSL adı ile biliniyor. Bunun yanında, Tebrau City Jusco, Aeon Bukit Indah ve City Sguare en bilindik alışveriş merkezlerini oluşturuyor. Bu alışveriş merkezlerinde aradığınız birçok şeyi kolaylıkla bulabilir, yemek yeyip, gezip, doyasıya alışveriş yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Yeme İçme

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Johor Bahru, birçok milletten ve kültürden insanı kendi bünyesinde, bir çatı altında birleştiriyor. Ülkede hem Hintliler, hem Çinliler hem de daha farklı birçok milletten insan bulunuyor. Hal böyle olunca, yemek kültürü de fazlaca zengin oluyor. Johor Bahru’da Malezya’nın kendine özgü yemeklerinin yanı sıra, dünya mutfağından yemekler bulmanız da mümkün. Ülkenin yerel yemekleri genel anlamda birbiriyle benzerlik gösteriyor ve hemen her yemeğin yanında, Hindistan cevizi sütünde kavrulmuş pirinç yer alıyor. Eğer farklı lezzetler tatmak istiyorsanız yerel yemekler tercihiniz olsun.

Konaklama

Johor Bahru, gezilip görülecek yerleri fazla olduğu için mutlaka konaklama yapmanız gereken bir yer. Üstelik şehirde en uygun fiyatlara birçok otel, hostel ve kamp yeri bulunuyor. Herkesin bütçesine uygun otel ve benzeri konaklama yerlerinin yanı sıra karavanla ya da çadırlarla konaklayabileceğiniz kamp alanları da bulunuyor. İş amaçlı seyahatlerinizde konaklayabileceğiniz lüks oteller de oldukça dikkat çekiyor. Birbirinden güzel ve lüks otellerde konaklayarak, muhteşem bir tatilin tadını da çıkarabilirsiniz. Yıl içerisinde turist akımı oldukça fazla olan Johor Bahru, bir turizm kenti olmasının avantajını konaklamada da kullanıyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Johor Bahru, her anlamda eğlenebileceğiniz ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir şehir. Gece hayatı ve eğlence mekanları bakımından yeterli olan şehirde, insanlar daha çok Singapur’a giderek eğlenmeyi tercih ediyor. Uyumayan şehir olarak bilinen Singapur, eğlence ve gece hayatı ile ün yapmış bir yer. Burada yapılan festivaller ve eğlence mekanları, hem Johor Bahru halkının, hem de buraya gelen turistlerin daha çok ilgisini çekiyor. Bundan dolayı Johor Bahru şehrine gittiğinizde size önerimiz yürüme mesafesinde olan Singapur şehrinde yer alan eğlence mekanlarına gitmeniz.

Johor Bahru gezisi mi planlıyorsun?

Johor Bahru hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Johor Bahru gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Johor Bahru gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.